מרתון תל אביב: 13 נפגעו ממכת-חום, 9 באורח בינוני

עדיין ישנם שיבושי תנועה קשים בעיר. 85 נפגעים פונו לקבלת טיפול רפואי. בשלושת המקומות הראשונים זכו אצנים מקניה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מרתון תל אביב שהתקיים היום (שישי), גבה מחיר גופני לא פשוט ממשתתפיו: 85 בני אדם נזקקו לטיפול רפואי במהלך המרתון, מתוכם 9 במצב בינוני כתוצאה ממכת חום.

האצן הקנייתי אזקייל קואץ', בן 28, הוא הזוכה במרתון תל אביב שהתקיים הבוקר, בשיא של שעתיים, 14 דקות ו-40 שניות. שני הזוכים במקומות השני והשלישי במקצה המלא של 42 ק"מ גם הם הגיעו למירוץ במיוחד מקניה. עקב קיום המרתון נרשמו שיבושי תנועה קשים בגוש דן. צירים רבים נחסמו לתנועה משעות הבוקר המוקדמות ועד הצהריים. שינויים גם במסלולים של קווי התחבורה הציבורית. על פי נתוני העירייה והמשטרה, במרתון משתתפים כ-40 אלף רצים.

אירועי המרתון התחילו בשעה 6:25 עם הזנקת מקצה אופני יד. ב-6:30 החלה ריצת המרתון עצמה ולאחר מכן יוזנקו שני מקצים של חצי מרתון, שלושה מקצים של ריצת 10 ק"מ, מקצה לילדים והריצה האחרונה, למרחק של ק"מ, תצא לדרך ב-10:45. כ-30 אלף רצים נרשמו למקצים השונים והמארגנים מעריכים כי כ-150 אלף איש ישתתפו באירועי המרתון. האירועים צפויים להסתיים עד השעה 13:00, אז ייפתחו שוב כל צירי התנועה החסומים.

הזנקת מרתון תל אביב, הבוקרצילום: הדר כהן

נקודת הזינוק של המקצים מוקמה השנה לראשונה בשדרות רוקח, מול גני התערוכה. בין השאר נחסמו לתנועה צירים ראשיים ובהם דרך בגין, דרך נמיר והמחלפים רוקח, ההלכה והשלום. נתיבי איילון נשארו פתוחים לכל אורכם בשני הכיוונים. כמו כן נחסמו לתנועה הרחובות הבאים: רוקח, התערוכה, לוי אשכול, ש"י עגנון, יוניצמן, נמל תל אביב, כביש 2040, צומת גלילות, הירקון, טיילת הרברט סמואל, קויפמן, גולדמן, דיזנגוף, אלנבי, רוטשילד, תרס"ט, בן גוריון, קפלן, החשמונאים, אבן גבירול, מרמורק, שדרות ירושלים, הרצל, אליפלט והעלייה השנייה. לא תתאפשר תנועת כלי רכב גם ברחובות החוצים את מסלולי הריצה. כוחות גדולים של משטרה ומד"א מוצבים ברחובות העיר.

מועד המרתון הוקדם השנה בהנחיית משרד הבריאות ולרצים צפוי מזג אוויר נוח. בשנה שעברה נדחה המרתון בשבוע ממועדו המקורי בשל עומס חום כבד. המרוץ התקיים לבסוף ביום שישי, 15 במארס, אך גם אז היה חם מהרגיל ועל כן בוטל המרתון המלא והוקדמה הזנקתם של שאר המקצים. אחד הרצים, מיכאל מיכאלוביץ' (29), איש קבע של יחידת "עוקץ", קרס ומת במהלך הריצה, כתוצאה מהחום הכבד. עוד עשרות רצים פונו לבתי החולים בעקבות התייבשות, מכות חום, התקפי לב, חבלות ופציעות נוספות. בעקבות הטרגדיה היו חילופי האשמות בין עיריית תל אביב למשרד הבריאות. במסגרת הפקת הלקחים מהאירוע, החליטה העירייה לקיים את המרתון בשנים הבאות ביום שישי האחרון של פברואר.

לראשונה החליטה השנה עיריית תל אביב לבטל את הלימודים בעיר ביום המרתון. העירייה הסבירה כי חסימות הכבישים יקשו על התלמידים להגיע למוסדות החינוך. בעירייה הזמינו את התלמידים להשתתף במרוצים השונים, הכרוכים בתשלום, או לעודד את הרצים במקום להגיע ליום הלימודים. משרד החינוך אישר את החלטת העירייה ואף גיבה אותה, אך לאחר מכן פתח בבדיקה לנסיבות מתן האישור החריג, שניתן רק במקרים של אסונות, תנאי מזג אוויר קשים ומצבים ביטחוניים.

ההחלטה לבטל יום לימודים בעקבות מרתון שנערך בחסות חברות מסחריות ובהן סמסונג ואדידס גררה ביקורת ציבורית. את המחאה הובילה ציפי ברנד־פרנק, חברת מועצת העיר ת"א מטעם סיעת "שימו לב הורים". בשל הביקורת שהשמיעה הודחה מהנהלת העירייה ומוועדת החינוך. "למעלה מ-70 אחוזים מתלמידי הגנים ובתי הספר נמצאים במרחק הליכה ממוסדות החינוך. זו החלטה שערורייתית לבטל יום לימודים בשל אירוע מסחרי ופריצת סכר לזילות של שנת הלימודים בכל הארץ", אמרה ברנד־פרנק. היא אף יזמה אירוע אלטרנטיבי, שמתקיים היום בגינת דובנוב, וכולל פיקניק עירוני ופעילויות ספורט שונות בחינם. ביקורת נשמעה גם על מסחור המרחב הציבורי, כאשר זה ימים רבים משמשת כיכר רבין לחנויות של חברות מסחריות המעניקות חסות למרתון.

ארגוני המורים הודיעו כי ההחלטה לבטל את הלימודים לא תואמה עמם והבהירו כי לא יקיימו יום לימודים חלופי בחופשת פסח. המורים אף הצהירו כי בכוונתם להגיע לבתי הספר כרגיל, אף שהעירייה עמדה על כך שמוסדות החינוך כלל לא ייפתחו. בעקבות הביקורת הודיע משרד החינוך כי לא יאפשר בעתיד ביטול לימודים בגלל אירועים דומים.

עיריית תל אביב מסרה בתגובה כי "ההחלטה לדחות את יום הלימודים נלקחה בכובד ראש על סמך ניסיון העבר שהוכיח כי לא ניתן לקיים לימודים כסדרם במהלך המרתון. בשנים הקודמות הגיעו תלונות מוצדקות של הורים, אשר היו עם ילדיהם בדרך לביה"ס אך לא יכלו להגיע בשל חסימת הרחובות. ההחלטה התקבלה בהתייעצות עם כל הגורמים, לרבות עם הסתדרות המורים. יש לציין כי לא ניתן לקיים עוד את המרתון במהלך חופשת האביב וזאת בשל דרישת משרד הבריאות".

8 מתוך 8 |
1 מתוך 8 |
הזוכים במקומות הראשונים במרתון
2 מתוך 8 |

בתגובה לטענות על מסחור המרחב הציבורי מסרה העירייה כי "מרתון תל אביב הוא אירוע ספורט רב משתתפים אליו מגיעים למעלה מ-35 אלף רצים מרחבי הארץ והעולם. העירייה משקיעה במרתון 1.5 מיליון ש"ח, אך עלות המרתון הכוללת היא כ-13 מיליון ש"ח. על כן, במטרה לחסוך בכספי ציבור מגייסת העירייה חסויות לאירועים הללו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ