מת הנער שנפגע משאיפת זבל פרות

בן 14 שעבד לפני כשבוע עם אביו בפינוי זבל בקיבוץ צרעה, הועבר במצב קשה מאוד להדסה עין כרם, והיום מת מפגיעה רב-מערכתית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מת הנער שנפגע בשבוע שעבר מהרעלה בזמן שעבד יחד עם אביו בפינוי זבל פרות בקיבוץ צרעה. הנער, בן 14, אושפז בשבוע שעבר בבית החולים הדסה עין-כרם והיום מת ממה שהוגדר בבית החולים כ"פגיעה רב-מערכתית".

הנער, שככל הנראה נפגע מגזים שהשתחררו בעת פינוי הזבל בקיבוץ צרעה, חולץ על ידי מכבי האש מגג המשאית שבה היה, לאחר שאיבד את הכרתו. צוותי מד"א החלו בפעולות החייאה ופינו אותו לבית החולים הדסה עין כרם. מצבו הוגדר אז קשה מאוד.

חנן מאיר, פרמדיק מד"א שהיה במקום סיפר: "כשהגענו הנער שכב בחלק העליון של מיכל איסוף זבל הפרות, כשהוא ללא נשימה וללא דופק. הורדנו אותו בסיוע הכבאים ומיד התחלנו בביצעו פעולות החייאה מתקדמות. הצלחנו לייצב את מצבו ופינינו אותו כשהוא מונשם".

פעולות החילוץ של הנער, בקיבוץ צרעהצילום: כבאות בית שמש

השימוש בהפרשות בעלי חיים כמו פרות, כבשים, וחזירים נחשב כיום לאמצעי יעיל לדישון קרקע וטיוב קרקעות בישראל ובמקומות שונים בעולם, בתנאי שהדבר נעשה בצורה בטיחותית הן לעובדים והן לתושבים המתגוררים באזור. הסיכון המקצועי הקיים מעבודה עם הפרשות בעלי חיים מוכר ויש תיעוד על מקרי מוות בכמה מדינות בעולם.

גורם הסיכון העיקרי הוא חשיפה לריכוזים גבוהים של כמה סוגי גזים הנפלטים מהפרשות בעלי החיים במקומות סגורים, או ליד פתחי מכלי אחסון. בעיה זו מוכרת גם ממתקנים שבהם נעשה טיפול במערכות ביוב שבהם הפרשות של בני אדם.

ארבעת הגזים המהווים את הסיכון הגבוה ביותר הם מימן סולפיד, מתאן, פחמן דו חמצני ואמוניה. הגז המהווה את הגורם השכיח ביותר לתאונות קשות הוא מימן סולפיד היוצר ריח המזכיר ביצים סרוחות. חשיפה לריכוזים גבוהים של הגז הזה גורמת לפגיעה קשה במערכת העצבים ומערכת הנשימה. חשיפה לאמוניה יוצרת גירוי חריף של מערכת הנשימה והעור ובריכוזים גבוהים מדובר בפגיעה קטלנית. הצטברות ריכוזים גבוהים של דו תחמוצת פחמן עלולה להוריד את ריכוזי החמצן ולגרום לחנק.   

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ