הספריה בקרית שמונה סגורה 
חודשים כי העירייה לא מינתה לה מנהל ספרן

שיפוץ הספריה העירונית הסתיים, אולם משרד התרבות נמנע מלהעביר לספריה תקציב להצטיידות בגלל שלא מונה מנהל בעל תעודת ספרן

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

הספריה העירונית בקרית שמונה סגורה זה כשנה משום שהעירייה טרם מינתה לה מנהלת בעלת הכשרה כספרנית, ובשל כך משרד התרבות לא מעביר לה תקציב להצטיידות.

הספריה נסגרה ב-2010 לאחר שהמתנ"ס העירוני שאליו היא משתייכת צבר חובות בסך כשבעה מיליון שקלים. בעקבות לחץ ציבורי ותקשורתי היא נפתחה מחדש, אולם נסגרה כעבור שנה ולאחר מכן נפתחה שוב. במאי האחרון היא נסגרה לשיפוצים בעלות מיליון שקלים, שהסתיימו באוקטובר, אולם היא טרם צוידה במדפים, בארונות ובריהוט נוסף. במשרד התרבות והספורט מייעדים לשם כך כ-300 אלף שקלים, אולם נמנעים מלהעביר את התקציב משום שתנאי הסף של תמיכה בגופים אינם מאפשרים זאת כל עוד אין במצבת כוח האדם של הספריה ספרן ראשי בעל תעודת ספרן מקצועי.

יו"ר הנהלת המתנ"ס העירוני בקרית שמונה, עו"ד אהוד רז, טען בפני "הארץ" כי "משרד התרבות והספורט יכול להעביר את התקציב הנדרש לצורך הצטיידות הספריה גם בטרם נבחר מנהל שמתאים לקריטריונים". לדבריו, פורסם מכרז למשרת מנהל הספריה אך תחילה לא הוצעו במסגרתו מועמדים ובהמשך המועמדים שהציעו עצמם לא עמדו בקריטריונים הנדרשים.

הספריה העירונית. העירייה: מנהלת תמונה בתוך ימיםצילום: ירון קמינסקי

רז הזכיר כי בשנים האחרונות פעלה הספריה גם ללא מנהל שמחזיק בתעודת ספרן. לדבריו, יש ספרנים ותיקים ומנוסים, מנכ"ל למתנ"ס ומנהל ספריה שעובד תחת החשב של המתנ"ס. "ראוי היה להעביר את התקציב שיאפשר את הצטיידות הספריה והפעלתה במקביל להליך בחירת המנהל", אמר.

תושב העיר משה סטרול הביע את אכזבתו מהמצב, ואמר כי הוא נאלץ להוציא 200 שקלים מדי חודש כדי לרכוש ספרים. "כשומר בחברת אבטחה שמרוויח שכר מינימום זו הוצאה גדולה שאני מתקשה לעמוד בה, אבל אני לא יכול בלי ספרים", הסביר, "בספריה העירונית אני מחליף ספרים ללא תשלום, פרט להפקדת צ'ק ביטחון. אני חושש שגם אחרי שהספריה תיפתח היא עלולה לאבד את הרלוונטיות שלה".

בעיריית קרית שמונה אמרו בתגובה כי בימים הקרובים תיבחר מנהלת והיא שתדאג גם להצטיידות הספריה ותביא לפתיחתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ