מחאה נגד מצעד הגאווה באשדוד: "לבוא להיאבק בסוטים"

יותר מ-2,000 חברים הצטרפו לקבוצה בפייסבוק הקוראת להפגין באירוע, הנערך בעיר זה השנה השנייה. המארגנים: זה מצעד הפגנתי, לא פרובוקטיבי

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

ביום שישי הקרוב עתיד להתקיים באשדוד מצעד הגאווה השני בעיר. בשונה משנה שעברה, קמה קבוצת מחאה גדולה שמתכוונת להפגין בזמן האירוע.

"המצעד בא לשרת את הקהילה הגאה אבל גם להבהיר שאשדוד, כעיר החמישית בגדולה בארץ, צריכה לעודד את שלל הקבוצות השונות באוכלוסייה", אומר אנדי רובין, אחד ממארגני המצעד. "יש דעה רווחת שמצעד גאווה זה גברים בלבוש מינימלי על משאיות. אבל באירוע באשדוד אין משאיות, אלא מצעד הפגנתי ולא פרובוקטיבי, שייתן דגש על נראות".

לדברי רובין, אחת המטרות של האירוע הוא הגברת השיח הליברלי בעיר ומיגור תופעות של אלימות כלפי בני נוער מהקהילה. "אנחנו עדים לעשרות מקרי אלימות פיזית ומילולית בתיכונים כלפי נערים ונערות הומו-לסביים. יש משהו באשדוד שהיא עדיין נחשבת לפריפריה והתושבים פחות חשופים לדברים, ולכן יש פחות מודעות לקהילה. המציאות בשטח לא פשוטה, הרבה פעמים נערים מוצאים את עצמם לבד בלי יכולת לשתף כי הסביבה אינה מקבלת, אנשי מקצוע לא יודעים איך לעזור וזה משהו שצריך לתת לו מענה", אומר רובין.

לפני מספר שבועות בזמן ההכנות למצעד, ראו המארגנים כי קמה בפייסבוק קבוצה בשם "מחאה נגד מצעד הגאווה באשדוד", שזכתה לכמעט 2,000 חברים, יותר מהמצטרפים למצעד הגאווה עצמו. מנהל הקבוצה כתב: "זהו היום שבו יצעדו ברחבי העיר ב'גאווה' אנשים שהחליטו לכפות את סטייתם על כל העולם. אנחנו נהיה שם על מנת להיאבק בזה, אנחנו נהיה שם על מנת להשמיע את הקול השפוי, אנחנו נהיה שם למען התא המשפחתי הבריא, אנחנו נהיה שם למען ילדינו ונערינו, אנחנו נהיה שם למען קיום העולם, ובעיקר אנחנו נהיה שם בשבילם".

מצעד הגאווה בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

בעקבות זאת פנו המארגנים למפקד מרחב לכיש במשטרה, ובפגישה שהתקיימה הוחלט על הגברת כוחות בזמן האירוע כדי למנוע חיכוכים בין הצדדים. אמנם גם בשנה שעברה היו מספר מפגינים נגד המצעד, אבל היו אלה קומץ לא מאורגן כמו השנה. בהודעה נוספת שהועלתה לקבוצה נכתב: "אין בעיה שתחיו את חייכם על פי רצונותיכם ובחירותיכם, אבל אל תשכנעו אותנו שזה נורמלי. הבריאה החלה מזכר ונקבה ולא מפונדקאות ואימוץ. ימים יגידו מה יעלה בנפשם הרכה של הילדים שגדלו עם שני אבות, תהיה מספיק עבודה לפסיכולוגים ופסיכיאטרים".

ההתנגדות למצעד לא באה רק מצד תושבי אשדוד, אלא גם מצד חברי המועצה. אבינועם שושן, חבר המועצה ומחליפו של אלון חסן בוועד עובדי נמל אשדוד, הציע לפני כחודשיים לבטל את המצעד או לכל הפחות להעבירו ממיקום מרכזי בלב העיר, לפארק בשוליה. רוב חברי המועצה החרדים נמנעו או יצאו מהישיבה בזמן ההצבעה, שלבסוף נפסלה. "עיריית אשדוד לא שותפה למצעד", אומר רובין, "הם לא מתנגדים באופן נחרץ, אומרים שזה מעשה דמוקרטי, אבל גם לא מפגינים תמיכה, למעט חברת המועצה הלן גלבר ששותפה לנושא".

"הייתי בלא מעט מצעדי גאווה ברחבי הארץ, אבל המצעד באשדוד מצליח לעורר מחלוקת כמו שהיה בירושלים", הוא מוסיף.

בשנה שעברה ציינו בעיר את מצעד הגאווה האשדודי הראשון, שאליו הגיעו כ-1,200 איש, והשנה יש צפי לנוכחות רבה יותר. "המודעות השנה גדלה. למרות שאנחנו מקבלים הרבה תגובות שליליות, אנחנו מקבלים הרבה חיוביות, שמצליחות להפתיע אותנו", אומרים המארגנים. לקבוצה המתנגדת למצעד הצטרפו כאלה שתומכים בו, במטרה לעורר דיאלוג בין הצדדים ולהסביר לדעתם את חשיבות המצעד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ