אגד והתחנה המרכזית בירושלים ישלמו 1.2 מיליון שקל בגלל זיהום אוויר

בפס"ד חריף, קיבל ביהמ"ש תביעת סטודנטים וגמלאים שנאבקו על אוויר נקי: "אנו משגרים חלליות ובונים גורדי שחקים - ורק בעשן לא יודעים לטפל?"

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

בית משפט השלום בירושלים הורה היום (רביעי) בפסק דין חריף לחברת אגד ולהנהלת התחנה המרכזית בירושלים לנקוט שורת צעדים כדי למנוע מהציבור להיחשף לזיהום האוויר בתחנה, וחייב את השתיים לשלם לתובעים, כולם סטודנטים וגמלאים, ולפרקליטיהם כ-1.2 מיליון שקלים. אגד תשלם 10 אחוז מסכום הפיצויים והתחנה המרכזית תשלם 90 אחוזים.

השופט אברהם טננבאום פסק כי קיים זיהום אוויר "בוטה" בתחנה המרכזית, שמן הראוי למצוא לו פתרון. התחנה המרכזית ואגד טענו שלא ניתן לעמוד בתקני זיהום האוויר שבחוק אוויר נקי משום שהחוק מתייחס לשטח פתוח ולא למבנה סגור. השופט דחה את הטענה הזו על הסף. "מבלי להיות מומחה גדול, הרי עינינו הרואות כיצד מצליחים בני האדם לשלוח חלליות לכוכבי לכת, לחקור את מעמקי האוקיינוסים, לבנות גורדי שחקים רבי קומות ואתגרים ורק בעשן האוטובוסים בתחנה המרכזית בירושלים אין איש ביקום היודע כיצד לטפל. הטענה נשמעת מוזרה".

השופט מונה שורת צעדים שעל אגד והנהלת התחנה לעשות כדי למנוע את המשך הזיהום. בין היתר עליהם להציב באזור הרציפים בתוך שבועיים תחנות ניטור רציף של תחמוצות חנקן, חנקן דו־חמצני וחלקיקים נשימים. השופט קבע כי תוצאות מדידות זיהום האוויר יהיו זמינים באינטרנט לעיון הציבור. בנוסף יותקנו מסכים שיתריעו מפני זיהום אוויר ברציפים. דלתות המעבר בין אולם הנוסעים לרציף ייפתחו רק כאשר אוטובוס עומד בתחנה. בכל עת יועסקו בתחנה בין שלושה לשישה פקחים שיוודאו שאיש לא עובר לאזור הרציפים המזוהם. פקח נוסף מטעם אגד יוודא שהנהגים מדוממים את המנוע בזמן השהייה ברציפים. "למען הסר ספק, אין כל מקום לבקשת עיכוב ביצוע", כתב השופט בסוף פסק הדין.

השופט החמיא לתובעים, משתמשי התחבורה הציבורית, שהתאגדו במסגרת ארגון "15 דקות" הנאבק לשיפור התחבורה הציבורית בירושלים. "אין לי ספק שלאור ההליכים שלפני אני קובע עובדתית כי לולא תביעתם של התובעים לא היה משתנה המצב בתחנה המרכזית", הדגיש טננבאום, "התובעים בעדותם פרשו מסכת ארוכה של תלונות, מכתבים, טענות ושאר ניסיונות של אזרחים שונים להתריע על המצב הקיים. טענות אלה קיימות החל משנת 2004 אך מעשים של ממש לא הצליחו הנתבעות להראות כי נעשו".

בשל כל זאת פסק השופט באופן חסר תקדים כי על אגד והתחנה המרכזית לשלם לתובעים פיצויים בגין התביעה. לשני התובעים הראשונים, דניאל שוורץ ואופק ברנהולץ, הוא פסק סכום של 35 אלף שקלים. שאר חמשת התובעים יקבלו סכום של 25 אלף שקלים. בנוסף פסק השופט שכר טרחת עורכי דין גבוה בסכום של 916 אלף שקלים לעורכי הדין אסף פינק ונעם צוקר שייצגו את התובעים ובנוסף סכום של 200 אלף שקלים הוצאות משפט.

גיל יעקב, מנכ"ל "15 דקות", אמר בתגובה כי "בפסק הדין קבע השופט כי לולא פעילותם הנחרצת של הפעילים החברתיים שהגישו את התביעה זיהום האוויר היה ממשיך. אנו קוראים לאגד ולהנהלת התחנה המרכזית ליישם את פסק הדין באופן מיידי, לזנוח את האפיק המשפטי ולאפשר לנוסעים לנשום לרווחה".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ