עיריית ת"א מנסחת חוק שיאפשר פתיחה חלקית של מרכולים בשבת

על פי חוק העזר החדש - שתלוי גם הוא באישור שר הפנים - תחולק העיר לאזורים, ותיקבע מכסה אזורית למספר העסקים שיורשו לפעול

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

מועצת עיריית תל אביב-יפו תדון בעוד שבועיים בנוסח חדש של חוק עזר שאמור לאפשר הפעלה של בתי עסק בשבת. על פי החוק החדש תחולק העיר לאזורים, ותקבע מכסה אזורית למספר ההיתרים של העסקים שיורשו לפעול. אם המועצה תאשר את נוסח החוק הוא יועבר לאישור שר הפנים גדעון סער.

לפני חודש דחה סער נוסח קודם של חוק העזר שהכשיר למעשה את המצב הקיים שבו פועלים קרוב לשלוש מאות מרכולים וקיוסקים בשבתות. השר אפשר רק את פתיחתם של בתי עסק בכמה מתחמים מרכזיים, בהם מתחם התחנה ונמל תל אביב. בעקבות ההחלטה, נדרשה העירייה להתחיל לבצע פעולות אכיפה נגד בתי העסק הפועלים בשבת מאחר ולא נמצא עיגון חוקי לפעילותם. בשבת שלפני פתיחת מבצע צוק איתן, ערכו פקחי העירייה פעילות אכיפה שכללה חלוקת דוחו"ת לבעלי עסקים. ביום שבת האחרון הם לא עשו זאת בשל המצב הבטחוני.

סניף מרכול פתוח בשבת בל אביבצילום: עופר וקנין

כדי לשנות את המצב הקיים יזמה העירייה נוסח חדש של חוק העזר, שאמור לכלול התאמות ותיקונים להערות של שר הפנים. על פי הנוסח החדש, תבוצע חלוקה לשמונה אזורים עירוניים ותקבע מכסה אזורית למספר ההיתרים. משך ההיתר יהיה לשנתיים והם יהיו אישיים ובלתי ניתנים להעברה. אם יוגשו יותר בקשות לפתיחת עסקים ממספר ההיתרים שמאפשרת העירייה, תיערך הגרלה בין מגישי הבקשה להיתרים. העירייה קובעת שתנתן עדיפות למרכולים וקיוסקים שימוקמו בצירי תחבורה מרכזיים ובמרכזים מסחריים בהם קיימת כבר פעילות של מסעדות ובתי קפה, להם מותר חוקית לפעול בשבתות. לא תותר פתיחת בתי עסק הסמוכים לבתי כנסת. בכל אזור יוקצו רבע מההיתרים למרכולים ששטחם אינו עולה על 200 מטרים רבועים, ושמגוון המוצרים שלהם רחב יותר ממרכולים קטנים וקיוסקים.

העירייה טוענת שהנוסח החדש משמר את האופי המיוחד של שבתות וחגי ישראל, ובכך היא מנסה ככל הנראה לשכנע את שר הפנים שהיא התייחסה להערותיו בנוסח ההחלטה שבה הוא שלל את האפשרות להפעלה נרחבת של מרכולים. כמו כן, טוענת העירייה שהחוק החדש יביא לצמצום מספר בתי העסק מ-260 הפתוחים ללא היתר ל-165 בלבד. עקרונות נוספים שאמורים לתת מענה להערות שר הפנים הוא צמצום שטח בתי העסק שיוכלו לפעול לשטח שאינו עולה על 500 מ"ר, לעומת 800 בנוסח הקודם.

משרד הפנים ידרש להגיב להצעת החוק החדשה רק לאחר שהיא תאושר על ידי מועצת העיר שעשויה גם להכניס שינויים בנוסח החוק. עם זאת, ניתן להעריך שסער יתקשה, גם מבחינה משפטית, לאשר חוק שעדיין מאפשר הפעלה של מאות בתי עסק באזורים שונים, לאחר שהוא דחה אפשרות כזאת בנוסח הקודם.

בתגובה להצעת החוק החדשה אמר עו"ד דוד שוב, המייצג את בעלי העסקים שהתנגדו לפתיחת מרכולים בשבת, כי "לצערנו, העירייה שוב מוציאה מסמך בלי לטרוח לזמן את בעלי העסקים הקטנים וללא דיון ציבורי ראוי. כך למשל, הצעת החוק מפלה בעלי עסקים קטנים המעוניינים לנוח יום אחד בשבוע ולא מעוניינים להשתתף בהגרלה על הזכות להיות 'עבדים' שבעה ימים בשבוע. בכל מקרה העירייה משחיתה את זמנה לריק. אין לה כל סמכות לאשר חוק מסוג זה ואין שום ספק שגם התיקון הזה יפסל הן על ידי שר הפנים והן על ידי בתי המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ