במחאה על התוכנית להסדרת יישוב בדואי: הושחתו מטעים בכפר רתמים

חקלאים מהאזור טוענים כי לאחרונה אירעו כמה מקרים בהם הגיעו אלמונים והשחיתו את שטחיהם וציודם. לדבריהם, המשטרה אינה מונעת את הפעולות

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

רעולי פנים השחיתו ציוד וריססו את הכתובת "נגד ביר הדאג'" על מבנה בכפר רתמים שבנגב אתמול (רביעי). הערכה היא שהפעולה נעשתה על ידי קבוצה של מתנגדים לתוכנית הסדרת היישוב הבדואי ביר האדג' הסמוך לכפר רתמים. בשעות הצהריים עצרה המשטרה שני חשודים במעשה.

"בחודש האחרון נכנסו כמה פעמים רעולי פנים על טרקטורונים, והרסו את הציוד שלנו. אתמול, במהלך החג, ניקבו מכלי דשן, חתכו עצים, שברו שעונים ורמסו עם הטרקטורונים את המטעים. אנחנו חקלאים פרטיים וכל נזק כזה יוצא מהכיס שלנו, ואלה יבולים שנהרסו", אמר אליצור מוזס, חקלאי מהיישוב שהנזקים לשטח שלו מוערכים בכ-15 אלף שקל.

לדברי מוזס, לאחרונה אירעו כמה מקרים דומים. הוא מציין כי אחרי שמתבצעת אכיפה של הדבקת צווי הריסה או הריסת בתים ולאחר שהמשטרה עוזבת את הכפר, מגיעים רעולי פנים לשדות של היישוב וגורמים לנזקים. "בשנה האחרונה אנחנו סובלים מפעולות שאנחנו מכנים 'תג מחיר'. הפעולות מתגברות כל פעם שהמדינה מבצעת הליך של הסדרה", הוסיף מוזס.

הכתובת שרוססה בכפר רתמים. "כל נזק כזה יוצא מהכיס שלנו"צילום: מועצה אזורית רמת נגב

ברתמים הוקמו לפני כשנה שדות חקלאיים של שישה מתושבי היישוב, כשבמהלך ההקמה היתה הידברות עם ועד הכפר ביר האדג', והתקיימו מספר שיחות בנושא. "כנראה שיש קיצונים שמנסים להתסיס את האווירה. הגענו למצב שכל שבוע באים אלינו והורסים דברים, למרות שאנחנו משתדלים לעשות שמירות בשטח", הוסיף מוזס.

בשבוע שעבר הוצאה לפועל תוכנית ההסדרה של הכפר הבדואי ביר האדג' בו מתגוררים כ-5000 איש, בחסות הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב. במסגרת התוכנית, יוקצו מגרשים למגורים ולחקלאות לתושבים, בעלות של השתתפות עצמית סמלית לפיתוח המגרש.

בעקבות האירועים, ראש המועצה האזורית רמת נגב, שמוליק ריפמן, הפנה אצבע מאשימה כלפי המשטרה, ואמר כי היא אינה עושה את תפקידה כדי למנוע את הפגיעה ברתמים. גם החקלאים מאשימים את המשטרה, ואומרים שלפני חודשיים התריעו על הסכם ההסדרה הקרוב בביר האדג' והחשש מפני פעולות דומות, אך לדבריהם המשטרה לא נערכה בהתאם.

ממשטרת מרחב נגב נמסר בתגובה כי "עם קבלת ההודעה המשטרה פתחה בחקירה, ונשלח גשש לעלות על עקבות המזיקים. החקירה נמשכת במישור המודיעיני. כמו כן מתוכננות פעולות נוספות שטרם ניתן לפרסם".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ