בג"ץ דחה עתירה נגד הקמת מתקן שאיבה ענק בעין כרם

העותרים טענו כי חברת מקורות ורשויות התכנון לא בחנו כנדרש את החלופות להקמת האתר. השופטים דחו את הדברים וקבעו: ההחלטה בידי המדינה

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

בג"ץ דחה בשבוע שעבר עתירה של תושבי שכונת עין כרם, קואליציה של גופים ציבוריים, מסדרים נוצריים וכן עיריית ירושלים, נגד הקמת מתקן שאיבה ענק בעמק עין כרם. המתקן, שמתוכנן לקום בסמוך לבית הספר החקלאי בעין כרם, הוא חלק מפרויקט קו המים החמישי לירושלים - מיזם תשתית ענק שאמור לענות על המחסור במים בעיר בעשורים הבאים.

המתקן כולל בריכה גדולה בקוטר 70 מטר ובגובה 15 מטרים, תחנת חשמל, ותחנת שאיבה ישתרע על פני שטח של 25 דונם, באחד המקומות הרגישים ביותר מבחינת נוף באזור ירושלים. עלותו המוערכת היא שני מיליארד שקלים וחצי והוא עתיד להכפיל פי חמישה את אספקת המים לבירה. במסגרת העבודות להקמת הקו מתוכננת מנהרה באורך 13 קילומטרים שתעבור מתחת להרי יהודה.

התושבים טענו, באמצעות עורכי הדין שירין ברגותי ועופר גיטליץ, כי חברת "מקורות" ורשויות התכנון לא בחנו את כל החלופות למיקום המתקן. טענתם העיקרית של העותרים היתה כי ישנה חלופה מזיקה פחות להקמת התחנה, בשטח שכבר ממילא נהרס מבחינה נופית. בנוסף לפגיעה בנוף טענה הקסטודיה טרה סנטה, המסדר הפרנסיסקני הקתולי, כי הקמת המתקן תפגע בחופש הדת ובהתחייבויות הבינלאומיות של ישראל כלפי הוותיקן. זאת, מפני ששטח התחנה גובל בשטחם של שני מנזרים.

הדמיה של מתקן השאיבה המתוכנן בעין כרם הדמיה: אדריכל ייטב בוסירה / צילום: רון חביליו

חברת מקורות ופרקליטות המדינה הציגו, מנגד, את הליכי התכנון וקבלת ההחלטות בנוגע להקמת המתקן. בנוסף טענה מקורות כי כל עיכוב בלוחות הזמנים בהקמת המתקן עלולה להביא לבעיות אספקת מים חמורות בירושלים, החל משנת 2018.

השופטים, מרים נאור, יורם דנציגר ואורי שהם, קיבלו את עמדת המדינה וקבעו כי הליך קבלת ההחלטות "מניח את דעתם". "מכל מקום, שאלת מיקומה הסביר של תחנת השאיבה היא בעיקרה שאלה תכנונית הנמצאת בתחום מומחיותן של רשויות התכנון", כתבו השופטים. "אף שניתן להבין ללב העותרים החרדים לגורל אזור עין כרם החשוב והנאה, העתירה בכללותה אינה מגלה עילה להתערבות בהחלטות המשיבים, ועל כן דינה להידחות".

"האכזבה מפסק הדין גדולה", אמר בתגובה רון חביליו, המפעילים המרכזיים בוועד תושבי עין כרם, "כל שביקשנו הוא לקיים דיון נוסף בות"ל (ועדה לתשתיות לאומיות), שבו ייבדקו ברצינות החלופות שהצענו, חלופות שאין ספק שהן טובות בהרבה מהחלופה שנבחרה. אבל גם את זה לא קיבלנו". חביליו הוסיף כי "אנו חשים שוב ושוב את הכוח הדורסני של מערכת השלטון, במקרה זה של הות"ל, אשר עושה שימוש פסול בכוח העצום שבידיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ