השריפה בירושלים - בשל רשלנות מטיילים

ועדת הבדיקה קבעה שמטיילים סמוך להר הרצל התרשלו בכיבוי אש. תושבי השכונות שניזוקו טוענים כי גזמי עצים שנותרו מהחורף טרם פונו מהכבישים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

הדליקה שהשתוללה ביומיים האחרונים בין השכונות עין כרם לקרית יובל בירושלים פרצה בשל רשלנות של מטיילים ולא כתוצאה מהצתה. כך עולה ממסקנות ראשונות של ועדת הבדיקה של שירותי הכיבוי לאירוע.

החקירה העלתה כי מטיילים שבילו באזור מעיין עין־סוף, הנמצא בירידה מהר הרצל לכיוון עין כרם, התרשלו בכיבוי אש שהציתו וגרמו לפרוץ הדליקה. המסקנה תואמת טענות של תושבים מעין כרם, שהבחינו במטיילים זמן קצר לפני הדליקה, ועומדת בניגוד להערכה הראשונית ולפיה היא פרצה בשל הצתה.

הבוקר (חמישי) הסתיימו פעולות כיבוי השריפה שפרצה אתמול אחר הצהריים. על פי הערכות, השריפה כילתה מאות דונמים של חורש ויער נטוע. עם זאת, ברוב האזורים האש לא הציתה את צמרות העצים ולא גרמה לקריסתם. בנוסף, ניזוקו בשריפה 15 בתים. בתוך כך, תושב אבו גוש בן 20 הודה בהצתת היער באבו גוש בתחילת השבוע. 

תושבי השכונות שניזוקו בשריפה השבוע טוענים כי זה זמן רב הם מתריעים כי יער ירושלים הפך מועד לפורענות מבחינת שריפות. זאת, משום שעדיין מוטלת בו כמות גדולה מאוד של גזם, ענפים ועצים שבורים שנותרו במקום מאז סופת השלג הגדולה בדצמבר 2013. הסופה גרמה לנזקים קשים מאוד ליער, ועשרות אלפי עצים נשברו או קרסו לחלוטין. מאז עבדו אנשי הקרן הקיימת לישראל ועיריית ירושלים כדי לפנות את הגזם, אך עבודות אלה רחוקות מסיום למרות שחלפו שמונה חודשים מאז הסופה.

השריפה בירושלים, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

לפני כחודשיים שלח תושב האזור, שביקש לא להזדהות, מכתב לראש העיר ניר ברקת ולנציב כבאות ראשי, שחר איילון. "אני פונה אליך בבקשה לטפל בסילוק ערמות גזמי עץ שנותרו לאחר השלג השנה בכביש עין כרם. הגזם לא נאסף. הוא הושאר בשטח ומהווה סכנה של ממש להתלקחות שתגרום שריפה קשה ביער ירושלים", כתב התושב בפנייתו. "הגזם התייבש, ועתה מכוסים כל צדי הכביש היורד מהר הרצל לעין כרם (בעיקר במורד הצפוני הפונה ל'יד ושם' ולמרכז ציפורי) בגזמי עץ יבשים, שבדל סיגריה או שבר זכוכית עלולים להצית. עצי מחט יבשים עלולים להתלקח בקלות. שריפה בשולי יער ירושלים עלולה להתפשט במהירות ולגרום לנזק של ממש לרכוש ציבורי ופרטי, וכמובן גם נזק של שנים לנוף המיוחד של אזור תיירותי".

התושב מספר כי בעקבות פנייתו, הגיעו עובדי עירייה והחלו בפינוי הגזם, אך בחלק מהמקומות הגזם לא פונה לחלוטין אלא רוכז בצדו השני של הכביש. לדעת תושבים באזור, השטחים שבאחריות קק"ל לא טופלו במהירות מספקת ושם, לטענתם, החלה האש אתמול.

בקק"ל דחו היום את טענות התושבים. על פי קק"ל, בסופת השלגים נפגעו 140 אלף דונמים בהרי ירושלים. "מדובר בנזק עצום שנגרם מסופת שלגים שכמותה לא נראתה מאה שנים באזור, נזק המוערך במאות מיליוני שקלים", נאמר בתגובת קק"ל. "מאז הסופה, קק"ל מבצעת עבודה אינטנסיבית ביותר, מסביב לשעון, לשיקום השטח על מנת להחזיר את הירוק ליער ירושלים. בביצוע העבודות יש עדיפות לאזורי שריפה מועדים ואזורים סמוכי התיישבות, שכבר השנה מנעו שריפות רבות באזור הרי יהודה וירושלים. עד כה הצליחה קק"ל לכסות למעלה ממחצית השטח שבאחריותה שנפגע בסופת השלגים הגדולה, ובחודשים הקרובים יושלמו העבודות בשטח יער ירושלים. טיפול קק"ל בהכשרת קו חיץ באזורים מועדפים, כגון השטח העוטף את מוזיאון יד ושם, הוא שמנע מהאש להתפשט למקום, פעילות שהצילה את המוזיאון משריפה. למען הסדר הטוב, יש לציין כי השטח הסמוך לאזור ההתיישבות בשכונת עין כרם, איננו שטח בניהולה של קק"ל".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "נושא הניקיון בשטחי היערות נמצא באחריות קק"ל. יחד עם זאת, בעקבות פנייה מתושב שכונת עין כרם לאגף התברואה על גזם שנותר בשטח, נשלח מנוף לפינוי הגזם, בפיקוחו של מפקח. חשוב לציין כי העירייה פעלה במלא המרץ לאחר השלג, הן לאיסוף הגזם שנפל במרחב הציבורי והן לאיסוף גזם פרטי שהתושבים הוציאו כל העת מגינותיהם אל הרחוב, ועשתה את כל המאמצים האפשריים לגייס את כל הקבלנים הרלוונטיים בארץ לעבודות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ