תביעה: צעירה נספתה בשריפה, המוקדנית חשבה שמדובר במתיחה

לפי כתב התביעה, גם לאחר שהמוקדנית שוכנעה באמיתות הפנייה, היא עדיין נהגה באדישות ואף אמרה לצעירה: "למה את עושה משחקים?"

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

אביה של צעירה בת 21 שנספתה בשריפה תובע את מגן דוד אדום (מד"א) ואת השירות האזרחי־לאומי. זאת, לאחר שלטענתו, המוקדנית שקיבלה את שיחת החירום של בתו - בת שירות לאומי שנלכדה בדירה שבה שוכנה - חשבה שמדובר במתיחה. התביעה, שהוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בחיפה, נחשפה היום (שלישי) על ידי חדשות 2.

על פי כתב התביעה שהגיש האב, משה שגב, במאי 2008 פרצה שריפה בדירתה של ענבל שגב בכפר סבא. שגב, שהצליחה לחייג למוקד החירום של מד"א, נתקלה בספקנות מצד המוקדנית, שחשבה שמדובר במתיחה. מהקלטה של שיחת החירום עולה כי גם לאחר שהמוקדנית שוכנעה באמיתות הפנייה, היא עדיין נהגה באדישות; בתגובה לזעקותיה של שגב, ענתה המוקדנית: "תגידי, למה את עושה משחקים?". לאחר מכן החלה המוקדנית למלא את פרטיה האישיים של שגב, בהם מספר הטלפון הנייד שלה ומספר הטלפון בבית, ורק לאחר מכן הודיעה כי צוות כיבוי נשלח למקום.

"מוקדנית מגן דוד אדום סברה כי ענבל מותחת אותה וכך גם התייחסה לאירוע. למרות מצוקתה הרבה של ענבל, המוקדנית לא העניקה לה הנחיות מצילות חיים, התעכבה בשיגור צוותי כיבוי האש ופעלה תוך זלזול וקלות דעת ביחס לאירוע הקשה", לשון כתב התביעה. שגב חולצה מדירתה במצב קשה, עם פגיעה חמורה בריאותיה וכוויות רבות על גופה. היא אושפזה בבית החולים תל השומר ברמת גן, ומתה כעבור 14 יום.

"היה לנו קשה מאוד להשיג את ההקלטה הזו וגם במד"א הערימו קשיים. במשך תקופה מסויימת אף הסתרנו את הקלטת מהאב, כי היא קשה מאד להאזנה. השמענו לו אותה רק כאשר היא צורפה לחומר הראיות בתביעה", אמר פרקליטו של האב, עו"ד אליהו סרור, ממשרד סרור, מור בן הרוש. הוא הוסיף ואמר: "אתה מצפה שאם אתה עושה שירות לאומי אתה כמו חייל – בוודאי אם המדינה משכנת אותך בדירה שלה, שיהיה מי שייקח אחריות – אז זה לא ככה. בני ובנות השירות הלאומי לא מבוטחים במשרד הביטחון. המשפחה היא משפחה חרדית מחיפה שחשבה ששירות לאומי זה חשוב ולשם שלחה את בתה".

ממד"א נמסר בתגובה: "מד"א מביע צער עמוק על מותה של ענבל. יצויין כי כבר בתחילת השיחה ותוך כדי התשאול הטלפוני, הזניקה המוקדנית לדירה הבוערת את צוותי מד״א ואת כוחות כיבוי אש, והדברים עולים גם מההקלטה עצמה. מדובר באירוע מלפני כשש שנים ומאחר והנושא נמצא בהליך משפטי אנו מנועים מלהתייחס אליו מעבר לכך בתקשורת. את תשובתנו המפורטת נגיש לבית המשפט. עם זאת, יודגש כי מוקדי החירום במד״א מצויידים במיטב הטכנולוגיה, לרבות טכנולוגיה שנועדה לאתר ולמנוע בזמן אמת תקלות או טעויות אנוש. אנשי המקצוע במוקדי מד"א, שהינם חובשים ופאראמדיקים שנבחרים בקפידה, עוברים באופן קבוע הכשרות והשתלמויות מיוחדות בנושא. הם מתחילים את הטיפול הרפואי בהדרכה טלפונית מצילת חיים ומנחים את הפונים אליהם כיצד לפעול עד להגעת צוותי מד"א למקום. גם במקרה הזה, שלא היה אירוע רפואי, ניסתה המוקדנית לברר האם יכלה הפונה לברוח מהדירה, אך למרבה הצער, ככל הנראה, תוך שניות הגיעה האש למנוחה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ