חשד: הקים בית קברות פרטי על קרקע ציבורית

רשות מקרקעי ישראל טוענת כי האיש השתלט על שטח השייך לבית העלמין תל-רגב בצפון. החשוד: יש לי שטח של שלושה דונם ובטעות פלשתי לשתי שורות נוספות

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

אדם פרטי חשוד כי השתלט על שטח של דונם וחצי המיועד להיות קרקע ציבורית לקבורה. לדברי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), החשוד, שמואל אבו-חצירא תושב הצפון, החל לשווק חלקות קבורה באופן פרטי בקרקע אשר אינה שייכת לו, "תוך כדי הטעיה לכאורה של הציבור - כאשר הוא גורף את הרווחים לכיסו".

מהרשות נמסר כי הוגשה תלונה במשטרה באשמת "הסגת גבול במקרקעי ציבור", עבירה שדינה עלול להיות עד שנת מאסר בפועל, וכי החלו הכנות לפינוי הפולש.

ממחוז חוף של המשטרה נמסר כי "מחלק הונאות במחוז חוף פתח בחקירה בחשד לפלישה לקרקעות בבעלות המדינה בבית העלמין תל-רגב". בינתיים הוציא אבו־חצירא צו מניעה זמני בבית המשפט, שימנע מהרשות לפנותו מהקרקע. מאחר שבמקום כבר נערכה קבורה, הודיעה רמ"י כי גם לאחר פקיעת צו המניעה לא תפונה הגופה, "מטעמי כבוד המת".

שטח המריבה בתל-רגבצילום: רשות מקרקעי ישראל

אבו־חצירא אמר ל"הארץ" כי הרשות "החליטה לנסות למנוע ממני להקים בית עלמין פרטי. מכפישים את שמי ובית המשפט יגיד את דברו".

הפרשה, אשר נחקרת על ידי מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, מעלה חשדות למכירה בלתי מורשית של חלקות קבורה לציבור בבית העלמין תל-רגב, המשמש את מטרופולין חיפה.

בבעלות אבו-חצירא קרקע בשטח של שלושה דונמים בתל-רגב, אשר בה הוא מציע שירותי קבורה באמצעות חברה בע"מ. לטענת רמ"י, אבו-חצירא לא הסתפק בחלקתו והשתלט על קרקע ציבורית בשטח של כדונם וחצי באזור בית העלמין תל-רגב, שם לטענתה "מכר חלקות שלא כחוק - ככל הנראה ללא ידיעת המשפחות אשר רכשו ממנו שטחי קבורה בתמימות". במקום כבר נוצקו "תבניות קבורה" בבטון. "בטרם אותרה הפלישה על ידי מפקחי הרשות, הספיק אבו-חצירא לקבור בשטח הציבורי לפחות גופה אחת", נמסר מרמ"י.

לדברי אבו-חצירא, הרשות מנסה למנוע ממנו להקים בית עלמין פרטי. "יש לי שטח של שלושה דונם ובטעות פלשתי לשתי שורות נוספות", הוא אומר. "התנצלתי ופניתי לרמ"י בניסיון להסביר שקרתה טעות, אבל הם לא מוכנים לשמוע".

לשי קרפ, סגן מנהל החטיבה לשמירת הקרקע ברמ"י, אין כל ספק שהקרקע תחזור לרשות בסופו של דבר. לדבריו, "לא ניתן לדמיין את כאבן של המשפחות האבלות שיקיריהן המנוחים שורבבו לפרשה הזאת באופן כל כך בלתי הגון, וזאת למען בצע כסף ותוך הפרת החוק וביזוי כבוד המת. ככל שהדבר תלוי בנו, אבו-חצירא יטופל במלוא חומרת הדין". הוא ממשיך ואומר כי "לא ידוע לנו כמה חלקות קבר נמכרו כבר ואנו קוראים למשפחות שקנו חלקות בשטח - שיבדקו היכן קנו. עלול להיגרם צער גדול למשפחות משום שכעת מדובר במקום שאין לו מעמד חוקי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ