שריפה פרצה במפעל בקיסריה, תושבי יישובים סמוכים נקראו להישאר בבתים

האש אחזה בכל רחבי מפעל הפלסטיק "מוצרי שלם" ולמעלה ממאה כבאים הוזעקו לכבותה. מכבי האש: בעל המפעל לא התקין אמצעי כיבוי במקום בו פרצה הדליקה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

שריפה גדולה פרצה היום (שבת) במפעל הפלסטיק "מוצרי שלם" באזור התעשייה בקיסריה. שני עובדים נפצעו באורח קל. עשרות צוותי כיבוי שהוזעקו למקום פועלים לכיבוי הדליקה. בעקבות האירוע, המשטרה קראה לתושבי פרדס חנה, עין שמר וגן שומרון להישאר בבתיהם ולסגור את התריסים והחלונות. בהמשך הושגה שליטה על האש והתושבים נקראו לחזור לשגרה. בעקבות הדליקה, צומת פל-ים נסגר לתנועה לכיוון מזרח.

נציב כבאות ראשי, שחר אילון, מפקד על כוחות הכיבוי בפארק תעשיות קיסריה הדרומי ובהוראתו הוזעקו גם שישה מטוסי כיבוי ומסוק משטרה המסייע בהכוונת התנועה. בסך הכול השתתפו במאמצי הכיבוי 123 כבאים. בנוסף ל-56 צוותי הכיבוי במקום הוזעקו שני כלי רכב לכיבוי אש מרשות שדות התעופה, שניים מצה"ל ומכליות מפיקוד העורף. לדברי אורי צ'יבוטרו, דובר שירותי הכבאות במחוז חוף, "קרינת החום באיזור השריפה אדירה. עמוד עשן אדיר נע עם הרוח".

כבאים מתחנת חדרה שהגיעו למקום נכנסו למפעל, בו עובדים כ-500 איש, כדי לחפש אחר לכודים, אך עזבו את מחשש לקריסתו. לאחר מכן אכן קרס גג המבנה. כוחות הכיבוי הורו לפנות את כל המפעלים הסמוכים, מחשש כי האש תתפשט גם אליהם. בסביבת המפעל נמצאים מפעל קרטון וכן מפעל חמצן וארגון. כפעולת מנע התיזו הכבאים סילוני מים על מיכלי הסולר במפעל הקרטון ונערכו להגנת מפעל החמצן.

השריפה בקיסריה, היוםצילום: רמי שלוש
השריפה בקיסריה, היוםצילום: רמי שלוש

אל המקום הגיעו גם אנשי המשרד להגנת הסביבה שניטרו את רמת הזיהום באזור. עד כה האוויר נמצא נקי, וזאת משום שתמרת העשן מהמפעל עלתה מעלה ולא התפזרה לעבר בתים.

 במכבי האש הסבירו כי המפעל מחולק לשני אגפים - מערבי ומזרחי. השריפה עצמה פרצה בחצר שבאגף המזרחי, ובמכבי האש טוענים כי הורו מפורשות לבעל המפעל שעליו לדאוג להסדרת אמצעי כיבוי במקום, אך חרף התחייבות מפורשת ממנו לעשות כן עד יולי 2013 לא עשה זאת. עוד טענו במכבי האש כי בעל המפעל השקיע שבעה מיליון שקלים בהתקנת אמצעים לכיבוי אש ברחבי המפעל עצמו, (אך) "הבעיה היתה בחצר ההיקפית כפי שהתרענו".

השבוע נחשפו תושבי אזור מפרץ חיפה לשריפה מתמשכת באתר פסולת לא חוקי, שכובתה רק אחר הצהריים, ולתקלה במפעל "כרמל אולפינים", שיצרה להבה גדולה ועוררה בהלה בקרב תושבים רבים. האירוע במפעל כרמל אולפינים התרחש ביום רביעי בערב ובמהלכו נראתה להבת אש גדולה מתנשאת במשך כמה שעות מעל המפעל, שנצפתה ממקומות מרוחקים בכל האזור. "הייתי במקום ואפשר היה להרגיש בריחות חזקים", סיפרה ליאורה אמיתי, פעילה סביבתית מארגון "הקואילציה לבריאות הציבור".

מקורה של הלהבה במפעל כרמל אולפינים השייך לקבוצת בז"ן, ובו מתקן - הכולל תנור ומגדל - לייצור החומר אתילן לתעשיית הפלסטיק. בשגרה נעשה במסגרת תהליך הייצור שימוש גם במים - המסולקים לפני מעבר חומרי הייצור למגדל. "אירעה תקלה שבמהלכה קפאו המים וזה גרם לסתימה", הסביר אתמול שלומי בסון, סמנכ"ל קבוצת בז"ן לנושא בטיחות ואיכות הסביבה. "נאלצנו להזרים את הגזים הנוצרים בתהליך הייצור אל לפיד מיוחד השורף אותם ומשמש בעצם כאמצעי בטיחותי במקרים כאלה. אם הלפיד לא היה בוער זה היה סימן מדאיג".

על פי איגוד ערים חיפה לאיכות סביבה, במהלך התקלה בכרמל אולפינים עקבו אנשי האיגוד אחר האירוע באופן קבוע, בין השאר כדי לוודא שלא נפלט עשן שחור שהוא עדות לכך שיש כשל בפעילות הלפיד ויש פליטת זיהום אוויר. כמו כן נבדקו ריכוזי הזיהום בסביבה. יש לציין שמכשירי הניטור של האיגוד יכולים לעקוב רק אחרי כמה סוגי מזהמים אך לא אחר כל המזהמים שעלולים להיפלט בתקלות תעשייתיות.

בינתיים טוען בסון כי אף כי היתה תקלה במפעל של בז"ן, הריחות שהורגשו באזור לא באו ממנו, שכן "מדובר במתקן הנמצא בגובה שמונים מטר ולא יכול להיות שמישהו שהיה על פני הקרקע בסמוך היה יכול להריח משהו". לדבריו, מקורו של הריח בשריפה באתר הפסולת הסמוך.

השריפה אליה מתייחס בסון נמשכה יותר משבוע וכאמור כובתה סופית רק היום. השריפה, שיצרה מפגעי ריח וזיהום אוויר, התחוללה באתר פסולת בלתי חוקי הנמצא סמוך למכון טיהור השפכים של חיפה, בשטח חקלאי של קיבוץ יגור ולא רחוק מהישוב נשר. היא החלה ביום חמישי שעבר בשעות הערב בנסיבות שעדיין אינן ברורות. מה שאפיין אותה היא בעירה בעומק ערימות הפסולת שלא ניתן לכבותה בהמטרת מים ישירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ