שיעורי הצבעה גבוהים בבחירות החוזרות בערים בית שמש ונצרת, אשר נערכו היום (שלישי). לאחר סגירת הקלפיות, נכון לשעה 22:00, עמד אחוז ההצבעה בבית שמש על 76%, לעומת 69% בבחירות באוקטובר. בנצרת עמד שיעור ההצבעה על 83.6%, לעומת 70.2% באוקטובר. ההצבעה בקלפיות התנהלה כסדרה, למעט אירועים אלימים נקודתיים שהובילו למעצר שלושה בני אדם בנצרת. כמו כן, בבית שמש עוכבה לחקירה צעירה חילונית שככל הנראה ניסתה להצביע פעמיים. 

בבית שמש שואף ראש העיר המכהן משה אבוטבול (ש"ס) לשמור על כוחו, בעוד שאלי כהן (מועמד הבית היהודי ורשימה מקומית) מנסה לנצל את הבחירות החוזרות ולהדיחו. עיקר המאבק מתנהל בשכונות הוותיקות, שבהן מקווה ש"ס לכרסם בתמיכה בכהן. בשני המטות הפגינו אופטימיות, ואמרו כי הגיעו כמעט לכל המצביעים הפוטנציאליים שלהם. על הבחירות החוזרות החליטו בתי המשפט המחוזי בירושלים והעליון, לאחר שהתגלו זיופים לטובת אחת הרשימות החרדיות בבחירות שנערכו באוקטובר. ייבחרו בהן גם ראש העיר וגם מועצת העיר.

שיעורי ההצבעה הגבוהים הם, כך לפי ההערכות, חדשות טובות עבור כהן. הסיבה היא שהציבור החרדי ממילא מצביע בשיעורים גבוהים, כך שהעלייה בשיעורי ההצעבה הכללים מיוחסת לציבור הלא-חרדי. כך או אחרת, בקלפיות בעיר נראים תורים ארוכים מאז שעות הבוקר. "הציבור מבין את האחריות המוטלת עליו וההרגשה כרגע היא מאוד טובה", אמר כהן, "עשינו את המערכה הציבורית ואת המערכה המשפטית, ועכשיו זה בידיים של הציבור. מחר גם החרדים וגם הלא חרדים יקומו לשחר חדש בבית שמש".

בצאתו של כהן מהקלפי הוא הושיט יד לפעילים חרדים של משה אבוטבול, שסירבו ללחוץ את ידו. "זה עצוב, אין לזה קשר לבחירות", הוסיף, "אני שואל: 'ריבונו של עולם מה הכניסו להם לראש'". כהן ביקש מפעיליו שישקיעו מאמצים בהבאת מצביעים נוספים לקלפיות. בסביבתו מביעים שביעות רצון מהתורים ליד הקלפיות ומדי פעם מועברים דיווחים על עיכובים, משום שאנשי ועדת הקלפי מוודאים באופן קפדני את זהות המצביעים. במחנהו של כהן הפנו טענות על זיופי קולות כלפי מחנהו של אבוטבול. יו"ר ועדת הקלפי ברחוב הגפן מסר כי בקלפי מספר 4 התקבלה תלונה על חרדי שהצביע פעמיים באמצעות שתי תעודות זהות מזויפות. חוקר נשלח למקום לבדוק את העניין. 

שוטרים בודקים פרטי מצביעים בקלפי בבית שמש, היוםצילום: אמיל סלמן

הבחירות בבית שמש מתנהלות תחת אבטחה חסרת תקדים של כוחות מג"ב ומשטרה, ומתח רב הורגש סמוך לקלפיות. מחוץ למרבית הקלפיות נשמעים ויכוחים בין מצביעים ופעילים המשתייכים לשני המחנות. 

בנצרת מתמודדים על ראשות העיר עלי סלאם, שנבחר באוקטובר האחרון, ויריבו ראמז ג'ראייסי, ראש העיר הוותיק שהפסיד לו בפער של 22 קולות. שלושת המועמדים הנוספים שהתמודדו בבחירות באוקטובר אשתקד הסירו את מועמדותם. בחד"ש, שעמדה בראשות העיר במשך 36 שנה, גייסו משאבים רבים לטובת מערכת הבחירות, שנחשבת בעיני רבים כמאבק על המעוז הגדול האחרון של התנועה בשלטון המקומי.

דוכן פעילים של משה אבוטבול בבית שמש, היוםצילום: אמיל סלמן

בנצרת יש 53 אלף בעלי זכות הצבעה ויוצבו בה 86 קלפיות. מערכת הבחירות שהתנהלה בחודש האחרון, בהתאם להחלטת בית המשפט העליון, היתה רוויית מתחים ומתקפות אישיות על המועמדים משני הצדדים.

משעות הבוקר התרחשו שלושה אירועים אלימים על רקע הבחירות. מחוץ לקלפי במכון לאמנויות פרצה קטטה, והמשטרה עיכבה לחקירה שני מעורבים בחשד להפרת סדר. קטטה פרצה גם מחוץ לקלפי בבית הספר אבן סנא, ושלושה חשודים נעצרו ונחקרו. מלבד זאת, משקיף בקלפי בבית הספר אבן חלדון התכווח ואיים על מזכיר הקלפי ועוכב לחקירה בתחנת נצרת. 

פעילים בנצרת, היוםצילום: גיל אליהו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ