מאיר הר ציון, אחד מסמלי הגבורה של מדינת ישראל, מת לפנות בוקר (שישי) בגיל 80. הר ציון היה ממקימי סיירת הצנחנים ומפקדה הראשון, מלוחמי יחידה 101 וגיבור פעולות התגמול בשנות ה-50. הלווייתו תיערך ביום ראשון בשעה 15:00 בחוות שושנה.

הוא נולד בהרצליה ב-1934 וגדל ברשפון ובהמשך בעין חרוד. ב-1952, כשהיה בן 17, טייל עם אחותו כשהיתה בת 14 סביב הכנרת, ונפל בשבי הסורי, שם הוכה. כעבור חודש שוחרר.

עם גיוסו לצבא שובץ תחילה בנח"ל. "גייסו אותי לנח"ל למרות שלא רציתי ושנאתי אותם שנאת מוות. היו לי התכתבויות ותחנונים ומה לא. באותה תקופה היה מצב הרבה יותר גרוע, היו השפלות. ההשפלות היו אז לחם חוק. כל יום הייתי עושה רונדלים ובלילות הייתי חופר שני מטר לקבור סיגריה", סיפר ב-1979 בראיון נדיר ל"מעריב".

ראשי המדינה והרמטכ"ל ספדו להר ציון

הר ציוןצילום: מוטי מילרוד

לבסוף קיבל את מבוקשו, ועבר לשרת ביחידה 101, יחידת הקומנדו שהוקמה על ידי אריאל שרון. לימים כתב עליו שרון: "כמפקד מחלקה, מפקד פלוגה ומפקד הסיירת החטיבתית נשא מאיר הר ציון תמיד במשימות הקשות ביותר. תוך זמן קצר הפך מאיר ללוחם הנועז ביותר של יחידה 101 והצנחנים, לסייר מעולה ואולי המעולה ביותר שידע צה"ל מעודו".

הר ציון הוסמך לקצונה ללא קורס קצינים בהמלצת הרמטכ"ל משה דיין. לימים כתב עליו דיין: "בעיני, הר ציון הוא החייל הטוב ביותר שקם לצה"ל. כוחו לא היה במתן הוראות לאחרים, אלא בהבנת המתרחש בשדה הקרב, בידיעת המעשה הנכון ובכושרו המופלא בתור לוחם. בימי שהייתי בתפקיד, הוא היחיד שקיבל דרגות קצונה בלי שיעבור את בית הספר לקצינים. לא היה לו מה ללמוד שם. לו נשלח לקורס זה, היה צריך להורות לאחרים ולא לשמוע תורה מפיהם".

"אז, ב-1953, צה"ל לא רצה להילחם. פחדו מזה. היו אז כ-3,000 חדירות בשנה לתחום ישראל למטרות שוד, רצח וחבלה, ופשוט לא היתה תגובה עד שלא התחלנו בפעולות התגמול. צה"ל התחיל ללמוד שיש להגיב על פעולות המסתננים והמחבלים", אמר בראיון לשעיה סגל ב"מעריב" ב-1979.

הר ציון (ראשון משמאל), עם אריאל שרון ומשה דיין, 1955צילום: אי–פי

הר ציון עבר בהמשך עם חיילי היחידה לגדוד 890 בצנחנים והיה מפקד סיירת הצנחנים. ב-1956 קיבל צל"ש על "אומץ לב ומנהיגות למופת בקרב" על פעילותו במבצע "עלי זית" ב-1955 במהלכו פשט צה"ל על מוצבי הצבא הסורי בגדה המזרחית של הכנרת. ב-1973 קיבל הר ציון גם את עיטור העוז על חלקו במבצע.

ב-1954 נרצחה אחותו, שושנה, עם חברה בטיול במדבר יהודה. בתגובה, הר ציון יצא לשטח עם חבריו מיחידה 101, ורצח ארבעה בני שבט בדואי כנקמה. לאחר הפעולה הוא נעצר יחד עם שלושת חבריו, בחשד להריגת חמישה בדואים ירדנים. תחילה ייצג אותם עו"ד שמואל תמיר. לאחר זמן קצר הם שוחררו ולא הועמדו לדין, בין היתר בהתערבות בן גוריון ומשה דיין.

ב-1956 הוא נפצע באורח קשה בפעולת התגמול על משטרת א-רהווה, ונותח תחת אש בשטח. בהמשך היה ממקימי סיירת מטכ"ל. במלחמת ששת הימים הוא לחם עם סיירת הצנחנים בירושלים וברמת הגולן. במלחמת יום הכיפורים חילץ פצועים מהשטח הסורי, אף שהיה נכה צה"ל.

אחרי פציעתו והחלמתו טיפח את אחד מחלומות ילדותו - והקים חווה מבודדת פסגת כוכב הירדן, לה קרא על שם אחותו, "חוות שושנה". הוא גר שם עם אשתו וארבעת ילדיו.

שמעון כהנר (קצ'ה) עם משה הר ציון, בנו של מאיר הר ציון, היוםצילום: גיל אליהו

לימים, בראיונות הנדירים שהעניק לתקשורת, הביע דעות ימניות. בראיון ל"מעריב" סיפר: "לפני 60 שנה התחילו החלוצים בארץ מיפו הערבית ומחיפה הערבית, וכבשו לאט לאט, בכל הזדמנות, כדי שתהיה לנו מדינה עצמאית, כדי שלא ישחטו אותנו כמו כלבים ושתהיה לנו מדינה. לערבים יש 12 וחצי מיליון ק"מ מרובע - פי אחד ורבע מארה"ב, והם דורשים דווקא את ה-22 אלף ק"מ של מדינת ישראל, וזאת פשוט כדי שאנחנו לא נהיה. הם רוצים שאנחנו שוב נהיה באירופה כדי שישחטו אותנו כפי שעשו לנו את זה, כשרצו, כבר אלפיים שנה... ארץ ישראל שייכת לעם ישראל. אבל כמו שמגמגמים בצבא, כך מגמגמים מבחינה מדינית... הדברים ברורים: או שאנחנו בעלי ארץ משלנו, או שלא נהיה בכלל ונחזור לאירופה...".

בהתייחסו לערבים אמר: "מה פתאום מדברים שהערבים מסכנים? לפני 100 שנה הם כמעט לא היו כאן בכלל. הטורקים שלטו באזור והיה רעב, ליהודים שבארץ היה קצת כסף והערבים נהרו לכאן מכל המזרחי התיכון - ועכשיו קוראים לערבים אלו בשם היפה: פלסטינים, וכל זה רק כדי שאנחנו נעלם - שלא נהיה... אני לא אומר שצריך להעלות אותם על משאיות ולהרוג אותם, אני לא אומר שצריך לזרוק אותם לים, אבל היום הערבים חיים פה בגן-עדן, לא משרתים בצבא, מקבלים ביטוח-לאומי, מתחמקים ממס הכנסה - ממש אידיליה".

"הציונות מגמגמת בגלל השפע"

"צריך ליצור מצב שבו לא יהיה להם כדאי לגור פה, אלא בירדן או בסעודיה או בכל מדינה ערבית אחרת. יש שיטה מוסלמית עתיקה, בה אדם מאמין שילם רק שליש מהמסים ששילם אדם לא מאמין. היום כדאי וטוב לערבים לגור כאן, אבל אם נלך בשיטה הזו, הם יראו בעצמם שכדאי להם לעזוב פה את המדינה".

באותו ראיון הוסיף הר ציון כי "לפני 50 שנה ידענו בדיוק מה שאנחנו רוצים והם גמגמו והתוצאה: אנחנו פה והם אינם. היום זה הפוך - 'הציונות' הערבית יודעת בדיוק מה היא רוצה ואילו הציונות היהודית היא המגמגמת. זה התחיל לאט לאט לפני 20 שנה בגלל השפע ורמת החיים שאין להם שום הצדקה. הבסיס פשוט לא שלנו. אנחנו חולבים מארה"ב וחיים ברמה שאינה מוצדקת. ברור גם שאם נהיה 'ילדים טובים', יפנו אותנו יותר מהר מאשר אם נעמוד על עקרונותינו. אני רק מקווה שנתפכח מהר, כולנו ובעיקר צה"ל".

מאיר הר-ציון עם אחד מעובדי החווהצילום: מתוך הספר "פרקי יומן"

גם על המדיניות הביטחונית של ישראל הוא מתח ביקורת. "מה שעושים היום בנושא הלוחמה בטרור פשוט איננה השיטה הנכונה. כך לא יחוסל הטרור. צריך לעשות פעולות רבות כדוגמת פעולת אנטבה, שהיתה ללא ספק פעולה מזהירה. חייבים להכות בעורף האויב באופן נועז... כל העניין הזה שחושבים שאנחנו יכולים לזרוק פצצות וטילים ושאנחנו צריכים להיות מחוסנים - זו שטות. אני לא אומר שצריך להיפטר מהדברים האלה, אבל הנכונות כמו במלחמת ששת הימים, ללכת עד הסוף - לא קיימת. אם מציבים יעד חייבים ללכת עליו עד הסוף ולא לחשוב כל הזמן על נפגעים. דווקא ההיסוסים והתכנונים להתחבא מהטילים - הם אשר מגבירים את מספר הנפגעים. יש יעד - צריכים להסתער עליו עד הסוף, בלי לסגת".

"אני לא מאמין שבדור הזה ייכון השלום, הערבים עדיין לא מוכנים לזה. יוזמת השלום של סאדאת מזויפת כולה. הוא מנסה להשיג מאתנו כמה שיותר, זה כולל מקורות הנפט, ללא מלחמה, ואת השאר ייקח מאוחר יותר במלחמה. מטרתו היא השמדת ישראל בלבד. אין לי ספק שתהיה מלחמה נוספת, אבל אם נחתום על חוזה השלום כפי שהוא מתגבש עכשיו - היא תפרוץ הרבה יותר מהר וכשמצבנו נחות בהרבה".

בהתייחסו לשאלת הגבולות העתידיים של מדינת ישראל, אמר: "לפחות הירדן, חצי מסיני והליטאני. זה המינימום שבמינימום. זה בקושי אחוז אחד מהמזרח התיכון.... סיני לא שייך למצרים. לפני 400 שנה שלטו שם הטורקים, רק לפני 40 שנה החלו המצרים לשלוט שם באופן פורמאלי, אבל לא מעשי... אז אם סיני לא שייך לאף אחד, באופן הגון עושים כמו במשפט שלמה - חצי למצרים וחצי לנו".

את הראיון סיכם במלים נוקבות: "נכונות עיקשת ורצון עז להילחם על היעדים זה העיקר בחיים. בלי זה אנחנו רק סמרטוטים". 

אריאל שרון (מימין) עם מאיר ורותי הר ציון ביום חתונתםצילום: מתוך הספר "פרקי יומן"

הר ציון דיבר בשבחם של אנשי "גוש אמונים", שפעלו אחרי מלחמת יום כיפורים להתיישבות בגדה ובעזה: "זה כבר עובר כל גבול. הממשל עושה שטיפות מוח בכל המדינה כאילו שאנשי גוש אמונים הם קנאים, הם מין נטורי קרתא, כאילו שהם עוכרים למדינת ישראל. ההיפך הוא הנכון. הם חוד החנית של הציונות עכשיו. כל הנוער העובד האלו - שבקו מזמן. מי שחלוץ עכשיו - זה רק הם. הם מוכנים וגרים באוהלים שלוש שנים ויותר רק בגלל שהם אידיאליסטים אמיתיים".

אחרי ההתנתקות מרצועת עזה, מתח ביקורת על שרון וניתק את הקשר עמו. בראיון ל"מעריב" ב-2005, אמר כי "שרון אינו נורמלי. שרון השתגע, הפייטר הגדול בורח, הוא פשוט איש מסוכן". עוד הוסיף: "אם תקום מדינה פלסטינית, זה יהיה תחילת הסוף שלנו. הפלשטינים לא יכולים לעשות שום דבר חוץ מלמרר לנו את החיים בצורה כזו שנסתלק. אם חס וחלילה זה יקרה, זה יהיה תחילת הסוף".

הר ציון הותיר אחריו את אשתו רותי, בניו משה וסלע ובנותיו שגית ואילה. "היית ועדיין הנך מודל להערצה וחיקוי בקרב רבים", ספד לו בנו משה, "נחישותך ואומץ לבך סייעו לך להתגבר על הפציעה הקשה. לימדת אותנו פרק חשוב בהתנהגות ישרה ואמיתית מול הזולת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ