בג"ץ הורה למדינה למצוא פתרון למשבר המים במזרח ירושלים בתוך 60 יום

השכונות שמעבר לקו הירוק בבירה סובלת כבר שבועות משיבושים קשים באספקת המים. תאגיד המים: המצב הביטחוני אינו מאפשר טיפול בבעיה

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

שופטי בית המשפט העליון הורו היום (רביעי) למדינה להגיש להם, בתוך 60 יום, תוכנית לפתרון משבר המים בשכונות שמעבר לגדר במזרח ירושלים. בשבועות האחרונים סובלים כ-80,000 תושבי מחנה הפליטים שועפט והשכונות הסמוכות – ראס חמיס, ראס שחדה ושכונת השלום - משיבושים קשים באספקת המים, בין היתר בשל הפסקות מים ארוכות, שאחת מהן נמשכה שלושה ימים, ירידה חדה בלחץ המים והפסקות חלקיות. גם כיום אין מים בחלקים נרחבים בשכונות.

האגודה לזכויות האזרח עתרה בעניין לבג"ץ נגד המדינה ועיריית ירושלים. בתשובתם טענו רשות המים, העירייה ותאגיד המים "הגיחון", כי הבעיה באספקת המים נוצרה בשל בנייה בלתי חוקית מסיבית באזור, בשל התחברויות פיראטיות של התושבים לרשת המים וגידול דרמטי במספר התושבים מאז בניית גדר ההפרדה.

הרשויות טענו עוד כי המצב הביטחוני מעבר לגדר אינו מאפשר להן לטפל בתשתיות באופן שוטף. בין היתר טענה חברת הגיחון כי משטרת ירושלים מבקשת ממנה מימון של 900 שקלים לכל שוטר שמאבטח את העובדים. "כאילו מדובר בהזמנת שוטרים לאבטחת משחק כדורגל באיצטדיון טדי", נכתב בתשובת הגיחון לעתירה.

עבודות להנחת צינור מים בשכונת שועפט במזרח ירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

בדיון ביקש נציג הגיחון להטיל את האחריות על המדינה: "יש 250 מדי מים (כלומר צרכנים משלמים) בכל האזור. רשומים שם 2,000 נפשות ויש 80,000 תושבים. אנו מבקשים כי בית המשפט יתן הוראה, שיטיל את האחריות עליהם".

נציג העירייה, עו"ד אביב ברנט, הודה כי אף שמדובר בשכונות בשטח המוניציפלי של העיר, אין לעירייה יכולת לספק לתושביהן שירותים: "השטח שאנו עוסקים בו נמצא בתחום המדינה, בתחום העיר ירושלים, אך מעבר לגדר הביטחונית. שטח זה יוצר קושי מבחינת העירייה לספק את השירותים, כי לכולם יש צורך בליווי ביטחוני, מג"ב ואנשי משטרה. כדי שהעירייה תקיים שם שגרה, היא חייבת לקבל את העזרה הביטחונית הזו כדי לתת מענה".

נראה כי השופטים בראשות נשיא בית המשפט, אשר גרוניס, קיבלו עקרונית את טענות המדינה. השופט גרוניס שאל, למשל, "כתושבי ירושלים, אנו מממנים זאת?" (את המים המסופקים לשכונות הפלסטיניות). עם זאת הורו השופטים למדינה להגיש להם הצעה לפתרון המשבר בתוך 60 ימים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ