סוף לסכסוך בין הרשויות בנגב: עיר הבה"דים תעבור לירוחם

לאחר מאבק ארוך שנים, חתמו ירוחם ומועצת רמת נגב על הסכם חלוקת קרקעות, ופתרו את המחלוקת על הארנונה מקרית ההדרכה של צה"ל

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

בתום מאבק ארוך בין שתי הרשויות, חתמו אמש (ראשון) המועצה המקומית ירוחם והמועצה האזורית רמת נגב על הסכם חלוקת קרקעות, במסגרתו תעבור עיר הבה"דים של צה"ל לתחום השיפוט של ירוחם.

הסכם חלוקת הקרקעות מניבות הארנונה, אותו גיבשו ראשי המועצות לאחר משא ומתן שנמשך חודשים, אושר אמש על ידי שתי המליאות. לפי ההסכם, קרית ההדרכה העתידית של צה"ל בנגב תועבר לתחום השיפוט המוניציפאלי של ירוחם, והרשויות יפעלו במשותף להקמה ופיתוח של מיזמים לפיתוח כלכלי של שתי הרשויות.

לפי כשנה הקים משרד הפנים שלוש ועדות חקירה לשינוי גבולות של רשויות מקומיות בדרום במטרה לבדוק את חלוקת השטחים מניבי הארנונה, בעיקר בקרקע ייעודית למסחר, תעשייה, תעסוקה ותיירות - בהם הארנונה גבוהה מזו של הארנונה למגורים. הגיאוגרף פרופ' ערן רזין מהאוניברסיטה העברית עמד בראש הוועדה שדנה בחלוקה בין ירוחם לרמת הנגב, ועל בסיס עבודתה נחתם הסכם בין רמת נגב למצפה רמון, לפיו המועצה תעביר מדי שנה 2.5 מיליון שקלים למצפה רמון.

בין ראש המועצה המקומית ירוחם מיכאל ביטון לראש המועצה האזורית שמוליק ריפמן היו עימותים רבים ואי הסכמות בעניין החלוקה, מאבק שנמשך לאורך שנים והגיע עד לבג"ץ. לדברי השניים מדובר בהסכם היסטורי, לאחר שברמת נגב הסכימו להעביר את עיר הבה"דים, עיקר המחלוקת, לירוחם. הארנונה המוערכת מעיר הבה"דים היא כ-3.9 מיליון שקלים בשנה. ירוחם ורמת נגב התחייבו הדדית שלא לשנות את תעריף הארנונה בחמש השנים הקרובות, לא לפעול לשינוי הגבולות ב-15 שנים הבאות ולא להתנגד לתוכניות פיתוח עתידיות במועצה השכנה. ההסכם טעון את אישור יו"ר ועדת הגבולות של משרד הפנים כדי לקבל תוקף חוקי.

עבודות להקמת עיר הבה"דים בנגבצילום: אליהו הרשקוביץ

בנוסף הרשויות הסכימו להקים שטח נרחב מצומת הנגב ועד למכתש הגדול שבו שתי הרשויות יפעלו יחד לפיתוח מיזמים חדשים בהם תחנת רכבת, וכל רשות תגרוף אליה חמישים אחוזים מהרווחים. כמו כן הוסכם לקדם את שיתוף הפעולה בנושאי תרבות וחינוך.

בעקבות ההסכם ציין ביטון כי "עבור ירוחם מדובר בהזדמנות לביסוס המועצה והקהילה באמצעות חיבור משמעותי ומלא לעוגן הכלכלי המתפתח צמוד אלינו והוא עיר הבה"דים. כדי להגיע להסכמה נדרש מכל אחת מהרשויות אומץ לב ציבורי ונחישות. ההחלטה היא בעלת משמעות היסטורית ומרחיקת לכת עבור ירוחם, עבור רמת נגב וכלל הנגב, ובמידה מסוימת עבור מדינת ישראל כולה".

ריפמן אמר כי "לוותר על קרית ההדרכה ולהעבירה לתחום שטח השיפוט של ירוחם היא הביטוי הנכון לבחירה בהקמתה באזור - יצירת מנוף לפיתוח האזור כולו למען תושביו. אני מלא הערכה לשיתוף הפעולה עם מיכאל ביטון שמנהיגותו תרמה לגיבוש הסכם חשוב זה ותאפשר לכולנו להתמקד בתנופת הפיתוח שתצעיד את האזור".

לשאלה מדוע הסכים להעביר את קרית ההדרכה לירוחם, ענה ריפמן כי "התגברנו על האגו. אפשר לריב ולהתווכח וגם להעליב אותי אבל בסופו של דבר אני מסתכל לטובת הנגב ותושביו. הובלתי את המהלך של הבאת עיר הבה"דים לצומת הנגב יחד עם אריאל שרון אבל השתחררנו מהעימותים. אני משוכנע שזו בשורה למשולש רמת הנגב, מצפה רמון וירוחם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ