מדוע הוחרמו דוכני בייגלה בשער יפו?

בעירייה טוענים שההחרמה היא בגלל פעילות הרוכלים ללא רישיון, אך חבר מועצת העיר הימני אריה קינג התגאה שזו חלק מתוכניתו "לייהד את ירושלים"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

פקחי עיריית ירושלים החרימו אתמול (שבת) דוכנים לממכר בייגלה ודברי חמץ אחרים באזור שער יפו. לטענת העירייה לא מדובר באכיפת חוק החמץ, אלא בהחרמת דוכנים של רוכלים שפעלו ללא רישיון. עם זאת, חבר מועצת העיר מטעם סיעת הימין "ירושלים מאוחדת", אריה קינג, התגאה בדף הפייסבוק שלו שפעילות ההחרמה נעשתה כתוצאה מלחץ שלו, וכחלק מהתוכנית שלו "לטפל בייהוד ירושלים".

"תודות לחברי דף הפייסבוק שלי ושיתוף פעולה אינטנסיבי וישיר עם הפיקוח העירוני של עיריית ירושלים, העירייה החרימה עשרות דוכנים לממכר חמץ שהוצבו בשער יפו וסביבתו. הבטחנו לטפל בייהוד ירושלים ואנו מנסים לעמוד בהתחייבויותינו לבוחרים", כתב קינג בדף הפייסבוק.

גורם בעירייה דחה את הטענה של קינג, ואמר שאין קשר בין ההחרמה לבין מכירת חמץ וכי בכל העיר העתיקה ממשיכה מכירת החמץ בעשרות דוכנים באין מפריע. ההחרמה, לטענת העירייה, נעשתה אחרי שעל בעלי הדוכנים הוטלו קנסות בגין רוכלות ללא רישיון. בניגוד לעבר, העירייה החלה במדיניות החרמת הדוכנים כדי שלא להביא למצב של חובות עתק של הרוכלים לעירייה.

יש לציין שחוק החמץ המאפשר לעירייה למנוע מכירת חמץ בפומבי לא נאכף בירושלים בשנים האחרונות, למרות לחצים מצד גורמים חרדיים. חרף טענות העירייה שאין קשר בין החרמת הדוכנים לבין מכירת חמץ, נראה שההחרמה נעשתה באזור הרגיש יותר מבחינת המבקרים היהודים בעיר העתיקה – אזור שער יפו. באזורים בהם מסתובבים פחות יהודים – שער שכם, לדוגמא, נמשכת ללא הפרעה פעילותם של דוכני החמץ.

מעיריית ירושלים נמסר כי "הפיקוח העירוני פועל כנגד רוכלות פיראטית בלתי חוקית לא רק בפסח, אלא בכל השנה ובכל רחבי העיר, על פי חוק ונהלים מוגדרים וקבועים - ולא על פי בקשות חברי מועצה. במהלך שבת האור פעל הפיקוח העירוני בתיאום עם המשטרה לשמירה על הסדר הציבורי והבטיחות של אלפי האנשים העוברים במרחב הציבורי סביב העיר העתיקה. במסגרת זו פונו מספר דוכנים פיראטיים בגין רוכלות שאינה חוקית. כמו כן התקבלו תלונות של רוכלים חוקיים על פעילות הרוכלים הפיראטיים הפוגעת בהם. הפינוי נעשה על פי הנוהל המבוצע פעמים רבות בכל השנה, לאחר שנשארו במקום על אף ההתראות והקנסות שקיבלו. יצוין כי למעלה מ-50 הרוכלים המורשים המוכרים בעיר העתיקה בפרט ובמזרח העיר בכלל המשיכו לפעול באין מפריע".

עגלה למכירת בייגלה בעיר העתיקה בירושליםצילום: תומר אפלבאום

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ