טענות ש"ס נדחו: ייערכו בחירות חוזרות בבית שמש

שר הפנים קבע כי הבחירות החוזרות ייערכו ב-11 במארס. השופטים: "תושבי העיר נפלו קורבן למערכת שיטתית ומאורגנת. עלינו לבער את הכיעור מהארץ"‎

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בית המשפט העליון דחה היום (שלישי) בהרכב של שלושה שופטים את בקשת הערעור של מפלגת ש"ס על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים - לקיים בחירות חוזרות לראשות העיר בית שמש. השופטים הורו על קיום הבחירות עקב מה שהוגדר כ"מערכת שיטתית, מאורגנת ורחבת היקף" של זיופים שנועדו להטות את תוצאות הבחירות בעיר. בבחירות ניצח ראש העיר המכהן, משה אבוטבול (ש"ס). 

אלי כהן, המועמד החילוני שהפסיד לאבוטבול, כינס מסיבת עיתונאים לאחר היוודע החלטת בית המשפט. "ההחלטה הזאת היא בשורה גדולה שניתנה היום לתושבי בית שמש", אמר, "והיא ההוכחה שאין בעולם ייאוש. זהו יום חג לדמוקרטיה, יום חג לשלטון החוק, זהו יום חג לתושבי בית שמש ולתושבי מדינת ישראל".

לצד כהן במסיבת העיתונאים ישבו נציגי הסיעות הציוניות בבית שמש, שתומכות בו. "חד וחלק לא ניתן שתהיה מלחמת דת", הכריז, "לא נסכים בשום פנים ואופן להוביל את המערכה הזאת למלחמת דת. אני גם מצפה בשם אותו מוסר שבו מדברים כולם, שגם המנהיגים הרוחניים של אלה שהיו שותפים למה שקרה כאן יוקיעו אותם על מנת שזה לא יקרה פעם נוספת. אני בטוח שהקבוצה שמבטאת את הרוב של בית שמש תעשה ותצליח. הניצחון תלוי בנו, ולכן אני מאמין באמונה שלמה שאנחנו ננצח".

הפגנה נגד תוצאות הבחירות בבית שמש, באוקטובר האחרוןצילום: אמיל סלמן

בפסק הדין, שנכתב על ידי השופט עוזי פוגלמן, נכתב כי "התמונה המצטיירת מפסק הדין לגבי האופן שבו התנהלו הבחירות בעיר בית שמש היא מדאיגה ומטרידה. תושבי העיר בית שמש, ומערכת הבחירות שנועדה לבטא את רצונם הדמוקרטי, נפלו קורבן למסכת מאורגנת, שיטתית ורחבת היקף של הפרת חוק שתכליתה הטיית תוצאות הבחירות לראשות העיר ולמועצת העירייה".

השופט אליקים רובינשטיין סיכם בציטוט מהמקורות וכתב: "'הרחק מן הכיעור ומן הדומה לו'. דברים אלה מדברים בעדם. עלינו להרחיק מן הכיעור על ידי ביעורו. היינו מועלים אפוא בתפקידנו אילו הכרענו אחרת משהכריע בית המשפט קמא".

שמוליק גרינברג, סגן ראש העיר בית שמש (יהדות התורה), מסר בתגובה להחלטת בית המשפט העליון כי "אין ספק שהלחץ הציבורי השפיע ובית המשפט נסחף לאווירה התקשורתית המסיתה, ולא בחן בענייניות את חומר הראיות הדל והקלוש".

הוא הוסיף כי "מצער מאוד שהיכן שיש ניחוח חרדי, פסק הדין פועל בהתאם, ולא לטובתנו. יום בו פוסלים, בפסק דין נדיר וחסר תקדים, בחירות דמוקרטיות על סמך שמועות ובדלי ראיות, הוא יום אבל לדמוקרטיה ולמדינת ישראל. אין לנו ספק שתושביה הנאמנים של בית שמש יוכיחו שוב כי לא ניתן ליטול את זכות הבחירה מידיהם, ולא יועילו כל הניסיונות לשנות את תוצאות הבחירות. הציבור אמר את דברו פעם אחת, ויאמר זאת בקול ברור שוב", אמר גרינברג.

הפגנת תושבים בבית שמש, באוקטובר האחרוןצילום: אמיל סלמן

גם ח"כ משה גפני (יהדות התורה), תקף את החלטת בית המשפט. "היה ברור שבית המשפט לא יוותר על ההזדמנות להוריד מתפקידו ראש עיר חרדי", אמר. "אילו היה בסמכות בית המשפט לקבוע כי אלי כהן הוא ראש העיר, השופטים היו עושים גם את זה. מעולם לא תלינו תקוות בבית המשפט והדבר ברור ומוכח שוב ושוב".

ב-26 בדצמבר הכריע בית המשפט המחוזי בירושלים כי יתקיימו בחירות חוזרות בעיר. השופטים קיבלו את הערעורים על תוצאות הבחירות שהגישו אלי כהן, המועמד החילוני שהפסיד למועמד ש"ס אבוטבול. יו"ר ש"ס, אריה דרעי, אמר אז בתגובה כי מפלגתו תערער על ההחלטה לבית המשפט העליון, שכאמור נדחתה היום.

בית המשפט קבע, במישור העובדתי, שהתרחשה בבית שמש תופעה רחבת היקף של הצבעות רבות על ידי מתחזים באמצעות תעודות זהות של אחרים וכי תופעה זו יכולה היתה להשפיע על תוצאות הבחירות.

השופטים ייחסו חשיבות לתופעת "מוקדי ההפקדה", לפיה במספר רב של בתי כנסת בעיר הוצבו תיבות שמטרתן איסוף תעודות זהות כדי לאפשר הצבעה בידי אחר. "מחומר הראיות עולה שמדובר בפעילות מאורגנת העולה לכדי 'שיטה' של ממש, ואף 'תעשייה', שכללה מרכיב של תכנון מראש".

עוד נקבע כי "לא מדובר בפעילות ספורדית או יחידנית אלא בפעילות שהיתה קשורה לפעילים פוליטיים; ובאה על מנת להביא לבחירת מר אבוטבול ורשימת 'כח' בבחירות", כתבו השופטים. בין יתר התייחסו השופטים למסרונים שנשלחו למקורבו של אבוטבול ונתפסו על ידי המשטרה ביום הבחירות, ומצביעים על קשר, לכאורה, בין הזייפנים לבין סביבתו של ראש העיר. באחד המסרונים נכתב למשל: "תפסו אותנו. תביא חבר'ה למקום דחוף".

עוד ציינו השופטים כי "הבחירות נתפסות - ובמידה רבה של צדק - כיום החג של הדמוקרטיה. כך בבחירות לכנסת; כך גם בבחירות לרשויות המקומיות. ממומשת ביום זה הזכות לבחור ולהיבחר. ניתן הכוח לפרט לבחור את נציגיו. אלא שהתמונה שעלתה לפנינו מחומר הראיות הרב שהונח לפתחנו לא היתה, למרבה הצער, תמונה חגיגית. הליקויים שעליהם עמדנו בהרחבה בפסק דיננו זה הם ליקויים חמורים. יש בהם משום פגיעה חמורה בטוהר הבחירות. הם מכרסמים באמון הציבור בתקינות הבחירות. הם עלולים אף לחתור תחת ההשלמה המתבקשת עם תוצאת הבחירות הדמוקרטיות; שכן באין הליך תקין אין גם בחירה תקינה. צל כבד הוטל אפוא על הבחירות שנערכו בבית שמש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ