שיבושים בשירותי ההצלה בתל אביב: רק שני חופים נפתחו לרחצה

משרד הפנים הורה לעירייה לפתוח תחנות הצלה נוספות. כדי לעמוד בדרישה, הורעו תנאי העבודה של המצילים, המוחים כעת על הפגיעה בהם

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

שיבושים קשים בשירותי ההצלה בתל אביב, בעקבות סכסוך בין המצילים והעירייה לבין משרד הפנים. בסוף השבוע נקטו המצילים עיצומים - ביום שישי פתחו רק שלוש תחנות הצלה ובשבת שתיים בלבד. גם בימים הקרובים צפויים להימשך עיצומי המצילים בתל אביב, המוחים על פגיעה בתנאי העסקתם. מחר (ראשון) אחר הצהריים, ייפגשו המצילים עם נציגי ועד העובדים של העירייה והם צפויים ככל הנראה להכריז על סכסוך עבודה.

התקן של משרד הפנים מחייב הימצאות שלושה מצילים בכל תחנת הצלה בשעות פעילותה, כאשר שניים מהם לפחות בעלי הסמכה גבוהה. מתחילת עונת הרחצה עבדו המצילים בתל אביב בהתאם להסכם הארצי שנחתם עמם. לפי ההסכם, זכאי כל אחד מהם ליום מנוחה בשבוע, לשבת חופשית אחת לארבעה שבועות ולשעתיים הפסקה מדי יום – לצורך מנוחה וכושר גופני.

בעיריית תל אביב מסבירים כי על מנת לעמוד בתקן ולאפשר את ימי החופש ואת שעות ההפסקה שיבצו מתחילת עונת הרחצה לפחות חמישה מצילים בכל תחנה. במצב זה, כאשר אחד מהם בחופש ואחר בהפסקה, נותרים עדיין שלושה מצילים פעילים בתחנת ההצלה. בעירייה אומרים כי מצבת כוח האדם הקיימת, הכוללת 48 מצילים, הספיקה לפתיחת תשע מ-13 תחנות ההצלה בעיר.

חוף הים בתל אביבצילום: אלון רון

לפני שבוע וחצי סיירה ועדת הפנים בראשות ח"כ מירי רגב (הליכוד) בחופי תל אביב ומתחה ביקורת על סגירתן של חלק מתחנות ההצלה. חרף המחאה וההסברים של נציגי העירייה, הורה לה משרד הפנים ביום רביעי השבוע, לפתוח באופן מיידי, שתי תחנות הצלה נוספות, כלומר 11 תחנות. העירייה שינתה את השיבוץ בתחנות, כך שבחלק מהן הוצבו ארבעה מצילים בלבד, והסבירה למצילים כי על מנת לא להפר את התקן הם ייאלצו מעתה לוותר על הפסקות במהלך העבודה.

בתגובה לשינוי סדרי העבודה, הוציאו רבים מהמצילים אישורי מחלה ולא התייצבו לעבודה בסוף השבוע, הזמן העמוס ביותר בחופים. "ההוראה החדשה אומרת שאתה לא יכול לזוז מהתחנה", אמר אחד המצילים בשיחה עם "הארץ". "אתה אמור לעמוד על סוכת המציל 11 שעות, בלי ללכת לשירותים, בלי שתוכל לנוח או לעשות ספורט. אתה לא יכול ללכת לשום מקום – 11 שעות בלי למצמץ – זה מה שמצפים ממך. זה לא הגיוני בכלל".

זה זמן רב שחלק ניכר מהמצילים בתל אביב שנקלטו לעבודה לאחר שנת 1999 דורשים שיפור בתנאי העסקתם. בעירייה אומרים כי הביעו נכונות לתגמל אותם מעבר לתנאים המגיעים להם על פי הסכם המצילים הארצי, אך משרד האוצר אסר עליהם. ההסכם הארצי אמור היה להיפתח באפריל השנה, אלא שבעקבות סיכום בין שר האוצר, יאיר לפיד, ליו"ר ההסתדרות היוצא, עופר עיני, נדחתה פתיחת ההסכמים במשק לינואר 2015. בעיריית תל אביב אומרים כי בתנאי השכר הנוכחיים הם מתקשים לגייס מצילים נוספים על מנת לאייש את כל תחנות ההצלה. עם זאת, יש לציין כי העירייה אינה מציעה למצילים חדשים קביעות, אלא עבודה לעונת הרחצה בלבד, הנמשכת כחצי שנה, ובסיומה מפטרת אותם.

עיריית תל אביב מסרה אתמול כי "בשבוע הקרוב צפויים שיבושים בפתיחת תחנות ההצלה בחופי העיר. זאת בשל הוראת משרד הפנים לפתיחת 11 תחנות הצלה במקום תשע, כפי שהיה עד היום. עיריית תל-אביב־יפו פועלת לפתיחת מירב החופים המוכרזים עם כוח האדם הקיים מבלי להפר את החוק, הסכמים קודמים ולפגוע בזכויות העובד. בנוסף נמצאת העירייה בימים אלו בדיונים משותפים עם ההסתדרות ומשרדי הממשלה השונים בנוגע להסכמי שכר עתידיים של המצילים. העירייה ממשיכה לפעול לגיוס מצילים כשירים נוספים על מנת לפתוח את מרבית החופים בעיר לרחצה. רחיצה בחופים ללא מצילים מסוכנת ואסורה והציבור מתבקש להימנע מכך".

משרד האוצר מסר בתגובה כי "משרד האוצר, נציגי המעסיקים וארגון המצילים מנהלים בימים אלה משא ומתן לגבי הסכם העסקה ושכר חדש. מדובר בעניין פנימי בין עיריית תל אביב למצילים בחופיה". 

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי "בהתאם להוראות החוק על הרשות המקומית מוטלת האחריות לפתיחת חופי הרחצה בתחומה, ובכלל זה על עיריית ת"א. בהתאם לנהלים, עיריית ת"א, כמו יתר הרשויות מחויבת להעסיק מצילים בחופים בתחומה, שלושה מצילים לסוכת הצלה". עוד נמסר כי "בהתאם לנתונים שדווחו על ידי העירייה, היא מעסיקה מספיק מצילים כך שניתן לפתוח את החופים לרווחת הציבור. על העירייה היה להיערך מבעוד מועד לפתיחת עונת הרחצה בקיץ, אשר לא הגיעה בהפתעה. מהמידע שבידנו מקור הבעיה בסכסוך עבודה בין עיריית ת"א למצילים, אשר מצוי בהליכים משפטיים ומשרד הפנים איננו צד בעניין, שכן העירייה היא המעסיק של המצילים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ