עיריית תל אביב חילקה התראות סגירה למרכולים שיפעלו בשבת

למרות החלטת שר הפנים סער שלא לאפשר פתיחת מרכולים בשבת בעיר, מסתמן כי רשתות המרכולים am:pm ו"טיב טעם" יפתחו את סניפיהן כרגיל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עיריית תל אביב-יפו חילקה היום (רביעי) ל-311 מרכולים וקיוסקים ברחבי העיר התראות לפיהן היא תנקוט בהליכים לסגירתם אם יפעלו בשבת. ההתראות חולקו לעסקים הפועלים בשבת בעקבות החלטת שר הפנים, גדעון סער, לא לאשר את התיקון לחוק העזר העירוני, שהיה אמור לאפשר את פתיחתם בשבת. עם זאת, מסתמן כי למרות ההתראות, הרשתות am:pm ו"טיב טעם" יפתחו את סניפיהן בשבת כרגיל.

בהודעת העירייה נמסר כי "בעקבות הליכים משפטיים שננקטו כנגד מדיניות האכיפה של עיריית תל אביב-יפו בנוגע לאיסור פתיחת עסקים בשבת, נדרשה העירייה על ידי בית המשפט העליון להפעיל אמצעי אכיפה נוספים על מתן קנסות, ובכלל זאת הגשת בקשות לבית המשפט למתן צווי איסור פתיחה כנגד עסקים הפתוחים בימי שבת ומועדי ישראל".

בהתראות לבתי העסק נכתב כי "בנסיבות אלו העירייה מחויבת לפעול כמצוות בית המשפט ולנקוט באופן מיידי באמצעי אכיפה, לרבות הגשת בקשות לצווי איסור פתיחה בימי שבת ומועדי ישראל כנגד עסקים שלא ייענו להתראות וימשיכו לפעול בניגוד לחוק העזר". העירייה הבהירה לבעלי העסקים כי על מנת להימנע מהליכים לסגירתם עליהם להקפיד לא לפתוח את בתי העסק בשבת ללא היתר.

ההתראות חולקו ל-186 חנויות קטנות, קיוסקים ופיצוציות ול-125 מיני-מרקטים, בהם 37 סניפים של הרשתות am:pm, "טיב טעם" ו"סופר יודה". עד לקבלת ההתראות הקפידו הרשתות לשדר "עסקים כרגיל": ב-am:pm אמרו כי הרשת מתכוונת לפתוח את הסניפים בשבת ובמקביל לומדת את החלטת השר כדי לגבש דרכי פעולה משפטיות. בעמוד הפייסבוק של סופר יודה נכתב כי "סופר יודה מתנגד להחלטת משרד הפנים לסגור את העסקים בשבת. העסקים פתוחים לרווחתם של התושבים וסגירתם תהווה איום על צביונה החופשי של העיר הזו". בטיב טעם מסרו לאחר קבלת ההתראות כי "סניפי הרשת יהיו פתוחים בשבת לרווחת תושבי העיר".

am:pm סניףצילום: דוד פרץ

במקביל לשליחת ההתראות לבתי העסק, בעירייה וברשתות לומדים את דרכי הפעולה האפשריות נגד החלטתו של סער. בימים האחרונים אמרו בעירייה כי נשקלת הגשת עתירה לבג"ץ, עם זאת עדיין לא הוחלט שם באיזו דרך משפטית לנקוט.

עד לאחרונה נהגה העירייה לקנוס מרכולים ופיצוציות שפעלו בשבת בניגוד לחוק אך לא עשתה שימוש בסמכותה לבקש מבית המשפט צווים לסגירתם. התנהלות זו זכתה לביקורת של בית המשפט העליון ובית המשפט המחוזי בתביעה שהגישו בעלי עסקים קטנים. בעלי עסקים אלו, שלא פעלו בשבת, טענו כי כושר התחרות שלהם נפגע מהעובדה שמתחריהם מפעילים את עסקיהם בשבת בניגוד לחוק ומכך שהעירייה לא משתמשת בסמכות האכיפה שבידה.

לפני כשנה קיבל בית המשפט העליון את עמדתם: "בכך שהעירייה מפעילה אכיפה בדרך של הטלת קנסות בלבד, היא מאפשרת בפועל את הפרתו המתמשכת של חוק העזר על ידי אותה קבוצה, או לכל הפחות מעלימה מכך עין", כתבה המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור. "מצב הדברים הנובע מפעילות אכיפה זו הוא כי המשיבות מרוויחות רווחים מיום עסקים נוסף בסוף השבוע, קופת העירייה נהנית מסכומים נכבדים עקב הקנסות שהיא מטילה על המשיבות מדי שבוע (...) אך שלטון החוק - המחייב ציות להוראות החוק - נפגע". השופט אליקים רובינשטיין כינה את התנהלות העירייה "ישראבלוף".

השופטת נאור כתבה כי "אם אופיה של העיר תל אביב-יפו מחייב לדעת פרנסיה, המייצגים את האוכלוסיה, שלא לסגור עסקים כמו של המשיבות בשבת, ניתן לשנות את חוק העזר בדרך הקבועה לכך בדין. אולם כל עוד לא שונה חוק העזר, נקודת המוצא היא שיש לקיימו".

בעקבות פסק הדין החליטה העירייה לתקן את חוק העזר העירוני כך שיכשיר את המצב הנהוג. אך השבוע החליט שר הפנים לא לאשר את נוסח החוק שהציעה. בהחלטתו כתב סער כי לפי נוסח זה "אותם בעלי עסקים עברייניים שפעלו במשך שנים בניגוד לחוק ופתחו את עסקיהם בשבת, חרף האיסור לעשות כן, יקבלו כעת 'פרס' בדמות היתר רשמי לפתיחת עסקיהם בשבת (...) לעומתם, אותם בעלי עסקים אשר הקפידו בשמירת החוק ונמנעו מלפתוח את עסקיהם בשבת לכל הפחות יתקשו בקבלת היתר בשל מגבלת מספר המרכולים והרחובות שנקבעה בחוק העזר".

סער הוסיף כי חוק העזר המוצע פוגע בערכים של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. "הוא פוגע במרכיב הדמוקרטי בכך שהוא יוצר זילות לעקרון שלטון החוק (...) הוא פוגע במרכיב היהודי בפוגעו בצביון הלאומי והחברתי של השבת שהוא מרכיב של המרחב הציבורי". סער כתב כי "שמירת צביון יום השבת, וייחודו, בין היתר, על-ידי צמצום המסחר בעיר, מהווה אינטרס חשוב במעלה לציבור הישראלי ככלל ולציבור היהודי בפרט במדינתו".

סער ספג ביקורת מצד שר האוצר יאיר לפיד וראש העיר רון חולדאי. לפיד כינה את ההחלטה "תמוהה" וחולדאי טען כי היא מחזירה את העיר ואת המדינה כולה עשרות שנים אחורה. בליכוד היו מי שראו בהחלטתו של סער פזילה למפלגות החרדיות בדרכו להתמודדות על הנהגת המפלגה. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ