סער: ועדה תבחן איחוד בין תל אביב ובת ים

הוועדה תוקם לאור טענותיה של בת ים כי בשל שטחה הקטן אינה יכולה להתרחב ולהגדיל הכנסותיה באמצעות ניצול שטחים נוספים למסחר

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

שר הפנים גדעון סער הודיע היום (שלישי) על הקמת ועדה לחקר גבולות בין תל אביב ובת ים, כאשר ועדה זו עשויה אף לבדוק את האפשרות לאיחוד בין שתי הערים, שביניהן יש רצף טריטוריאלי. צעד זה בא בתגובה לבג"ץ שהגישה עיריית בת ים נגד משרד הפנים וכמה רשויות מסביב לה על רקע טענות לחלוקה לא הוגנת של ההכנסות בינה ובין הרשויות סביבה.

הקמת ועדה לחקר גבולות היא צעד מקובל ונעשתה בשנים האחרונות לעתים קרובות, אולם בדרך היא דנה בחקר גבולות בין יישובים עירוניים וכפריים - דבר שהופך את המקרה של בת ים לחריג. הסיבה לכך היא הנסיבות המיוחדות של עיר זו: שטחה הקטן שאינו מאפשר לה כל התרחבות או ניצול שטחים נוספים לייעודים מסחריים - מה שיסייע לה ולזכות בהכנסות גבוהות יותר מפעילות כלכלית באזור.

על פי נתונים שהציגה היום עיריית בת ים, התקבולים מהיטלי השבחה ופיתוח בשנת 2012 היו 1,066 שקלים לתושב בתל אביב, 626 שקלים בחולון ורק 265 שקלים בבת ים. כמו כן, החוסר בתקציב של העירייה עומד כיום על 138 מליון שקלים בשנה וההוצאה העירונית לתושב בעיר מפגרת בשיעור של 20%-90% לעומת הערים חולון, ראשון לציון ותל אביב.

בת יםצילום: טלי וקסלר

על רקע מצוקה זו הגישה באחרונה עיריית בת ים את העתירה לבג"ץ ובה בקשה שהוא יורה לבחון מחדש את חלוקת ההכנסות בינה והרשויות מסביב לה, בהן ראשון לציון, חולון ותל אביב. תגובת המדינה היתה הקמת הוועדה שתוכל לבחון את נושא ההכנסות וגם את האפשרות לחבר בין רשויות.

בשנת 2009 הוקמה על ידי משרד הפנים ועדה לחקר גבולות בין בת ים וחולון וראשון לציון. הוועדה קבעה שיש פערים גדולים בין בת ים והערים השכנות בכל הקשור במשאבי קרקע ושימושים עסקיים במקרקעין. עם זאת היא לא המליצה לשנות את הגבולות בין הערים. בעיריית בת ים אומרים שהסיבה לכך היתה אילוצים תכנוניים וקרקעיים שונים, אבל מצייינם שהועדה כן קבעה שיש לקדם חלוקה מחודשת של הכנסות וארנונה בין הערים.

"אנו מברכים על ההחלטה החשובה הזאת, הגם שהיא באה לאחר מאבק ארוך שנים", אמר ראש העיר בת ים יוסי בכר בתגובה להחלטת שר הפנים. "הגיע הזמן שהמדינה תכיר באחריותה לתיקון המצב ולהפסקת האפליה המתמשכת של תושבי בת ים. אנו עיר של קהילה מאוחדת וחזקה ואנו לא פוסלים שום פתרון ובתנאי שייטיב עם התושבים מצד אחד וישמר את אופיה של הקהילה מצד שני".

מעיריית תל אביב־יפו נמסר בתגובה: "כפי שראש העיר אמר בעבר, הוא תומך באיחוד רשויות. כל הצעה אחרת אינה עומדת במבחן ההגיון".

"אני בעד איחוד רשויות והייתי גם בעד איחוד בין בת ים וחולון", אומרת סיגל בר-ניר, אוצרת הביאנלה בבת ים ומרצה בבצלאל. "האיחוד יביא לניהול יעיל יותר וימנע את המצב הנוכחי שבו הרשויות מתחרות זו בזו וכל אחת מהן רוצה אזור תעשייה משלה כי זה מכניס יותר ארנונה. הוא ימנע מצב שבו בת ים מתקשה להחזיק את עצמה. ממילא הגבולות בין הערים מטושטשים ומדובר הרי בערים שבקנה מידה עולמי הן קטנות. באשר לזהות הקהילתית, אפשר לשמור עליה גם בתוך רשות מאוחדת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ