המאבק על פתיחת הסינמה סיטי בירושלים בשבתות עובר למגרש הפוליטי

בדיון בעתירה בבג"ץ נקבע כי העירייה, משרד האוצר ובעלי המתחם ינהלו מו"מ בנושא. הסיכוי שמועצת העיר תאשר את פתיחת המתחם בשבת קלוש

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

עיריית ירושלים, משרד האוצר ובעלי הסינמה סיטי בבבירה ינהלו משא ומתן כדי לבחון את האפשרות לפתוח את מתחם בתי הקולנוע בעיר גם בשבתות. כך סוכם היום (ראשון) בתום דיון בבג"ץ בעתירה שהגישה תנועת "התעוררות" נגד העירייה ומשרד האוצר בנושא. עם זאת, הסכם שכזה, אם יושג, יובא למועצת העיר ושם הסיכוי שיאושר קטן מאוד, בשל הרוב החרדי־דתי במועצה.

מתחם בתי הקולנוע הגדול בירושלים נפתח לפני כשבועיים, סמוך לבית המשפט העליון. בחודשים האחרונים מנהלת קואליציה של ארגונים חילוניים בעיר מאבק לפתיחת המקום גם בשבת. ההסכם שקבע שהמקום לא יפתח בשבתות נחתם בין העירייה ומשרד האוצר, שהם בעלי הקרקע, לבין בעלי המתחם – חברת שפיר וחברת סינמה סיטי. לאחר חילופי הממשלות וכניסתו של יאיר לפיד למשרד האוצר, הודיע האוצר כי הוא שינה את דעתו ואינו מתנגד לפתיחת הקולנוע בשבתות. בפתח הדיון היום הודיעו גם נציג בעלי המתחם כי היזמים מעוניינים לפתוח את אולמות הקולנוע בשבתות.

נציג העירייה בדיון, עו"ד אוריאל בנדור, הודיע כי העירייה ממשיכה להתנגד לפתיחה. "לא חל שינוי בנסיבות וככל שחל שינוי בנסיבות זה תומך דווקא בהמשך ההחלטה קיימת", אמר בנדור. בנוסף אמר בנדור שבעוד כשנה אמור להיפתח בעיר מתחם קולנועים חדש (מרכז שרובר) ובו 16 בתי קולנוע שיהיו פתוחים גם בשבתות. עם זאת במהלך הדיון הסכימה העירייה לפתוח את ההסכם עם היזמים כדי לנסות ולהגיע להסכמות בנוגע לפתיחה בשבתות. אך הסיכום, אם יושג, יובא למועצת העיר, שצפוי לדחות כל החלטה בנוגע לפתיחת המקום בשבתות. לאור זאת הודיעו השופטים על מחיקת העתירה.

מתחם הסינמה סיטי בירושליםצילום: אמיל סלמן

בתום הדיון אמר סגן ראש העיר עופר ברקוביץ', מתנועת התעוררות שהגיש את העתירה: "יש לנו סיפוק מסויים מההחלטה לכפות משא ומתן על הסינימה סיטי, אנחנו מקווים שזה יוביל להסכם חדש". לדברי ברקוביץ', יש סיכוי אף להעביר את ההסכם למרות המיעוט החילוני במועצה: "יש נציגים רבים שתומכים במהלך, ראש העיר יצטרך לבחור באיזה צד הוא תומך". עו"ד יוסי חביליו, לשעבר היועץ המשפטי של העירייה, ייצג בעתירה את התעוררות: "יש לי חשש שההחלטה שתתקבל בעירייה תהיה אותה ההחלטה", אמר חביליו, "במקרה כזה נגיש עתירה נוספת. ההתנהלות של ברקת לא ברורה ובפועל הוא בוגד בציבור שבחר בו. לא יתכן שב–2014 תהיה כפייה של העירייה על קרוב לחצי מיליון יהודים וערבים בירושלים שרוצים לצרוך תרבות בשבתות".

חבר המועצה מיהדות התורה, יצחק פינדרוס אמר בתום הדיון: "זה הכל הצגה לפורים, תעשה את המתמטיקה ותראה שיש לפחות 18 מתוך 31 חברי מועצה שלעולם לא יצביעו בעד. בג"צ לא יכול להכריח את העירייה לקבל החלטה כזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ