תל אביב לא סוגרת שבת: העסקים נותרו פתוחים, המוכרים מחכים לפקחים

למרות החלטת שר הפנים, האימה מתל אביב נטולת פיצוציות לא התממשה הערב עם כניסת השבת, כשרק ברחוב אלנבי פעלו לפחות 12 בתי עסק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

האימה מתל אביב נטולת פיצוציות, השנייה רק לפחד ההשמדה, לא התממשה הערב (שישי) עם כניסת השבת. סקר זריז לאורך אלנבי מגלה שברחוב פתוחות תריסר פיצוציות, לצד שני סניפים של רשת am:pm וסניף של רשת טיב טעם. לא בדיוק בני ברק. בינתיים לא הגיעו פקחים, ונראה שגם אם יינתנו קנסות, המקומות יישארו פתוחים.

"שילכו להזדיין", אומר לי בכעס מוכר מקועקע בפיצוציה במעלה אלנבי, שאני זוכר עוד מימיה הראשונים של המחאה החברתית, שבה אמר לכולם שאין סיכוי שזה יתרומם. "מה זה, טליבאן? מה זה, איראן? הם מחזירים את העיר 40 שנה אחורה. פיצוציות בשבת זה הכיף של העיר הזאת, שהכול כאן פתוח. אם היו יודעים שבשבת הכל יישאר סגור, אנשים היו נשארים בדימונה או הולכים לגור בירושלים. תאמין לי, אנחנו לא רוצים לעבוד בכלל, אבל מה נעשה?".

לדבריו, הוא ממתין לראות מה יעוללו הפקחים. הוא מספר שהבעלים בחו"ל והורה שאם העניין יסתיים בקנס, המקום יישאר פתוח. "זורמים. בוא נראה מה יהיה", הוא אומר לי. "בינתיים אף פקח לא בא. אם יגידו להוריד את התריס, נוריד". הוא אומר שגם ככה קיבלו בעבר אחת לכמה חודשים קנס של כמה מאות שקלים. כשאני ממשיך, הוא מלווה את יציאתי בזעקות: "ביזיון! טליבאן! טליבאן!".

סניף am:pm בתל אביב, הערבצילום: עופר וקנין

בצומת של אלנבי-קינג ג'ורג' פועלות לא פחות משלוש פיצוציות, לא ממש מלאות. גם שם המוכר, סטודנט לתכנות בשם קיריל, לא רוצה לסגור. אני שואל אותו מה הוא חושב על המכולות שקורסות ונסגרות בגלל שהרשתות פתוחות בשבת ושזו תחרות לא הוגנת. "או שהולך או שלא הולך. אני מבין שזה לא פייר למכולות. אבל ככה זה עסקים. אם נסגור זה יפגע לי בפרנסה. בימי שבת אני מרוויח שכר של 150 אחוז, זה כל המשכורת שלי. מי שרוצה, שיעבוד, מי שלא, זו הבעיה שלו".

גם קיריל ממתין לפקחים: "אנחנו מחכים לראות מה יקרה. שמע, לתל אביבים יש רמת חיים. זה לא קדימה, המושב שגרתי בו, שהכול סגור והתרגלנו. אם היו סוגרים את כל העסקים בעיר, ניחא. אבל למה רק הסופרים? במסעדות לא כופים על העובדים לעבוד בשבתות?". קיריל מסביר לי שבגלל שהמקום פתוח 24 שעות, שבעה ימים בשבוע, לא נבנו לפיצוציה דלתות או חלונות. "ביום כיפור אנחנו משאירים כאן שומר. אין לי מושג מה נעשה אם יאכפו את החוק".

גם ברשתות am:pm וטיב טעם נאבקים בבשורה. העובדים הפכו לשלטי מחאה מהלכים עם סיסמה צבאית כמו "מתגייסים לשמור על השבת של תל אביב" בטיב טעם, ו"את העיר הזאת אי אפשר להפסיק" ב-am:pm.

מתגייסים לשמור על השבת בטיב-טעם, היוםצילום: עופר וקנין

ב-am:pm סיפרה אחת העובדות שכל לקוח שבא מתעניין לגבי הסגירה. "היום לפחות 30 איש שאלו אותי. לדעתי היו צריכים לשים שלט בחוץ שאנחנו פתוחים. כנוצרייה, החוק הזה מעצבן אותי - ומה אם אני רוצה שהיום החופשי שלי יהיה חמישי?". לדבריה, העובדים מחזיקים מעמד בשכר הנמוך בזכות העבודה בסופי השבוע. "אם ניסגר בשבת, חצי מהעובדים יעזבו את מקום העבודה. אנחנו שורדים פה בזכות זה שאנחנו מקבלים בונוס של 50 אחוז בשבת. אם אתה עובד שישי ושבת אתה יכול להגיע ל-5,000 שקל בחודש, בלי סופשבוע יצא לנו קצת מעל 3,000 בחודש".

"איפה אנשים יקנו מים לילדים בשבת", אומר המוכר הרחמן בסניף טיב טעם ממול, כשלצדו עצומה מלאת חותמים המתנגדים לסגירה. "זו גם פגיעה באחוז ענק מהמשכורת שלי". כשאני שואל מה דעתו על שר הפנים, גדעון סער, הוא אומר שהוא לא קורא עיתונים ולא שמע עליו.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "העירייה חילקה התראות לסגירת עסקים הפועלים בשבת, לאור החלטת שר הפנים. העירייה נדרשה על ידי בית המשפט העליון להפעיל אמצעי אכיפה נוספים על מתן קנסות, ובכלל זאת הגשת צווי איסור פתיחה כנגד עסקים הפתוחים בימי שבת. לאור זאת, נאלצת העירייה לנקוט באמצעי אכיפה ועל כן הגישה בקשות לצווי איסור פתיחה בימי שבת כנגד עסקים שימשיכו לפעול בניגוד לחוק העזר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ