ביהמ"ש הורה למפעל בעתלית שהתגלתה בו דליפה לפנות את החומרים הרעילים

ביוני דלף חומר רעיל ממפעל שרפי כרמל וגרם קשיי נשימה לתושבים. המשרד להגנת הסביבה שלל לו את ההיתר להחזיקו, מנהליו מתכוונים לצאת למאבק

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

בית משפט השלום בחיפה קבע אתמול (רביעי) שעל מפעל הדבקים שרפי כרמל בעתלית לפנות עד הלילה בחצות את החומרים המסוכנים שנמצאים בו, בהתאם לצו פינוי שהוציא המשרד להגנת הסביבה. המפעל לא יוכל לעשות שימוש בחומרים חדשים משום שהמשרד שלל את היתר הרעלים המאפשר החזקת חומרים אלה. מנהלי המפעל, שבבעלות איש העסקים גיל דנקנר, מתכוונים לנהל מאבק משפטי נגד ההחלטה לשלול את היתר השימוש.

הוראת המשרד להגנת הסביבה לפנות את החומרים המסוכנים ולשלול את היתר הרעלים ניתנה בעקבות ליקויים בהחזקת חומרים אלה שגילה המשרד לאחר דליפת חומר מסוכן במפעל לפני כשלושה שבועות. המפעל הגיש עתירה נגד צו הפינוי בטענה שכל הליקויים תוקנו. לבסוף הסכימו אתמול נציגיו המשפטיים לקיימו והחומרים אמורים להיות מפונים עד היום בחצות. במקביל לכך החליטה המועצה האזורית חוף הכרמל לבטל את רישון העסק של המפעל, ומנהליו מתכוונים לנהל מאבק משפטי נגד החלטה זו, לצד המאבק בשלילת היתר הרעלים.

לפני תחילת הדיון בבית המשפט בחיפה הפגינו עשרות תושבי עתלית בדרישה לסגור לא רק את מפעל שרפי כרמל אלא את כל המתחם התעשייתי כרמל כימיקלים בעיר, כולל מפעלים נוספים שיוכלו להמשיך ולהשתמש בחומרים מסוכנים. לאחר החלטת בית המשפט נמסר בתגובה ממטה הפעולה לסגירת המפעלים שהקימו התושבים כי "אנו מקווים שהמעשים החיוביים של המשרד להגנת הסביבה והמועצה האזורית חוף הכרמל הם סימן לתחילת מאבק בלתי מתפשר לשמור על בריאות תושבי עתלית. התושבים אינם מסכימים לכל תוצאה אחרת מלבד סגירת כרמל כימיקלים והוצאת כל הכימיקלים מעתלית".

חצר מפעל "שרפי כרמל" בעתליתצילום: צפריר רינת

בסוף החודש שעבר הריחו תושבי עתלית ריחות קשים שגרמו לקשיי נשימה, הקאות וצריבות בעיניים. מבדיקת שירותי הכיבוי, המשטרה והמשרד להגנת הסביבה עלה שמקור הריח הוא דליפה מחבית של החומר בנזיל כלוריד, שהתרחשה בחצר של המפעל.

המשרד להגנת הסביבה טען שהתגלו כשלים רבים בתפקוד המפעל הן בעת האירוע והן באופן החזקת החומרים המסוכנים בימי שגרה. על פי דו"ח פנימי של המשרד להגנת הסביבה, גם עמדת שירותי הכיבוי היא שאין להעניק למפעל היתר להחזקת רעלים.

מתחקיר האירוע שביצעו איגוד ערים לאיכות סביבה שרון־כרמל והמשרד להגנת הסביבה, עלה לא דיווח לכוחות החירום בזמן אמת על המתרחש, ועל אף הוראות מפורשות שהועברו אליו לא פעל כנדרש לאיתור הדליפה ולהפסקתה. מנהל הייצור של המפעל אף החליט לגשת לטפל באירוע בעצמו ללא ציוד מיגון.

בבדיקות שנערכו התגלה גם שחבית הבנזיל כלוריד לא הוחזקה כפי שנדרש בתנאי הבטיחות שנקבעו למפעל, משטח אחסון של חומרים מסוכנים לא היה מקורה אף שיש בו חומרים דליקים ובמקום לא היתה הפרדה נדרשת בין חומרים מחמצנים, דליקים וקורוזיביים שריאקציות ביניהם יכולות לגרום לפיצוץ או לדליקה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ