עיריית דימונה דורשת מהכור הגרעיני עוד 58 מיליון שקלים לארנונה

בעירייה הסבירו כי המתחם מתפרס על שטח גדול מכפי שסברו, ולכן דורשים לפתוח את ההסכם. כיום משלם הכור ארנונה בסך 5 מיליון שקל בשנה

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

עיריית דימונה דורשת מהקריה למחקר גרעיני בדימונה (קמ"ג) לשלם ארנונה על סך 63 מיליון שקלים בשנה, במקום חמישה מיליון כיום. בהסכם שנחתם בין הקמ"ג והעירייה ב-2005 נקבע כי מדי שנה יועברו בין חמישה לשישה מיליון שקלים עבור הארנונה. ההסכם הושג יחד עם משרדי האוצר והפנים ומשרד ראש הממשלה, והוא תקף עד ספטמבר 2014. אך בעקבות מידע שהגיע אליהם, בעירייה ציינו כי הקריה למחקר גרעיני מתפרסת על שטח גדול בהרבה ממה שהופיע בהסכם, ולכן הם דרשו החודש לפתוח אותו ולשנות את הסכום לתשלום.

מקור בעירייה ציין כי "יש בדיקות לוויניות שמראות פער בין מה שהקמ"ג אומרים לבין מה שקורה בפועל", וכי עליהם לשלם לפי הקרקע שהיא תופסת וכמות המבנים. אלא שלאחרונה עתרה הקמ"ג לבית המשפט בבאר שבע בבקשה לבטל את הארנונה על סך 63 מיליון שקלים, בטענה כי העירייה זוכה לכסף מבלי להעניק שירותים. "דימונה זוכה לארנונה זו ללא צורך בהשקעת משאבים, שכן הקמ"ג אינה צורכת תשתיות או שירותים חיצוניים", נמסר מהקמ"ג. "לצערנו, אין זו הפעם הראשונה שהעירייה מנסה לשנות את תעריף הארנונה בתקופת ההסכם. אנחנו משוכנעים שגם בפעם זו המשבר ייפתר בצורה עניינית בין הצדדים".

בשנת 2011 ראש העיר דימונה דאז ושר הרווחה הנוכחי, מאיר כהן, ניהל מאבק נגד הכור על תשלום הארנונה, בטענה כי הסכום המועבר הוא שערורייתי. כהן טען בעבר כי מדובר בעוול, ובמקום חמישה מיליון שקלים מדי שנה הקמ"ג אמור לשלם כ-20 מיליון ביחס לשטח הגדול, וביקש לשלוח צוות מדידה. אלא שהדבר נבלם בשל חשאיות המתחם. מאבק זה היה המשך למערכה אחרת בין עיריית דימונה למדינה, שכן עד לפני כעשור שולמה הארנונה , למרות הקרבה הברורה לעיר דימונה.

"הקמ"ג לא יכול לטעון שהדבר לא נכון וגם לא לאפשר לנו לבצע מדידות במקום", מציין ראש העיר דימונה בני ביטון. בקשה לביצוע מדידות מחודשות הוגשה עוד בשנת 2013 ואמורה להגיע להכרעה, על אף שלפי ההסכם העירייה לא יכולה לבצע מהלכים חד-צדדיים. בעירייה מוסיפים כי הסיבה לפתיחת ההסכם מוקדם מכפי שנקבע היא כי בזמן החתימה היו סעיפים שלא הובנו, וכמו כן מציינים כי מספר השנים לתוקף ההסכם תמוה, שכן האוצר אישר שש שנים בלבד. כעת, העתירה עומדת בפני החלטת בית המשפט, שם יקבעו האם ניתן לפתוח את ההסכם ולאפשר לצדדים לדון מחדש על סכום התשלום השנתי.

הכור בדימונהצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ