לאחר שכמעט נסגרה בפעם השלישית, מתפרת העצמאות תימכר לעמותה פרטית

ראש העמותה התחייב להמשיך ולהעסיק את 35 העובדות במקום. משרד הביטחון חידש את תזרים הבקשות למפעל ועשרות אלפי פריטים כבר הוזמנו

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

"מתפרת העצמאות" במצפה רמון, המייצרת מדים עבור צה"ל, תימכר לעמותה פרטית מירושלים - לאחר שהיתה על סף סגירה. טרם ידוע בוודאות מה יעלה בגורל 35 העובדות במקום לאחר חתימת ההסכם עם עמותת "נצח יש"י" בימים הקרובים. אולם, במגעים שקיים עם ההסתדרות, התחייב ראש העמותה אודי לוי להמשיך להפעיל את המתפרה במקומה ולהעסיק את התופרות. בעקבות זאת חידש משרד הביטחון את תזרים הבקשות למפעל ועשרות אלפי פריטים כבר הוזמנו.

ההסכם עם ערד טקסטיל, החברה שהמתפרה נמצאת בבעלותה, עתיד להסתיים ב–1 במאי. העמותה הרוכשת את המתפרה מפעילה בית פתוח לנוער דתי וחילוני שנשר ממסגרות ופועלת יחד עם האגף לקידום הנוער בעיריית ירושלים. היא הוקמה על של קצין פלח"ן נח"ל, ישי שכטר, שנהרג בלבנון.

לוי סיפר כי החליט לרכוש את המתפרה לאחר שקרא בעיתונות על סגירתה, לפני כחודשיים. "אנחנו פועלים לצמצום פערים בשכבות החלשות, ואמרנו שאי אפשר לאפשר לנשים לאבד את פרנסתן. אז פנינו משרד הביטחון ולמשרד הכלכלה כדי לבנות מתווה להצלת המפעל".

מתפרת העצמאות במצפה רמוןצילום: אליהו הרשקוביץ

לוי שואף להחזיר את המתפרה למצבה בימי שיאה, כשהועסקו בה כמאה עובדות. "קיבלנו עזרה מהרבה גורמים ממשלתיים, משרד הביטחון חידש את החוזה ויש לנו הזמנות עד סוף 2014.", הוא אמר. "נפנה גם לשוק הפרטי כדי שיתנו יד להצלת המקום".

ראש ההסתדרות במצפה רמון, דני שטרית, ציין כי העמותה פועלת ללא מטרות רווח פועלת בתחום התעסוקתי ומהווה אוזן קשבת בהצעדת המתפרה קדימה. "בתחום הטקסטיל במדינת ישראל כשיש מוטיב רצון ליצירת רווח זה בא על חשבון העובד, כך שיש כאן סיכוי טוב להצלחה". גם שטרית ציין כי התנאים של התופרות יישארו כפי שהיו - אחד מהתנאים לחתימת ההסכם. "נשאף ליותר אם תהיה יכולת. כשאין בעל בית שמצפה לרווח, אם בכל זאת נוצר רווח, הוא חוזר לעובדות", הוא הוסיף.

"מבחינתנו עוד מוקדם מדי לשמוח - עוד לא קיבלנו הודעה רשמית", אמרה איווניה פאולר העובדת במקום. "אנחנו יודעות שיש תהליך כזה אבל אין לנו פרטים סופיים. לדבריה פאולר, העובדות התבשרו על הרכישה לפני החג. "העובדות שמחות שיש עבודה אבל הדברים עדיין מטושטשים, יודעים שהכל יכול לקרות במצבים כאלה. מקווה שהדברים יסתדרו ונוכל לעבוד". לדברי עובדת אחרת, "היינו במצב קשה אבל האמנו שזה לא סוף הסיפור לגבינו". היא הוסיפה: "היינו קצת אופטימיות ואני מקווה שנוכל לחזור לעבוד אותן שעות כמו קודם".

בעקבות המגעים אמר סמנכ"ל וראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, שמואל צוקר: "משרד הביטחון ימשיך לעשות הכל על מנת לשמור על יציבות תעסוקתית וכלכלית של עשרות אלפי מועסקים במדינת ישראל,  בדגש על יישובי הפריפריה בנגב ובגליל".

בחודש פברואר האחרון זומנו העובדים במתפרה לשימוע לפני פיטורים, עקב קשיים שאליהם היא נקלעה. מתפרת העצמאות כמעט שנסגרה בשנת 2000, אך בזכות התופרות שפתחו במאבק ציבורי ולאחר שהקימו קואופרטיב שבאמצעותו ניהלו את המתפרה, המקום המשיך לפעול. לפני שלוש שנים שוב נשקפה סכנת סגירה למתפרה עקב קשיים שאליהם נקלעה, אך המשך קיומה התאפשר בעקבות התערבותו של נשיא המדינה שמעון פרס, ששיכנע את חברת ערד תעשיות טקסטיל לרכוש אותה.

ערד תעשיות התחייבה בפני המפרק שמונה למתפרה להפעיל את המתפרה במשך שלוש שנים ולטענתה השקיעה במתפרה יותר מחצי מיליון שקל. נציגי ערד תעשיות מסרו להסתדרות כי שני נימוקים עלולים להביא לסגירת המתפרה: החלטת משרד הביטחון להגביל את כמות ההזמנות מהמפעל ומחלוקת בין העובדות לבין ערד תעשיות בנוגע לתוכנית להקטנת עלויות העבודה, במטרה להביא לאיזונה הכספי של המתפרה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ