הקריות: תושבים התלוננו על ריח חריף מחומר גופריתי ממקור בלתי ידוע

בשל התלונות על המפגע, הסתיימו הלימודים במוסדות החינוך ב-12:00 והילדים שוחררו לבתיהם. הריח התפוגג בצהריים וצוותי ניטור בודקים את איכות האוויר

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

חומר גופריתי שמקורו עדיין לא ידוע התפשט היום (רביעי) באיזור הקריות וגרם לריח לא נעים ולתחושת צריבה בעיניים בקרב תושבים רבים שהתלוננו על כך.

סמוך לשעה 11:00 בבוקר החלו תושבים בקריית חיים לדווח על ריח חריף באוויר ותחושות צריבה בעיניים. בעקבות התלונות הוחלט בעיריית חיפה שלא להאריך את יום הלימודים מעבר לשעה 12:00 בצהריים, והתלמידים שוחררו לבתיהם. במקביל נשלחה למקום ניידת ניטור אשר ערכה בדיקות מקיפות בכל האזור לרבות בתי הספר וכיתות הלימוד ובכולן נמצא כי איכות האוויר טובה בכל המדדים ואינה חורגת מהמותר. צוות האיגוד ממשיך לנטר את איכות האוויר ומדווח על רמות תקינות גם בקריות הסמוכות.

עיריית חיפה פתחה בבדיקה לגילוי מקור הריח. דובר עיריית חיפה עידו מינקובסקי מסר כי "באם יתגלה והיה כשל כל שהוא בהתנהלות גורם כזה או אחר בניהול החומרים שברשותו, תגיב העירייה ביד קשה ולא תהסס לערב את משטרת ישראל וכל יתר רשויות אכיפת החוק בנושא על מנת לוודא כי לא יישנו מקרים מעין אלה בעתיד אם כי מוקדם עדיין לקבוע בשלב זה את מהות האירוע ופישרו".

בתי הזיקוק בחיפה, 2012צילום: חגי פריד

בשל החשש למקרה של זיהום, הופסק תרגיל גדול שקיימו צוותי הכבאות באזור חוות המיכלים באלרואי שבקריית טבעון. הכבאים שהשתתפו בתרגיל הועברו לכוננות למקרה זיהום בקריות. צוותי חומרים מסוכנים איתרו במקום עקבות של חומרים גופרתיים, אך לדברי אנשי האיגוד, "מניטור האוויר עלה כי כשעה לאחר תחילת האירוע, שבו רמות הגופרית באוויר לטווח התקין".

ד"ר עופר דרסלר, מנכ"ל איגוד ערים להגנת הסביבה שנכח במקום, אמר כי מקור הריח ממוקם דרומית לקרית חיים והנושא נמצא בבדיקה. אנשי המקצוע נותרו באזור ודיווחו על רמות תקינות גם בקריות הסמוכות. לדברי שמואל גלבהרט, ממלא מקום יו"ר איגוד ערים, "יש להניח שנאתר את המקור לדליפת החומר; חשוב לציבור לדעת וחשוב לנו לשים את האצבע על המקור, כדי למנוע אירועים דומים".

בתוך כך, מחר בבוקר תקיים ועדת המשנה לבדיקת סוגיות תכנון וסביבה במפרץ חיפה, בראשות ח"כ דב חנין (חד"ש), ישיבה מסכמת של פעילותה בשבועות האחרונים. הישיבה תתקיים  במוסד נאמן בטכניון חיפה. במהלך סיור שערכה הוועדה לפני כחודש במפרץ חיפה אמר ח"כ חנין כי "אסור שמפרץ חיפה יהיה גם בעתיד אזור של זיהומים סביבתיים ומפגעים בריאותיים". ירון חנן, חבר מועצת העיר חיפה מטעם הירוקים, טען באותו יום כי "מעל חיפה מרחפים איומים רבים: טילים, שריפות יער, רעידות אדמה. מספיק שמיכל אחד ייבקע וייוצר אסון המוני".

לקראת הישיבה היום אמרה ליאורה אמיתי, מנהלת הקואליציה לבריאות הציבור, כי "למרות הסכנות הבריאותיות שטומנות בחובן התעשיות במפרץ חיפה, משרד הפנים, עיריית חיפה והתעשיינים עצמם, מעוניינים להרחיב בו את פעילותן. בזמן שרוב הציבור הדומם שואף אוויר מזוהם ומקווה שהמפעלים שבו ייעלמו במהרה מהאזור, עסוקות הרשויות בהסתרת מידע מפליל על הסכנה מהציבור הרחב, במקום לפעול למזעור הנזק, על ידי אכיפה נחרצת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ