פרשת המין בקרית גת: המשטרה בודקת את התנהלות אגף הרווחה בעיר

שר הרווחה אמר בתום ישיבה בעיריית קרית גת כי "כל הגורמים שדיברתי איתם הכירו את הסיפור אבל לא עשו דבר". ראש העיר: "אני שקט, פעלנו כשורה"

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

המשטרה פתחה היום (ראשון) בבדיקת התנהלות גורמי הרווחה בעיריית קרית גת, בעקבות מעצר תושבת העיר החשודה בביצוע עבירות מין בקטינים. מפקד מחוז דרום, ניצב יורם הלוי, קיים הערכת מצב עם כוח המשימה המיוחד שהוקם במחוז לחקירת המקרה. במשטרה ציינו כי החוקרים גובים עדויות מהגורמים המעורבים בפרשה, וכי תיק פרטי האשה הועבר למשטרה על ידי גורמי הרווחה, זאת בעקבות צו בית משפט שהוצא לעירייה שלא שתפה פעולה עד כה.

במשטרה הסבירו כי בשלב זה לא נפתחה חקירה באזהרה אלא מתבצעת בדיקה וגביית עדויות. גורם ברווחה אישר כי אכן הועברו מסמכים עם עדויות של נערים קטינים שנאספו כבר לפני שנים הגורם הביע חשש כי "יסתירו דברים ולא יעבירו הכל”.

בתום ישיבה בהשתתפות שר הרווחה מאיר כהן וראש העיר קרית גת אבירם דהרי, אמר השר כי "עשרות ילדים הגיעו במשך שנים לאשה מוכת גורל. שכנים טענו שראו וידעו, וחלק טוענים שמסרו בעבר דיווח למשטרה. אני מאוד מקווה שזה ידליק נורה אדומה אצל כולם. המסקנה שלי היא שצריך לשנות לגמרי את הנהלים ולהרחיב את חובת הדיווח. כל הגורמים שדיברתי איתם הכירו את הסיפור ואמרו שזה היה בגדר שמועה ולא עשו דבר".

האגף לשירותי רווחה בקרית גת, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

שר הרווחה סיפר כי לפני כמה חודשים עובדת סוציאלית פנתה לאשה אחרי ששמעה כי היא מקיימת יחסים עם קטינים, אך האחרונה הכחישה את הדבר. למרות זאת, העירייה לא יצרה קשר עם בתי הספר כדי לבדוק את הדברים. "זה זועק לשמיים שיותר מדי אנשי מקצוע מעורבים", אמר כהן. "חלק מהם טוענים שפנו בעבר למשטרה, אך שם נאמר להם שרק ההורים יכולים להגיש תלונה. כשפנו להורים, הם סירבו כדי לא לחשוף את הילדים. אני קורא לכולם להיות רגישים יותר, בייחוד כשמדובר בעבירות של בני נוער וילדים. המקרה הוא בבואה של החברה הישראלית".

ראש העיר דהרי, שהתבטא בפעם הראשונה מאז פרסום הפרשה, דחה את הטענות ואמר כי הוא עצמו "שקט, שכן הרווחה פעלה כשורה. "ברגע שקיבלנו את הבשורה פעלנו לפי הנוהל ותחילה שלחנו את הילדים לבדיקות. הכי קל להפיל עכשיו את האחריות על הגורמים השונים. אנחנו בודקים מה קרה לפני שנים וכרגע לא נוכל למסור יותר פרטים. גורמי הרווחה פעלו כחוק".  

בעיריית קרית גת הגיבו היום לראשונה למקרה ולטענות על התנהלותם בפרשה ואמרו כי "פניית יועצת בית הספר לשירותי הרווחה חשפה את הפרשה החמורה. המערכת העירונית בכללותה פעלה למתן מענה לנערים המעורבים, לכלל תלמידי חטיבות הביניים, להורים ולצוותי החינוך" עוד ציינו כי "שירותי החינוך, היעוץ והשירות הפסיכולוגי, חברו לכדי מערך טיפולי מתואם".

באשר לחשודה, אמרו בעירייה כי היא ובני משפחתה מטופלים על ידי הרשויות מאז הגעתה לקרית גת לפני שבע שנים. "בתה מטופלת ונמצא במסגרת חינוכית פנימייתית וזוכה לטיפול פרטני משולב. יצויין כי במהלך שנים אלה לא נתקבלה ברווחה אף לא תלונה אחת על יחסים אסורים על פי חוק וכי מתן הסעד לגברת נסב סביב נסיונות עיקשים להביאה למוטב ולשפר את כשירותה ההורית והאזרחית".

בשבוע שעבר עצרה המשטרה את האשה, בת 38, בחשד שקיימה יחסי מין עם מספר רב של קטינים, חלקם מתחת לגיל 14. לאשה סיפור חיים מורכב, הכולל מצב כלכלי קשה ובעיות אישיותיות שלא אובחנו באופן רשמי, והיא מוכרת למחלקת הרווחה כבר שנים. בנה מת חודש אחרי לידתו, וילדה אחרת שלה נלקחה על ידי שירותי הרווחה. תושב העיר סיפר כי לפני כשנתיים כרעה ללדת, אך כנראה חששה שתינוקה יילקח ולכן החליטה ללדת ברחוב, ולא בבית החולים תחת השגחה.

כמו כן, בהמשך לבקשה שהגישה ביום שישי הסנגוריה הציבורית לבית המשפט המחוזי באשקלון, תבדוק המשטרה את טענותיה של החשודה, לפיהן היא נוצלה על ידי נערים שביצעו בה עבירות תוך איומים ואלימות. למרות שנקבע כי החשודה תעבור בדיקה פסיכיאטרית הבדיקה טרם בוצעה, ולדברי המשטרה, דגימת הדם שנקלחה ממנה כדי לגלות אם היא נשאית איידס הועברה למשרד הבריאות, אך לא התקבלה תשובה.

מנכ”ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן אמר כי הוא נדהם מהעדר שיתוף פעולה בין הרשויות. ”כל אחת מהרשויות מתבצרת בעמדותיה ורואה ברשות האחרת יריב. אין אמון ואין זרימת מידע, הילדים משלמים את המחיר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ