עימותים בהפגנה נגד המבצע בחיפה; ח"כים ושוטרים הוכו, 30 נעצרו

כמה שוטרים ומפגינים נפצעו באורח קל, ח"כ זועבי נאזקה. ראש העיר יהב: "מי שמעוניין למחות על המצב במזה"ת שיילך למקום אחר". עימותים גם בהר הבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עימותים אלימים פרצו היום (שישי) בין מפגינים בחיפה נגד המבצע הצבאי ברצועת עזה לשוטרים. כמה מפגינים ושוטרים נפצעו באורח קל, 30 מפגינים נעצרו. ח"כים מסיעת בל"ד טוענים כי הותקפו על ידי שוטרים במהלך ההפגנה, מפקד תחנת חיפה הוכה באלה על ידי מפגין.

כ-400 מפגינים, פעילי בל"ד ובני הכפר, צעדו לכיכר לסבלנות ושלום בשדרות בן גוריון שבמושבה הגרמנית. המפגינים ניסו לחסום את הרחוב ואז החלו עימותים בינם לבין המשטרה. חברי הכנסת באסל גטאס וג'מאל זחאלקה אמרו כי שוטרים תקפו אותם במהלך ההפגנה."הותקפתי פעמיים. הוכיתי במותניים וברגליים. המשטרה לא כיבדה את זכותנו להפגין והתנהגה בברוטאליות. באו להראות שיש להם כוח, אבל המאבק שלנו נגד הטבח בעזה יימשך", אמר זחאלקה והוסיף כי יפנה למח"ש. 

ח"כ חנין זועבי נאזקה על ידי שוטר ובהנחיית מפקד המחוז שוחררה כעבור כחצי דקה. עם זאת מפקד תחנת חיפה ניצב משנה אבי אדרי, שהוכה באלה על ידי מפגין, אמר כי המשטרה תפנה ליועץ המשפטי לממשלה מאחר ולדבריו היא תקפה שוטר.   

הפגנה בחיפה נגד המבצע בעזה, היום צילום: רמי שלוש

לדברי ודיע עואודה, שהשתתף בהפגנה, מדובר היה בהבעת מחאה לגיטימית על המתרחש בעזה. "רצינו למחות אבל המשטרה כלאה אותנו במתחם קטן. ילדים נחנקו וביקשנו לצאת ואז נכנסו בנו עם פרשים במכות. רצינו לגונן על מישהו ואז החל האלימות הקשה. המשטרה צריכה להבין שיש לנו זכות למחות", אמר עואודה. לדבריו ח"כ ג'מאל זחאלקה הותקף קשות.

ההפגנה נערכה ללא אישור, ולדברי ניצב משנה אדרי, המשטרה אישרה למפגינים לפנים משורת הדין למחות. "זו היתה הפגנה ללא רישיון, אולם נקטנו באיזון הראוי. הייתי עם המפגינים בקשר. מספר פעמים זה צלח ומספר פעמים לא", אמר אדרי. "הגיעו הנה אנשים מחוץ לחיפה שמטרתם היתה להתפרע ולהתעמת עם המשטרה. רק כשביקשו לחסום את הרחוב ותקפו שוטרים, הם נעצרו. מה שקרה היה חמור מאד. נמצה את הדין עם מי שעבר על החוק ומחר נבקש מבית המשפט להאריך את מעצרם".

ראש העיר חיפה יונה יהב מסר כי "כמו שצפינו, גורמי שוליים סהרורי בדמותם של ח״כ זחאלקה וח״כ זועבי, בליווי חסידיהם השוטים הגיעו להפר את דו הקיום המופלא של העיר חיפה. אני קובע כאן, שכולנו בחיפה, ערבים ויהודים כאחד לא ניתן לאף גורם קיצונינרוח גבית בעיר". יהב הוסיף כי "חיפה מסרבת להיות מוקד להפגנות ולפרובוקציות. מי שמעוניין למחות על המצב הגלובלי של המזרח התיכון שייקח את רגליו למקום אחר ולמוסדות השלטון, לא בעיר שלנו".

עימותים בין מפגינים לשוטרים במהלך ההפגנה בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

מחר אמורה להיערך הפגנה נוספת בחיפה נגד המבצע. מדובר בתהלוכה שקיבלה אישור. במשטרה צופים שממול יהיו גם מפגיני ימין ונערכים למנוע עימותים.

עימותים אירעו גם בירושלים בתום תפילה בהר הבית, ושבעה צעירים פלסטינים נעצרו. לפי המשטרה, כמה עשרות צעירים פלסטינים, רעולי פנים, יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה בשער המוגרבי. כוח משטרה פרץ לשטח הר הבית והדף את המתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. יתר המתפללים עזבו באופן עצמאי את האזור.

חנין זועבי השתתפה בהפגנה בחיפה. במשטרה טוענים כי תקפה שוטרצילום: רמי שלוש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ