שבועיים אחרי השריפה, ועדה בכנסת תבחן את הזיהום והתכנון במפרץ חיפה

יו"ר ועדת המשנה החדשה דב חנין הסביר כי זיהומי המים והאוויר במפרץ קשורים ישירות לתחלואה באזור. המפעל שבו פרצה השריפה יערוך תחקיר

אלי אשכנזי
אלי אשכנזי

ועדת משנה חדשה שהוקמה תחת ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת תבחן את התכנון והסביבה , ותידרש להציג בתוך שלושה חודשים בפני ועדת האם המלצה למטרופולין חיפה בכל הנוגע לזיהום הסביבתי במפרץ ולתכנון בו. זאת בין היתר בעקבות במפרץ לפני כשבועיים.

יו"ר הוועדה יהיה ח"כ דב חנין (חד"ש), וחבריה יהיו תמר זנדברג (מרצ), חמד עמאר (הליכוד ביתנו) ודוד אזולאי (ש"ס). את פעילות הוועדה ילווה יועץ משפטי המתמחה בתחום הגנת הסביבה. היא תיפגש עם נציגי משרד הפנים, המשרד להגנת הסביבה, עיריית חיפה, קבוצת בז"ן וארגונים סביבתיים, וכן תקיים סיורים על מנת להתרשם מהממצאים בשטח. בין היתר היא תידרש גם להתייחס לתמ"א 30, תוכנית המתאר הארצית שנועדה להסדיר סוגיות תכנוניות במפרץ חיפה.

בישיבת ועדת הפנים שנערכה היום (רביעי) הסביר חנין כי התוכנית להרחבת בתי הזיקוק מבקשת להפוך 250,000 מטרים רבועים של תעשייה שנבנו שלא כחוק לשטח חוקי, וכן להרחיב את בתי הזיקוק על שטח של 670,000 מטרים רבועים מבלי לדעת בבירור מה יוקם בשטחים אלה. הוא ציין כי היסטוריה של זיהומי אוויר ומי תהום, והוסיף כי תמונת הזיהומים מתקשרת לתחלואה חמורה במפרץ חיפה.

חנין הזכיר גם כי לפני פחות משבוע השתוללה שריפה במפעל "גדיב" שבשטח בתי הזיקוק, שנמשכה שעות עד שמומחים חומרים מסוכנים הגיעו לכבותה. ח"כ זנדברג טענה כי גורמים אינטרסנטיים הפעילו לחץ על התקשורת שלא להתייחס בהרחבה לשריפה. היא הוסיפה כי על רקע השריפה ברור שאין להרחיב את בתי הזיקוק באופן כה רחב עד שלא תתבצע חקירה אמיתית של השריפה. "זאת בייחוד על רקע העובדה שלבז"ן יש היסטוריה של בנייה ללא היתר ושל אי עמידה ביעדי הזיהום", הדגישה, "אסור לנו לאשר את הרחבת בתי הזיקוק עד שלא יתוקנו הליקויים".

מפעלי בז"ן במפרץ חיפהצילום: ירון קמינסקי

תושבי ופעילי סביבה שנכחו בדיון טענו כי קיימות תלונות רבות של אזרחים על בעיות נשימתיות וכי התוכניות החדשות "הורסות את מטרופולין הצפון ויוצרות הרס נוף בלתי הפיך". שמואל גלבהרט, סגן ראש העיר חיפה ויו"ר בפועל של איגוד ערים לאיכות הסביבה באיזור חיפה, אמר כי עמדתם היא שניתן יהיה "להלבין" את מתקני בז"ן הקיימים רק אם יעמדו בתקינה סביבתית. לגבי המפעלים העתידיים אמר כי יש להקימם רק אם מטרתם הקטנת הזיהום הסביבתי. עוד אמר כי יש להטמיע את הסתייגויות איגוד הערים בתוכניות להרחבת בז"ן.

יוסף מישלב, מנהל מחוז חיפה , אמר כי "תמ"א 30 תסדיר את מעמד בתי הזיקוק". בדיון נאמר כי תמ"א 30 שתובא לאישור הממשלה אינה כוללת את הנמל, לאור התנגדות שר התחבורה ישראל כץ. "התוכנית לא תתן מענה כולל למפרץ", אמרה יו"ר הוועדה מירי רגב, "יינתן מענה לפטרוכימיה אך לא לנמל".

נציגות המשרד להגנת הסביבה אמרו בדיון כי מפעל "גדיב" יערוך תחקיר פנימי שיימסר להם. עוד אמרו כי למפעלים במפרץ יש פוטנציאל סיכון גבוה. עם זאת ציינו כי בעקבות רגולציה מחמירה פחתו החומרים האורגנים הנדיפים בשיעור של 43 אחוז בין השנים 2009–2012. מבז"ן נמסר כי "הפקדת התב"ע (תוכנית בניין ערים) של קבוצת בז"ן מהווה הישג ציבורי חשוב, שכן היא תעגן את מחויבות התעשייה להמשך השקעה באיכות הסביבה ולהמשך שיפור איכות הסביבה באזור מפרץ חיפה".

עוד נאמר בתגובה כי "עד לשנת 2007 היתה בז"ן בבעלות ממשלתית. מרגע העברת החברה לבעלות הנוכחית, הוחל בקידום תהליך הכנת התב"ע. תהליך זה כלל איסוף וניתוח נתונים וחומרים רבים בתחומי התכנון הפיזי, הגנת הסביבה, ניהול סיכונים, תכנון נופי, הנדסת תנועה, שמאות, משפטים, רפואה ציבורית, תשתיות, שימור וניקוז. לתהליך היו שותפות רשויות רבות, דבר שהצריך שיתוף פעולה והסכמות מגורמים רבים. היות ומדובר בהליך מורכב וארוך, תוכנית התב"ע הושלמה לאחרונה והופקדה לפני כחודשיים וחצי. הכנת תוכנית התב"ע נעשתה בהתאם לכללים הקבועים בחוק ומיושמים על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה ובשיתוף כלל הרשויות הרלוונטיות. כל הנחיות והערות הרשויות הוטמעו מסמכי התוכנית, והתכנית אושרה להפקדה משום שאלו סברו כי היא תוכנית ראויה. התוכנית מחזירה שטחים לציבור בחיפה לאורך נחל הקישון וכביש ההסתדרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ