ממלא מקומו של לחיאני בבת-ים: איש סיעתו, יוסי בכר

בכר יחליף בתפקיד את ששון אליהו, שוויתר על מילוי מקומו של לחיאני לאחר שלדבריו נדרש לעבור על החוק. "לא אשמש בובה של אף אחד", אמר אליהו

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

מועצת העיר בת ים אישרה הערב (שלישי) את מינויו של יוסי בכר לממלא מקומו של ראש העיר שלומי לחיאני. בכר, חבר סיעתו של לחיאני, צפוי לשמש ראש העיר בפועל מיום חמישי בשבוע הבא, אז תיכנס לתוקף השעייתו של לחיאני. מינויו של בכר התאפשר בעקבות הצטרפותה של ישראל ביתנו לקואליציה, בתמורה למינויה של יו"ר הסיעה, אירנה גנין, לסגנית ראש העיר.

מוקדם יותר היום הודיע ראש העיר המיועד ששון אליהו, שבוע בלבד לאחר חתימת ההסכם הקואליציוני בבת ים, כי הוא מוותר על התפקיד. אליהו, יו"ר סיעת הליכוד בבת ים, האשים את ראש העיר המכהן, שלומי לחיאני, בהתנהלות פסולה ובניסיון להמשיך לנהל את העירייה מאחורי הקלעים, חרף החלטת הוועדה של משרד הפנים להשעותו לשנה בשל כתב האישום החמור שהוגש נגדו. באופוזיציה העירונית הביעו חשש כי כעת, עם מינויו של חבר סיעתו לממלא מקום ראש העיר, ימשיך לחיאני למשוך בחוטים גם בתקופת השעייתו.  

שלמה לחיאני וששון אליהו בישיבת המועצה, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

מאז הבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר 2013, במשך יותר משלושה חודשים, לא הצליח לחיאני להקים קואליציה. 13 מ-25 חברי מועצה הקימו גוש חוסם והודיעו שלא יאפשרו ללחיאני לנהל את העיר. הם דרשו ממנו להשעות עצמו עד תום ההליך המשפטי נגדו. לחיאני סירב, אך לא הצליח לצרף איש מהם לקואליציה. לא היתה להם אפשרות להדיח את לחיאני, שכן לפי החוק נדרש רוב מיוחד של שלושה רבעים מחברי המועצה להעביר מתפקידו ראש העיר מכהן.

ביום ראשון שעבר כינס  לחיאני במפתיע ישיבת מועצה ואישר הסכם קואליציוני, שבו נקבע כי ששון אליהו יחליף אותו בראשות העיר, במקרה שהוא (לחיאני) יושעה מתפקידו. ימים ספורים לאחר מכן, ביום חמישי, הודיע משרד הפנים שהוועדה להשעיית ראשי רשויות החליטה להשעות את לחיאני מראשות העיר לשנה, לפי עמדת היועץ המשפטי לממשלה. לחיאני מואשם בקבלת שוחד, מרמה, הפרת אמונים ומתן עדות שקר. עוד החליטה הוועדה להשעותו מתפקידיו כחבר בוועדות הכספים והמכרזים העירוניות ובוועדה המקומית לתכנון ובנייה. לחיאני גם לא יוכל לכהן בתקופת ההשעיה בדירקטוריונים בתאגידים עירוניים.

"מהרגע שנבחרתי לשמש מחליפו של לחיאני ועד לרגע זה, החל מסע בלתי פוסק של בחישות מצד בכירים במחנה לחיאני שנועדו לנסות ולשפר את מעמדם האישי", אמר היום אליהו במסיבת עיתונאים בבת ים, כשלצדו קטי פיאסצקי ממרצ ורפי ברנז מש"ס. "הם עסקו ללא הפסק בניסיון לבצע תרגילים, תחמונים, להשיג תואר טוב יותר, להשיג משכורת שמנה יותר, לקבל חדר גדול יותר בבניין העירייה, או להשיג רכב מפואר יותר. דיברו אתי על ג'ובים ועל תפקידים, על משכורות ועל כבוד, הרבה כבוד".

אליהו סיפר שהציב אולטימטום ללחיאני והגיש לו רשימת תנאים. "הבהרתי שאם התנאים הללו לא יתקיימו, לא אכנס לתפקיד ואפעל אחרת ובהתאם לשיקול דעתי. בין היתר, הודעתי שלחיאני לא יוכל להמשיך ולהשתמש בלשכתו בבניין העירייה, כפי שביקש לעשות, כי הדבר מנוגד לחוק. הודעתי שמנכ"ל העירייה יסיים את תפקידו או יעבור לתפקיד אחר, וכך גם בכירים נוספים, אם יתגלו ליקויים בתפקודם. הודעתי שלא אתן יד לפעילות לא חוקית כלשהי ושאני מתכוון לבטל מכרזים שהתעורר ספק לגבי החוקיות שלהם – זאת בניגוד להחלטת הנהלת העיר הנוכחית".

לדבריו, "עד לרגע זה הדרישות הללו לא נענו בחיוב. הצד השני הפר את ההסכם בינינו פעם אחר פעם, בניסיון להשיג עוד תפקיד, עוד תואר ועוד סמכויות, שלפעמים אסור להם לקבל לפי החוק. לכן החלטתי להודיע כעת כי אני נאלץ לוותר על הזכות לשמש ראש עיריית בת ים. לא אסכים לוותר על העקרונות שלי ולא אשמש בובה של אף אחד". אליהו קרא לרשויות אכיפת החוק, לראש הממשלה ולשרי האוצר והפנים, "להיכנס לעובי הקורה ולבדוק מה באמת קורה בהתנהלות המערכת בעיר בת ים".

לחיאני דחה את הטענות של אליהו. "מדובר בצעד תמוה ובטענות הזויות ומופרכות. אני מצר על צעד זה ומאחל לו הצלחה בהמשך דרכו", מסר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ