השגחה עליונה |

מזל"ט מאבטח את הרכבת הקלה בירושלים

לאחר הירצחו של מוחמד אבו חדיר, הפכה הרכבת הקלה למטרה לידויי אבנים במזרח העיר. רחפן חדש ישדר לרשויות את הנעשה סביבה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

עיריית ירושלים והמשטרה החלו להפעיל רובוט מרחף מעל הרכבת הקלה בניסיון להתמודד עם האיומים הביטחוניים על הרכבת ובעיקר עם תופעת ידויי האבנים לעברה.

בהפרות הסדר שפרצו במזרח ירושלים לאחר הירצחו של מוחמד אבו חדיר הפכה הרכבת הקלה לאחת המטרות העיקריות של הצעירים הפלסטינים. הרכבת פעלה באופן חלקי במשך כשבועיים, מבלי להיכנס לשועפט, בית חנינא ופסגת זאב, בשל ההתפרעויות סמוך למסילה והנזקים שנגרמו לתשתיות הרכבת. לפני כשבוע חזרה הרכבת לנסוע לאורך כל הקו, אך מאז לא חלף יום מבלי שפלסטינים ידו אבנים לעבר הקרונות. בכל המקרים לא היו נפגעים, לעיתים נגרם נזק קל לרכבת. אולם, בשל המתיחות הביטחונית יש גם ירידה של עשרות אחוזים במספר הנוסעים בחלקו הצפוני של קו הרכבת, שעובד דרך השכונות הפלסטיניות.

במסגרת הניסיונות להתמודד עם הבעיה החלו המשטרה והעירייה בהפעלת רחפן, כלי טייס זעיר ללא טייס, שטס מעל למסילה לפני הרכבת ומצלם בזמן אמת את הנעשה סביבה, במטרה להתריע לנהגים במקרה של סכנה. הרחפן טס בעיקר מעל שכונת שועפט ומשדר לחמ"לים של העירייה, המשטרה והרכבת. הווידאו שהרחפן מצלם הוא באיכות HD, שמאפשרת הגדלת התמונה לצורך זיהוי חשודים. לדברי ראש העיר, ניר ברקת, שיזם את הרעיון להפעלת הרחפן, יש לכלי הזה גם מימד הרתעתי. "שומעים אותו ורואים אותו, הוא מאוד הרתעתי וזה עוזר לתמהיל שיביא להרגעת הרוחות", אמר ברקת.

הפעלת הרחפן מעל הרכבתצילום: בליידוורקס

בתוך כך, ברקת הביע שביעות רצון מכך שהאלימות בירושלים שככה יחסית. "ירושלים יכולה היתה להיות מוקד מאוד בעייתי", אמר, "אבל היא מאוד רגועה. גם בהפרות הסדר שהיו, זה היה צעירים, לא היתה הצטרפות של הציבור הרחב". למרות הדברים, גם השבוע היו הפרות סדר במספר שכונות במזרח העיר.

את הרחפנים מפעילה חברת בלייד וורקס, חברה ישראלית שמתמחה בהטסת מזל"טים מעין אלו למטרות צילום. בלייד וורקס היא החברה הראשונה שקיבלה אישור ממנהל התעופה האזרחי להטיס כלי טיס לא מאויישים מעל מקומות יישוב. לדברי בעלי החברה, רן קראוס, הרחפנים טסים בגובה מעל הרכבת ומעבירים בשידור ישיר וברזולוציית HD את התמונות לתחנות הבקרה. זו הפעם הראשונה בעולם שנעשה שימוש בכלים האלו למטרות אבטחת תחבורה. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ