מזרח ירושלים: עשרות אלפי תושבים מנותקים ממים זה שלושה ימים

השכונות שנותקו הן בשטח המוניציפאלי של העיר ורוב תושביהן מחזיקים בתעודת זהות כחולה. סוחרים החלו למכור ג'ריקנים במחיר מופקע

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

מאז יום שלישי תושבי מחנה הפליטים שועפט ושכונות ראס חמיס, ראס שחאדה ושכונת השלום לא מקבלים מים. כל השכונות הן בשטח המוניציפאלי של ירושלים ורוב תושביהן מחזיקים בתעודת זהות כחולה. עם זאת, הן מצויות מצידה הפלסטיני של גדר ההפרדה. על פי הערכות כ-50 אלף בני אדם מושפעים מההפסקה בזרם המים.

את המים לאזור מספק תאגיד המים של ירושלים – הגיחון. אולם האזור סובל מבעיות רבות וקשות של תשתיות ושל אי הסדרה. רוב רובם של המבנים באזור נבנו ללא היתרים ויושביהם אינם רשומים כלקוחות של הגיחון. מערכות המים תוכננו לפני שנים רבות ולא עומדות בגידול במספר התושבים באזור בשנים האחרונות.

בנוסף, צוותי הגיחון, כמו כל שאר הרשויות הישראליות, ממעטים לחצות את גדר ההפרדה בשל בעיות אבטחה ותיאום. כך נוצר מצב שבכל שנה, במיוחד בתקופת הקיץ, סובלים התושבים משיבושים חוזרים ונשנים באספקת המים. אולם ההפסקה האחרונה היא חמורה עוד יותר. לרוב יורד לחץ המים עד שהוא מגיע למקומות הנמוכים בלבד. הפעם, לדברי התושבים, ההפסקה היא מוחלטת.

מיכלי מים על גגות בתים במזרח ירושליםצילום: מיכל פתאל

גם מיכלי המים של הגגות כבר התרוקנו ובין הבתים החלו להסתובב סוחרי מים שמוכרים ג'ריקנים ומכליות במחירים מופקעים. "אין לנו אפילו טיפה של מים, איך אפשר לחיות ככה?", אמר ג'מיל סנדוקה, תושב האזור שהבטיח לארגן הפגנה "של 20 אלף בני אדם מול העירייה ומול הכנסת".

רונית סלע, מנהלת פרויקט זכויות אדם בירושלים המזרחית באגודה לזכויות האזרח, כתבה היום מכתב דחוף לשר התשתיות סילבן שלום. "בשיחה שערכנו אתמול עם מר אלי כהן, סמנכ"ל הגיחון, נאמר לנו כי לא נצפתה כל בעיה במתקנים ומכשירי המדידה המנטרים את המים לאזור", כתבה, "אולם המציאות בעינה עומדת: עשרות אלפי בני אדם, בהם תינוקות, ילדים, נשים וחולים, נותרו ללא מים. נזכיר כי הזכות למים הנה זכות יסוד, ולהעדרם יש השלכה קשה על הזכות לחיים ולבריאות". לדברי סלע, "הפסקת המים הזו היא שיא עגום במיוחד בהזנחה המתמשכת של תושבי העיר שנותקו ממנה על ידי חומת ההפרדה".

מחברת הגיחון נמסר בתגובה: "המים מהגיחון זורמים כרגיל לשכונות שמעבר לחומת ההפרדה (מחנה פליטים שועפט, שכונת השלום וראס חמיס), אך תשתיות המים, הביוב והניקוז בשכונות אינה מתאימה להיקף האוכלוסייה המתגוררת בשכונות הללו ויש צורך בעבודות פיתוח בהיקף נרחב כדי להסדיר את מצב התשתיות. בנוסף לכך, מרבית האוכלוסייה בשכונות הנ"ל (עשרות אלפי אנשים) אינה נמנית על לקוחות הגיחון אך מקבלת אספקת מים באופן שוטף, משיקולים הומינטריים, בהיקף של למעלה מ-10 מיליון שקלים, במימון הגיחון, מדי שנה. הגיחון התריע בפני רשות המים פעמים רבות על הצורך הדחוף להסדיר הן את מימון אספקת המים והן את פיתוח התשתיות ותחזוקתן בטווח הבינוני והארוך אך עד כה הנושא לא הוסדר".

מרשות המים נמסר: "הנושא חורג בהרבה מיכולת הפעולה של משק המים. נדרש שיתוף פעולה בין משרדי לטיפול במכלול הבעיות והסיכונים הנדרשים לטובת פתרון הבעיה. בשלב זה תאגיד הגיחון עושה כל מאמץ לספק את המים, למרות התשתית הלקויה באזור". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ