הגלעד לזכר מוחמד אבו־חדיר הושחת בשנית; גל תקיפות נגד ערבים בירושלים

פלסטינים במזרח העיר הקימו ועדות הגנה שכונתיות ומחסומים מאולתרים מפני התנכלויות. במרכז העיר משוטטים פעילי ימין שמוסיפים "לחפש ערבים"

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

ביום שלישי בצהריים סיים נהג אגד עומר דיוואני את הנסיעה שלו במסוף שבגבעה הצרפתית. ארבעה אלמונים עלו על האוטובוס. "אחד שאל אותו אם יש לו סיגריה, כדי לשמוע את המבטא שלו, אחרי שאמר שהוא לא מעשן תקפו אותו. דחפו אותו ונתנו לו אגרופים ובסוף הוא נפל על הראש ואיבד את ההכרה", סיפר אחיו מוחמד. דיוואני אושפז בהדסה עין כרם עם פגיעות בראש ובצוואר.

מי שביקש הסברים מהפלסטינים לגל האלימות יוצא הדופן שפרץ במזרח ירושלים בעקבות הירצחו של מוחמד אבו חדיר (16) שמע מהם שזו למעשה "הגנה עצמית" מפני התוקפנות היהודית. גם אם לאוזן ישראלית נשמע הדבר כהגזמה, הפלסטינים חשים בשבועות האחרונים חוסר ביטחון ופחד של ממש לחצות את הקו הדמיוני שבין השכונות הפלסטיניות ליהודיות בעיר.

הפחד הזה בא לידי ביטוי בכרוזים שחולקו בשכונות הפלסטיניות ואפילו בוועדות הגנה שכונתיות ומחסומים מאולתרים שהוקמו בכניסה לחלק מהשכונות בעיצומן של המהומות. גם אם חלק מזה נובע מניפוח כתוצאה מצרכים פוליטיים, הרי שאי אפשר להתעלם מהעובדה כי מאז הלוויותיהם של נפתלי פרנקל, גיל־עד שער ואייל יפרח, הצטברו עשרות עדויות על תקיפות, הטרדות והתנכלויות על רקע גזעני נגד ערבים בירושלים, אירועים ששרטטו מחדש את הקו המפריד בבירה. ביומיים האחרונים גם הושחתה שוב האנדרטה לזכרו של הנער מוחמד אבו חדיר שהוקמה על ידי תושבי בית זית ותושבי ירושלים, במקום הירצחו ביער ירושלים.

מוחמד דיוואני סיפר על עוד שני נהגים, ריאד אבו כף שהותקף ברחוב שמואל הנביא ונהג ממשפחת אבו רמלה שהותקף בתחנה המרכזית. נהג מונית דיווח על אדם שפנה אליו, שאל אותו שאלה וכשהבחין שהוא ערבי ריסס אותו בפנים בגז פלפל. אלימות כלפי ערבים מתרחשת בתחבורה הציבורית בכלל וברכבת הקלה בפרט. במספר רב של מקרים דיווחו נוסעים על קללות, דרישות לרדת מהקרון ואף אלימות פיזית. במקרה אחד שתועד בסרטון נראית אשה פלסטינית מגורשת מהרכבת בקללות יחד עם בנה הקטן. גם במקרה זה, עדי הראייה סיפרו שאיש כמעט אינו מתערב.

הדברים הגיעו לשיא בתקיפות ההמוניות מצד קבוצות צעירים שמסתובבות במרכז ירושלים ומחפשות קורבנות ערבים. זה החל בהפגנה ההמונית והאלימה של הימין הקיצוני שעות ספורות לאחר הלוויית שלושת הנרצחים. לאחר ההפגנה שוטטו במשך שעות רבות מאות בני נוער משולהבים כשהם מחפשים קורבן ערבי כדי להכותו. בכמה מקרים פרצו המפגינים למסעדות ותקפו עובדים ועוברי אורח פלסטינים. מאז נאספו חבורות מעין אלו בכמה מקרים וחיפשו אחר קורבנות מזדמנים. לדברי עובדת האגודה לזכויות האזרח, ליל פטישי, שעוקבת אחר התופעה, פעילי ימין, בין היתר חברי ארגון להב"ה, עורכים סקרים לאיתור ומיפוי עסקים שבהם עובדים ערבים. "אני לא אתפלא אם לפחות בחלק מהמקרים הם ידעו לאן מועדות פניהם ולא סתם רצו ממקום למקום", היא אומרת.

עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח כתב ביום חמישי ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה להורות למשטרה לפעול בתקיפות נגד התופעה: "אנו מתקשים לדמיין מצב שבו קבוצת גברתנים ערבים תשוטט בעיר שבה מתגוררים ועובדים יהודים, תצעק קריאות רמות של "מוות ליהודים", והמשטרה תעניק לה ליווי כל עוד שלא החלה בתקיפה פיזית של יהודים. התנהלות שונה במקרה של פרעות בערבים יוצרת מראית עין של חסות משטרתית", כתב פינצ'וק.

בירושלים התארגנו קבוצות של פעילי שמאל, שמסתובבות במרכז העיר במטרה להגן על ערבים על ידי הזעקת המשטרה ברגע הנכון. חלקם מתלוננים על תגובה איטית של השוטרים, אך מדווחים כי מאז חשיפת עובדת היותם של רוצחיו של מוחמד אבו חדיר יהודים, יש ירידה מסוימת בתופעת החבורות.

בתוך כך, ביומיים האחרונים הושחתה שוב האנדרטה לזכרו של מוחמד אבו חדיר שהוקמה על ידי תושבי בית זית וירושלים, במקום הירצחו ביער ירושלים. האנדרטה הוקמה בראשונה ביום שלישי בערב על ידי כמה עשרות מתושבי האזור שהתארגנו באופן ספונטני וערכו טקס במקום. האנדרטה הוקמה על כתם הפיח שנותר במקום בו נשרף למוות אבו חדיר בידי רוצחיו. כבר ביום שלישי בערב הושחתה האנדרטה לראשונה.

"מישהו הפעיל לא מעט כוח כדי להרוס את זה", אמר יואב לף, תושב בית זית שהיה מיוזמי הקמת הגלעד. ביום חמישי באו למקום חברי תנועת הנוער העובד והלומד ותנועת דרור ישראל, שיקמו את האנדרטה וערכו שוב טקס קצר לזכרו של אבו חדיר. אתמול התברר כי אלמוני שוב טרח והשחית את האנדרטה.

במשטרת ירושלים דוחים את הטענה על קיומה של "תופעה" של תקיפת ערבים בירושלים. מהמשטרה נמסר כי "התקבל דיווח על מקרים בודדים שטופלו ובחלקם אף נעצרו חשודים. עם זאת המשטרה ערוכה בכוחות מתוגברים בכל רחבי העיר ותגלה אפס סובלנות כלפי מקרה אלימות כלפי כל מגזר שהוא".

אמש התלקחו מספר מוקדי התפרעויות במזרח ירושלים: בעיסאוויה יידו צעירים אבנים ובקבוקי תבערה אל כוח משטרה. שריפה פרצה במקום אך צוותי הכבאות לא הצליחו להגיע אליה בשל האבנים. בקלנדיה וא־טור התעמתו כמה עשרות רעולי פנים עם שוטרים, השליכו אבנים ובקבוקי תבערה. בשער הפרחים בעיר העתיקה נעצר צעיר בחשד שירה זיקוקים לעבר תחנת המשטרה במקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ