פרס על מות הר ציון: עם ישראל צריך להוריד את דגליו

במערכת הפוליטית ובצבא ספדו לחייל האגדי שמת היום. נתניהו: "לוחם נועז ספוג באהבת הארץ והעם". יעלון: "ממניחי יסודות של צה"ל כחותר למגע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראשי המדינה, פוליטיקאים וקצינים בכירים בצה"ל ספדו היום (שישי) , הלוחם האגדי של יחידה 101 והצנחנים, שמת היום בגיל 80.

נשיא המדינה אמר כי "עם ישראל צריך להוריד היום את דגליו לזכרו של מאיר הר ציון שנאסף אל עמו. לא היה אדם אמיץ ממנו, לוחם עז שהיה מוכן להקריב את חייו למען ישראל פעם אחר פעם. הוא ראה את המוות בגובה עיניו ולא נבהל ולא ניסוג". פרס הוסיף כי "הוא לא ידע פשרות, הוא לא דחה קרבות, הוא לא הפסיק לרגע את אהבתו האדירה לארץ ישראל. הוא היה כבר לאגדה בימי חייו, אם לא בעיניו הוא, הרי בעיני כל אלה שידעו את גבורתו ואת לחימתו. במעשיו הגשים את הפסוק 'ידו האחת עושה את המלאכה וידו השנייה מחזקת את השלח'".

ראש הממשלה אמר כי הר ציון היה "לוחם נועז ספוג באהבת הארץ והעם". לדבריו, "הכרתי את מאיר כצנוע ומופנם, ומכמה חודשים בהם סייע לי לאמן את חיילי ביחידה למדתי להכיר אישיות ייחודית שעל כתפיה וכתפי חבריו הוקם כוח המגן של עמנו".

הר ציון (משמאל) עם האלוף במיל' דני מט, 2012צילום: מוטי מילרוד

שר הביטחון משה (בוגי יעלון) אמר על הר ציון כי "תמיד שאף להיות בקו החזית, בין אם מי שמוביל כוח אל היעד ובין אם כמי שמוכן לחרף את נפשו על מנת לחלץ פצועים. בכך היה למעשה ממניחי היסודות של צה"ל כצבא החותר למגע ושעבורו ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה".

הרמטכ"ל, בני גנץ, ספד אף הוא להר ציון ואמר: "צה"ל, על כל מפקדיו וחייליו, איבד לוחם אמיץ ואצילי. איש ענווה, יודע דרכה של הארץ אותה אהב ואשר בשביליה לחם ונטר. רוח היוזמה והנחישות, אשר עיצבה את דרכו, היא מצפן לכל לוחם בצה"ל וברוח זו ייזכר מאיר בדברי ימינו".

מפקד חטיבת הצנחנים, אליעזר טולדנו: אמר כי "הוא הלוחם האולטימטיבי, סייר במובן המקצועי של המילה - בעיקר בחיבור שלו לקרקע, ועל כן נקראות סדרות האימון בחטיבה על שמו. התעוזה, התחבולה, אומץ הלב, היכולת הגמישה להילחם בכוחות קטנים - את יכולות אלה ועוד מאמצים לוחמי חטיבת הצנחנים ומטמיעים בפעולותיהם היום- יומיות בהכנתם למלחמה".

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, אמר כי הר ציון "היה כל חייו ראש וראשון ללוחמים. בטיוליו הנועזים מעבר לגבול כנער וכחייל נח"ל צעיר, כמפקד החוליה במבצעי יחידה 101, כמוביל כוח החוד בקשות שבפעולות התגמול וכמ״פ פלוגה א׳ בגדוד הצנחנים הראשון בלט מאיר גם בין הטובים שבטובים - באומץ ליבו הנדיר מול פני האש, בנחישותו ודבקותו חסרות הפשרה במטרה, ובמנהיגותו הטבעית שלא קיבלה מגבלות היררכיה ולא נזקקה מעולם לדרגות ולהסמכה פורמלית".

יו"ר קדימה שאול מופז אמר כי הוא "מצדיע בצער לגיבור ישראל מאיר הר ציון, מטובי הבנים ולוחמי השדה, מורה הדרך לצנחנים ולחיילי השטח של צה"ל לדורותיהם. הר ציון ואריק שרון - שני המצביאים שעיצבו את רוח צה"ל ותעוזתו, ואנו נפרדים מהם חודשים ספורים זה מזה".

ח"כ ראובן ריבלין ספד להר ציון: "מאיר היה אחד מהאגדות הגדולות של גבורת ישראל. עלילות הגבורה האופפות את חייו ופעולותיו האמיצות הפכו לסמל ולדמות לחיקוי, ולמרות מרוצת השנים לא כהתה עוצמתם. כמו בר-כוכבא בזמנו, היו בין מעשיו הגדולים של הר ציון גם כאלו שעוררו מחלוקת, אך הר ציון ייזכר כאדם שהיה אגדה בחייו ובוודאי יישאר אגדה במותו."

ריבלין, שהר ציון היה קרוב משפחתה של רעייתו, הוסיף: "יחידה 101 שהקים קשורה בשמו לא פחות משל אריק שרון, וההתיישבות שובת העין הצופה אל עמק בית שאן ועמק הירדן תעמוד לזכותו בתולדות מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ