הנהלת עיריית ת"א אישרה פתיחת מרכולים בשבתות בחלק מהעיר

התיקון לחוק העזר העירוני דורש את אישור מועצת העיר. בנוסף, תאושר פתיחת כל עסק - ולא רק לממכר מזון - בנמל ת"א, מתחם התחנה ונמל יפו

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

יותר משמונה חודשים אחרי הביקורת של בית המשפט העליון, אישרה היום (שני) הנהלת עיריית תל אביב תיקון לחוק העזר העירוני, המסדיר הפעלת עסקים בשבת. בתיקון לחוק העזר שואפת העירייה למעשה לעגן את המצב הקיים בעיר בשנים האחרונות. התיקון קובע כי ניתן יהיה לפתוח מרכולים ופיצוציות בשבתות ובחגים, בהתאם לרשימת רחובות המצורפת אליו. בכל רחוב קבעה העירייה מכסה של מרכולים שיינתן להם היתר לפעול בכל ימות השבוע. כמו כן, קובע חוק העזר החדש כי ניתן יהיה לפתוח כל עסק – ולא רק חנויות לממכר מזון – בשלושה מתחמים: נמל תל אביב, מתחם התחנה ונמל יפו. התיקון יובא לאישור מועצת העיר תל אביב בישיבתה הבאה.

חוק העזר הקודם התיר לבתי קפה לפעול בשבתות ובחגים, "פרט לבר ועסק לממכר גלידה". בתיקון החדש בוטל האיסור על בתי העסק האלה. כמו כן, בוטלו המגבלות על שעות הפעילות של בתי עסק בשבתות ובחגים. "בעל חנות רשאי לפותחה בימי שבת ומועדי ישראל פרט ליום הכיפורים החל משעה 10:00 ועד לסיומם", נכתב בחוק העזר. התיקון מסמיך את ראש העיר או אדם שהסמיך לכך להתנות תנאים למתן היתר להפעלת עסק בשבתות ובחגים, לבטלו או להתלות את תוקפו, "כפי שימצא לנכון, כדי לשמור על איכות הסביבה או כדי למנוע מטרד". בעלי עסקים יידרשו לחדש את ההיתר לפעול בשבת אחת לשנה.

ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, אמר כי "בית המשפט העליון שלח אותנו לתהליך מורכב של בחינה מחודשת של חוק העזר העירוני, אשר נחקק לפני 34 שנים, לשם התאמתו למציאות החיים בתל אביב־יפו של היום, עיר השומרת מצד אחד על הערך הסוציאלי של יום המנוחה במדינת היהודים ורוב רובה של הפעילות המסחרית אינה מתקיימת בשבת ומהצד השני מאפשרת לכל אחת ואחד ליהנות כרצונו מהשבת ומציעה מגוון של פעילויות תרבות, בילוי ופנאי". לדבריו, "חשוב לזכור כי לתושבים המתגוררים בדירות קטנות חנויות המזון הן לעיתים המזווה. האיזון העדין הזה שאותו אנו מנסים לעגן בחוק העזר מבטא יותר מכל את הרוח ה'תל אביבית' הסובלנית הפועמת בעיר מימי דיזנגוף וביאליק – עיר המאפשרת לכל אחד לחיות את אורח חייו ולבטא את עצמו כרצונו ואשר מממשת הלכה למעשה את חזונו של הרצל למדינת היהודים החופשית".

פיצוצייה בתל אביבצילום: אייל טואג

"ניסינו לעשות את מה שהבטחנו שנעשה עוד לפני הבחירות והוא לא לפגוע במצב הקיים כפי שהוא היום ולאפשר את הפתיחה באופן מידתי של מרכולים ופיצוציות כשירות לציבור", הוסיף ממלא מקום ראש העיר, אסף זמיר. "עברנו רחוב־רחוב ובדקנו כמה עסקים פתוחים ביום־יום בשבת, זה יוצא סדר גודל של 300 בתי עסק בכל רחבי העיר וזה בערך המספר שהתקבענו עליו עכשיו. עוד חידוש הוא שהוספנו את כל קו הים – נמל תל אביב, נמל יפו ומתחם התחנה – כל שטח המסחר יכול להיות פתוח בשבת. עוד חמש שנים תושלם תקופת המעבר ואז נוכל לבחון מחדש את ההשפעות של החוק".

בסוף יוני בשנה שעברה מתח בית המשפט העליון ביקורת על האופן שבו אכפה עיריית תל אביב את חוק העזר האוסר להפעיל בתי עסק בשבת. העירייה הסתפקה בשנים האחרונות במתן קנסות לעסקים הפועלים בשבת, אך לא מנעה את פתיחתם. רשתות השיווק הגדולות ספגו את הקנסות והמשיכו לפעול, בעוד בעלי מכולות ופיצוציות רבים נאלצו לסגור את העסק. השופט אליקים רובינשטיין כינה בפסק הדין את מדיניות העירייה "ישראבלוף". שופטי העליון הורו לעירייה לשקול תוך 60 יום את האפשרות לפנות לבית המשפט לעניינים מקומיים ולבקש להוציא צווי סגירה לעסקים המפרים את חוק העזר באופן שיטתי. בית המשפט הדגיש כי העירייה יכולה לשנות את חוק העזר ולאפשר פתיחת עסקים בשבת, אם לדעתה אופי העיר מחייב זאת.

באחרונה הגיש עו"ד דוד שוב בשם בעלי מכולות וסוחרים עתירה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד העירייה, בטענה שהיא מבזה את פסק הדין של העליון. היום מחה עו"ד שוב על התיקון לחוק העזר. "זהו ניסיון מביש לחוקק חוק עוקף בית משפט עליון לטובת רשתות מסחריות שהעירייה חפצה ביקרן, על חשבון בעלי מכולות וסוחרים קטנים שמעוניינים לממש זכות סוציאלית אלמנטרית להיות עם משפחתם יום אחד בשבוע. יוזמה זו מנוגדת לחוק, לצדק, למוסר ונועצת סכין בעקרונות בסיסיים ביותר של סולידריות החברתית", אמר. לדבריו, "לעירייה אין סמכות לחוקק חוק כזה, בהיותו מנוגד לחקיקה ארצית, כמו גם לאמנה בינלאומית שמדינת ישראל חתומה עליה. יש להניח שהיועץ המשפטי יעמידה במקום וימנע ממנה מבוכה מיותרת.אנו ממליצים לחברי מועצת העיר, בפרט אותם אלה המתיימרים לשאת דגלים של 'צדק חברתי', להביט בעיניו של בעל המכולת שלהם, בטרם ירימו את ידם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ