טקס בכנסייה בשלומי הופרע על ידי תושבים

האירוע התקיים בכנסייה בחורבות הכפר הפלסטיני בצה. עדי ראייה סיפרו כי אלמונים צפרו בשעת הטקס ובהמשך הותקף צלם: "זה היה משפיל"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

טקס טבילה שהתקיים אתמול (ראשון) בבניין הכנסייה האורתודוקסית בחורבות הכפר הפלסטיני בצה שבפאתי שלומי, הופרע על ידי קבוצת אנשים, כנראה תושבים מקומיים. בין הצדדים התפתח עימות מילולי, שבשיאו הותקף עיתונאי.

הכנסייה היא אחת מהבניינים היחידים שנותרו בין חורבות הכפר, שתושביו נעקרו ממנו במלחמה ב-48', והתפזרו בכמה יישובים ערביים בארץ ובלבנון. על שטח שלו הכפר הוקמה שלומי, ובניין הכנסייה נמצא בקצהו הצפון-מערבי של היישוב, באזור התעשייה. עקורי הכפר הפלסטיני המתגוררים בצפון מבקרים במקום באופן סדיר, ובשנים האחרונות פעלו לשימור וגידור שרידי הכפר, בהם מסגד ושתי כנסיות.

עד היום התקיימו בכנסייה שלושה טקסים. עורך הדין וקים וקים, פעיל בולט במאבק למען זכויות העקורים ובעצמו בן למשפחה עקורה מבצה, יזם ב-2002 וב-2008 טקסי טבילה לשניים מילדיו בכנסייה האורתודוקסית. לפני שבועיים נערכה במקום חתונה. טקס הטבילה שנערך היום היה של הילד זאיד איהאב ניקולא, שמשפחתו נעקרה מהכפר בצה ב-48', ומתגוררת כיום בכפר יאסיף.

הכנסייה האורתודוקסית בבצהצילום: אבישי טייכנר

עדי ראייה סיפרו כי תושבים מקומיים שגילו כי במקום מתקיים טקס, הגיעו לכנסייה עם כלי רכב והחלו לצפור במהלכו. לאחר מכן, סיפרו, עיתונאי מקומי שהיה במקום הותקף בידי אשה שאף שברה את מצלמתו. העיתונאי, זוהיר מתא, סיפר ל"הארץ" כי הוזמן על ידי המשפחה לתעד את הטקס, וברגע שיצא מהכנסייה אירע המקרה. "היא קיללה אותי ואת הנוכחים ואמרה 'נוצרים מסריחים' ואמירות קשות", אמר מתא. לדבריו, הוא הגיש תלונה על המקרה במשטרת נהריה. "זה היה מבייש ומשפיל", אמר.

עורך הדין וקים אמר כי הוא מחזיק באישור מהארכיבישוף האורתודוקסי בעכו המתיר לערוך טקסים בכנסייה. "צריך להבין שאנו מקיימים במקום טקסים דתיים ללא שום סממן פוליטי, ובנוכחות כומר. אי אפשר לקחת מאתנו אפילו את הזכות הזו". הוא הוסיף כי "בטקס היום הוזעקו שוטרים, וברגע שראו את האישור הם עזבו... לכן, כל ההתנהלות הזו מצביעה רק על מניע אחד - גזענות".

ראש המועצה המקומית שלומי, גבי נעמן, אמר כי הוא מבין את כעסם של תושביו. "אני בעצמי הגשתי תלונה נגד עורך הדין וקים בגין השגת גבול וכניסה לבניין מסוכן ורעוע, שמסכן את כל מי שנכנס אליו", אמר בשיחה עם "הארץ" . לדבריו, "אין מדובר בטקסים דתיים אלא בפרובוקציה ובפגיעה ברגשות התושבים המקומיים. אני מצדי אפעל לסגירת המקום בהיותו מסוכן ואמנע כל כניסה אליו בעתיד". לשאלה אם יהיה מוכן לשתף פעולה בשימור המקום, השיב נעמן כי הדבר אינו תלוי בו, אלא בגופים שונים, בהם הפטריארכיה היוונית בירושלים – בעלת המקום - וכן רשות העתיקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ