זיהום אוויר חריג בנשר בשל שריפה באתר פסולת פיראטי

כוחות הכיבוי מתקשים להשתלט כבר 5 ימים על האש באתר, שנסגר לאחרונה. קשישים, חולי לב ונשים בהריון נדרשים להימנע מפעילות גופנית בחוץ

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

אתר פסולת פיראטי גורם כבר כמה ימים למפגעי ריח וזיהום אוויר באזור נשר וממחיש את התוצאות החמורות של פעילות זו והשפעתה על בריאות הציבור. האתר נסגר לאחרונה על ידי המשרד להגנת הסביבה. בשבוע שעבר פרצה בו שריפה ובגלל ערימות הפסולת הגדולות, קיים קושי בכיבוי מוחלט של השריפה והטיפול בה צפוי להימשך עוד זמן רב. הבוקר (שלישי) הודיע המשרד להגנת הסביבה כי בשל השריפה המתמשכת יש זיהום אוויר חריג באזור, והמליץ לקשישים, חולי לב ונשים בהריון להימנע מפעילות גופנית בחוץ ולבטל שיעורי ספורט בבתי ספר.

מאמצי הכיבוי באתר הפסולת, היוםצילום: רמי שלוש

האתר נמצא ליד מכון טיהור השפכים של חיפה. השריפה מורגשת בעיקר ביישובים נשר ורכסים. ראש העיר נשר, אבי בינמו, קרא למועצה האזורית זבולון, שאתר הפסולת נמצא בשטחה, ולמשרד להגנת הסביבה, לפעול בהקדם לכיבוי השריפה.

האתר משתרע על שטח של 30 דונם ובמשך תקופה ארוכה הושלכה בו באופן בלתי חוקי פסולת הכוללת בעיקר גזם, אך גם שאריות פלסטיק ששריפתם עלולה לפלוט חומרים רעילים לאוויר. משום שמדובר בערימות גדולות של פסולת המשתרעות על שטח גדול, קשה לכבות באופן מוחלט את השריפה. לכן נעשות פעולות להפיכת הפסולת באמצעות כלים כבדים כך שלא יוסיפו להתפתח בתוכה מוקדי אש, ומומטרים מים על ערימות אלו. המשרד להגנת הסביבה עורך ניטור של זיהום האוויר ומדי פעם היו חריגות מהתקנים של רמות הזיהום. עיריית נשר פרסמה אתמול הנחיות למוסדות ציבור להימנע מהוצאת ילדים לשיעורי ספורט מחוץ לכיתות.

בתחנת הכיבוי של חיפה דחו אתמול טענות של גורמים באזור כי לוחמי האש לא מסייעים לכיבוי השריפה. דובר התחנה, אורי צ'יבוטרו, ציין שהשריפה מזינה את עצמה באמצעות ערימות הפסולת המוסיפות לבעור וגם המטרת מים ממטוסי כיבוי לא תועיל. לדבריו יש צורך ביצירת חייץ בין מוקדי השריפה וערימות הפסולת שאינן נשרפות וכך אכן נעשה. כמו כן יש להמשיך להפוך את ערימות הפסולת ולקרר אותם באמצעות המטרה עד שלבסוף האש תדעך סופית. לדבריו הכבאים נמצאים במקום 24 שעות ומתערבים רק כדי למנוע התפשטות של האש או לצמצם את הלהבות כאשר עוצמת האש גוברת.

מאמצי הכיבוי באתר הפסולת, היוםצילום: רמי שלוש

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ