פרשן "הארץ" ראובן פדהצור נהרג אמש בתאונת דרכים

פדהצור, 66, כתב במשך 30 שנה פרשנויות ומאמרים בנושאי צבא וביטחון. הוא נהרג מפגיעת רכב חולף לאחר שעצר בשולי הדרך. עורך "הארץ" אלוף בן: "קולו הצלול יחסר לדיון הציבורי בענייני הביטחון הלאומי"

אלי אשכנזי
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי
יניב קובוביץ

פרשן "הארץ", ד"ר ראובן פדהצור, נהרג אמש (שני) בתאונת דרכים בכביש החוף. בן 66 היה במותו. פדהצור עצר את האופנוע שלו ליד מחלף קיסריה, ככל הנראה בגלל תקלה, ונפגע מרכב חולף בעת שניסה לבקש עזרה. צוות מגן דוד אדום שהגיע למקום ניסה לבצע בו פעולות החייאה אך ללא הועיל, ולאחר מכן קבע את מותו.

מאגף התנועה נמסר כי בוחני האגף עוסקים בחקירת האירוע, וכי בשלב זה אין פרטים נוספים.

למאמריו של פדהצור ב"הארץ"

פדהצור, טייס קרב במילואים, החל לעבוד ב"הארץ" בשנות השמונים ככתב צבאי. עם השנים כתב פרשנויות ומאמרי דעה רבים בענייני צבא וביטחון, לעתים קרובות תוך הצגת עמדה ביקורתית כלפי מושאי כתיבתו. במקביל הגיש את התוכנית "רצועת הביטחון" בגלי צה"ל ועבד כקברניט בחברת "ארקיע".

פדהצורצילום: חיים טרגן

פדהצור הרבה למתוח ביקורת על תקציב מערכת הביטחון, והתנגד להצטיידות במערכות נשק יקרות ולהשקעה במערכות הגנה מפני טילים על חשבון התקפה והרתעה. בשנת 1993 פרסם תחקיר בערוץ 2 על כישלון טילי הפטריוט בהגנה על טילים עיראקיים במלחמת המפרץ, בהתבסס על מסמך סודי. על אף שפרסום הכתבה אושר על ידי הצנזורה הצבאית, נחקר לאחר מכן פדהצור בחשד להחזקת המסמך. התיק נסגר לבסוף בהוראת היועץ המשפטי לממשלה מחוסר עניין לציבור.   

בנוסף לכתיבתו העיתונאית, היה פדהצור מרצה בכיר במכללת נתניה ובמכללה לביטחון לאומי ופרסם מחקרים ומאמרים אקדמיים. נושאי המחקר שלו היו הגנה מפני טילים, כלי נשק גרעיניים ולא קונבנציונאליים ודוקטרינת הביטחון הישראלית. עבודת הדוקטורט שלו, שהוגשה ב-1992 לחוג למדע המדינה באוניברסיטת תל אביב, עסקה ב"השפעתם של 'מטבחי החלטה' בקביעת מדיניות הביטחון הלאומי: ממשלת אשכול והשטחים, 1969-1967". בשנים האחרונות ניהל את המרכז לדיאלוג אסטרטגי במכללת נתניה.

עורך "הארץ" אלוף בן אמר: ״הייתי קוראו הקבוע של ראובן במשך 30 שנה, וכתיבתו תחסר לי, כפי שתחסר בוודאי לרבים מקוראי העיתון. מאמריו היו דוגמה לכתיבה ביקורתית על צה״ל ומערכת הביטחון, והוא דבק בעקשנות בעמדותיו, גם כשלא היו מקובלות במערכת וחרגו מדעותיהם של רוב עמיתיו.

ככתב הצבאי של ״הארץ״ באמצע שנות ה-80, ראובן הוביל את המאבק נגד פיתוח מטוס הלביא. לאחר מכן התנגד בעקביות - במשך כחצי יובל שנים - לפיתוח והצטיידות במערכות הגנה מטילים, מהחץ ועד לכיפת ברזל. לדעתו של ראובן, מערכות כאלה יקרות לשימוש, מחלישות את ההרתעה הישראלית, ומערכת הביטחון מפריזה בתיאור ביצועיהן. ראובן הרבה לכתוב גם על חולשת הפיקוח האזרחי על מערכת הביטחון, ועל השימוש הפסול בהערכת האיומים כמנוף להגדלת תקציב הצבא. עם מותו הפתאומי והמזעזע, קולו הצלול יחסר לדיון הציבורי בענייני הביטחון הלאומי״.

שר הביטחון משה יעלון אמר כי ""ד"ר ראובן פדהצור ליווה את מערכת הביטחון וצה"ל בכתיבתו במשך עשורים רבים, ובמקרים שאינם מעטים לא חשש להיות קול אחר ולשחות נגד הזרם. ראובן היה איש חושב שהעניק עומק ורצינות לעיסוקו - ככותב, כחוקר וכמרצה לתחומי הביטחון - ונוכחותו תחסר לעוסקים בתחום, כמו גם לתלמידים רבים שלימד".

אלוף בדימוס דני יתום, לשעבר ראש המוסד ומי שהיה יו"ר המרכז לדיאלוג אסטרטגי בעת שהוקם, פדהצור שימש כמנהל האקדמי שלו: אמר כי "זהו אסון כבד. נחמץ הלב לשמוע על התאונה הנוראה. ראובן היה איש אשכולות, אדם דעתן שמביע את עמדותיו ללא חשש וללא משוא פנים, גם כשהדעה הרווחת היתה הפוכה. ראובן הכניס תוכן אקדמי עשיר ורחב למכון והיה בקיא בתחומים בהם עסק. תרומתו האקדמית היתה משמעותית".

יתום הוסיף כי פדהצור "הביא את הדיון בנושאים מדיניים וביטחוניים לרמות גבוהות מאוד ושיפר כל הזמן את פעילות המכון. הוא תרם לביטחון גם במעשיו ולא רק במחקר האקדמי, היה אדם נחמד מאוד ולכולם היה ברור שגם כשהביע עמדות אחרות הוא עשה זאת מנקודת מבט של מי שאכפת לו, ולא מווכחנות לשמה. גם מי שהתנגד לדעתו העריך אותו".

ח"כ נחמן שי (העבודה) שהכיר את פדהצור בעת שהיה דובר צה"ל ספד לו: "מה שייחד אותו היה החשיבה הלא קונבנציונאלית שלו, תמיד התמודד עם הסוגיות המרכזיות של הביטחון בצורה שונה. קו המחשבה שלו היה לא שיגרתי והוא לא הלך בתלם. כאלו היו גם חייו- אדם שניהל שלוש קריירות במקביל - כטייס, בעולם אקדמי וככותב. הוא ידע להתווכח על גודל תקציב הביטחון ועל תפיסת הביטחון ואתגר את מערכת הביטחון. למערכת היה קשה לעכל את זה, במיוחד שהוא בא מתוכה.
היום אני יודע להעריך את זה. הוא גרם למערכת לחשוב שוב ובכך היתה לו תרומה גדולה.
הוא הלך נגד הזרם ורק מעטים יודעים לעשות זאת".

ח״כ עפר שלח, יו״ר סיעת יש עתיד ספד גם הוא לפדהצור: ״מותו של ידידי מצער אותי מאוד ברמה האישית ומעורר שוב את הכעס והתסכול בשל הקטל המיותר בכבישים. ראובן היה קול צלול של ביקורת וקריאת תגר על המוסכמות המקובלות, ולאורך השנים חלקנו לא מעט תובנות ותהיות על ההחלטות בענייני התקציב ותפיסת הביטחון. קולו הייחודי יחסר מאוד לדיון הבטחוני בישראל ולי באופן אישי״.

פדהצור, תושב תל אביב, הותיר אחריו אשה וארבע בנות. הלווייתו תתקיים ביום חמישי ב-11:00 בבית העלמין מנוחה נכונה בכפר סבא. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ