עיריית תל אביב הודיעה שתערער על החלטת שר הפנים

העירייה תגיש עתירה לבג"ץ נגד החלטת גדעון סער שלא לאשר את חוק העזר המתיר לפתוח עסקים בשבת. כל מה שרציתם לדעת על ההחלטה

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

עיריית תל אביב מתכננת להגיש בתוך כשבוע עתירה לבג"ץ נגד החלטת שר הפנים, גדעון סער, לא לאשר את חוק העזר העירוני בדבר פתיחת עסקים בשבת.

החוק אמור ליצור מציאות חדשה בעיר שתושביה התרגלו להמשיך בקניית מצרכים שונים גם במהלך השבת. התהליך לא יקרה באופן מיידי אלא בשלבים והוא עשוי לקבל תפנית  אם תצליח עתירתה של העירייה.

מה יקרה בשבת הקרובה?

עיריית תל אביב-יפו כבר חויבה בהליך משפטי קודם לאכוף את החוק האוסר על פתיחת בתי עסק בשבת וכך היא מתכוונת לעשות. בסוף השבוע הנוכחי מדובר בעיקר בהטלת קנסות על בתי העסק השונים.

העירייה כבר ספגה ביקורת נוקבת בבית משפט מחוזי בתל אביב לפני חודש וחצי  על כך שלא אכפה עד עתה את החוק האוסר על פתיחת בתי העסק ועל שניסתה לאשר מדיניות זמנית הפוטרת בתי עסק ותיקים מאכיפה. בית המשפט הורה לעירייה לקיים אכיפה מלאה של כל בתי העסק.

אילו חנויות אמורות להיסגר?

החוק קובע שכל החנויות המסחריות, מפיצוציות ועד סופרמרקטים, אמורות להיסגר, אם כי לעת עתה הן יישארו פתוחות, בידיעה שהן צפויות לקבל קנסות. הפעילות תמשך במתחמים המסחריים שאותם אישר שר הפנים ובהם מתחם התחנה, נמל תל אביב-יפו ונווה צדק.

איך נערכות הרשתות?

מרשת AM:PM נמסר  שהרשת תמשיך בפעילותה השגרתית גם בשבת הקרובה. החלטה זו תקפה על אף שברשת מודעים לכך שעיריית תל אביב-יפו תהיה מחויבת לבצע פעילות אכיפה הכוללת קנסות.

מה יקרה בשבועות הבאים?

לאחר פעילות של הטלת קנסות שהיקפה עדיין לא ברור ותכלול שני סבבים של הטלת קנסות תוכל העיריה להוציא לבתי העסק צווי סגירה. אולם היא תצטרך את אישור של בית משפט להוצאת הצו כך שמדובר בתהליך שיכול להמשך כמה שבועות לפחות. היות ומדובר במאות בתי עסק, הרי שפרק הזמן עשוי להיות ארוך עוד יותר.

האם זה סוף פסוק?

עיריית תל אביב-יפו הודיעה שתעתור לבג"ץ נגד החלטת שר הפנים שלא לאשר את חוק העזר שהיא גבשה. יש לזכור שבהליכים קודמים בבתי משפט לא הצליחה העיריה לשכנע את בתי המשפט שהיא פעלה  כשורה במדיניות שאותה הפעילה, אבל החוק החדש שהיא גיבשה, עוד לא עמד למבחן משפטי. סביר להניח שנציגי חנויות המכולת והתאחדות הסוחרים, שיזמו את המהלך המשפטי נגד פעילות חנויות ומרכולים, יבקשו להיות שותפים בהליך המשפטי כדי שגם עמדתם תובא בחשבון על ידי בית המשפט. יתכן והם ינסו לפעול משפטית גם נגד ההחלטה להפעיל את המתחמים שאותם אישר שר הפנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ