עבריין העבר נחמן פרקש, שכונה "אלוף הבריחות", נמצא מת במערה במירון

פרקש, מתאגרף ששדד את מחלבת תנובה וניסה לגנוב גור נמרים לפני כ-40 שנה, התבודד בחודשים האחרונים במערה. המשטרה בודקת את נסיבות מותו

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

נחמן פרקש, שהיה אחד העבריינים המפורסמים בישראל וכונה "אלוף הבריחות" מבתי הכלא, נמצא אתמול (שלישי) ללא רוח חיים בפתח מערה בהר מירון. במשטרה חוקרים אם פרקש, בן 78, נרצח או מת בנסיבות אחרות. צוות זיהוי פלילי הגיע למערה, הסמוכה לבית העלמין של מושב מירון, אולם לא הצליח לאסוף די ממצאים כדי לקבוע את סיבת המוות, ולכן שלח את גופתו של פרקש לנתיחה במכון לרפואה משפטית.

פרקש, יליד תל אביב, היה אלוף ישראל באגרוף באמצע שנות ה–50 אולם כעבור זמן קצר הידרדר לפשיעה. ב–1956 נעצר לאחר שוד מזויין שביצע עם שלושה שותפים במחלבת תנובה בתל אביב. הארבעה פצעו קשה את קופאי המחלבה ושדדו 8,389 לירות. פרקש נשפט לחמש שנות מאסר. כעבור שנתיים הצליח להימלט מבית הכלא ואחרי מספר ימים הסגיר את עצמו.

בשנים שלאחר מכן נעצר פרקש כמה פעמים נוספות בשל עבירות אלימות, פריצות וכן בחשד לגניבת גור נמרים מגן החיות בתל אביב ב–1975. הוא שב וברח מבתי המעצר ומבתי הכלא. כך ב–1961 ברח עם טומי בליץ שהורשע ברצח וב–1963 ברח מבית המעצר ביפו ביחד עם יורם לנדסברגר. אחרי שנמלט מבית המעצר בשנת 1963 חצה את הגבול למצרים באזור רצועת עזה וכעבור שנה וחצי בכלא המצרי גורש לישראל.

נחמן פרקשצילום: מיקי קרצמן

לנדסברגר כתב ספר בשם "פושע לכל החיים" והקדיש את אחד הפרקים לפרקש. השניים הכירו כמה שנים לפני בריחתם, בעת שריצו עונש מאסר בכלא רמלה. "נחמן היה אדם מיוחד, מעולם לא ביצענו יחד פשעים, אבל בכלא הפכנו לחברים", אמר לנדסברגר ל"הארץ", "הוא נהג לקרוא ספרי פילוסופיה והיה שחמטאי מעולה". לדברי העיתונאי בוקי נאה, "המשטרה העצימה באותם ימים את דמותו של פרקש והציגה אותו כאדם מסוכן לציבור. היו אומרים אז לילדים: 'אם לא תאכל את הבננה, פרקש יבוא ויאכל אותה'".

ב–1969, אחרי ריצוי שבע שנות מאסר וארבע בריחות מהכלא, ניסה פרקש לשוב לתחום האגרוף והופיע בהצלחה בשתי תחרויות. "אני הולך עכשיו על האגרוף", אמר אז, "קראתי שהענף הזה מוזנח ואני מתכוון להתלבש עליו בכל הרצינות ולהרים אותו. אני הולך לשכנע את העיר אשדוד להשקיע בספורט הזה. אין לי ספק שעוד תשמעו עלי, נחמן פרקש, ועל מכבי אשדוד באגרוף. אני לא צעיר, אבל כשרוצים משהו חזק הכל אפשרי". כעבור כמה שנים ההבטחה נמוגה. פרקש נעצר בחשד לפריצות ולמעורבות בקטטות. באמצע שנות ה–70 עבר לצפת ומדי פעם שב ונעצר בחשד לעבירות אלימות או גידול סמים. לקראת סוף אותו עשור הוא התחתן בצפת, הפך לאב והתרחק מפשיעה. למרות זאת הוא התקשה להשתלב בחברה ונהג להתבודד בטבע, התגורר במערות בגליל ובחופי ים המלח.

עם השנים בריאותו התרופפה, הוא התקשה להתפרנס ונצפה מקבץ נדבות בצפת. מלבד זאת, החל להתקרב לדת. הוא התגורר במערות או בבקתות בקדיתא או במירון. פרקש שוחח לאחרונה עם העיתונאי הצפתי מאיר ינקו וסיפר לו על המצוקה הקשה שבה הוא שרוי. גם בתוכנית הרדיו של בוקי נאה הוא ביקש לספר על מצבו ואמר כי הוא ישן מאחורי קניון בצפת.

שי אליאס, תושב קרית אתא שנוהג להתפלל בקבר הרשב"י במירון, סיפר אתמול כי לפני חודשיים פנה פרקש אליו ואל חברו בבקשה שיעזרו לו להעביר את חפציו למערה במירון, אחרי שפקחים גירשו אותו מהמערה שבה התגורר קודם. "הם אמרו לו שהמערה היא אדמת מדינה והוא לא יכול לגור בתוכה", סיפר אליאס, "הוא התחנן בפניהם, אמר שהוא מתקרב לגיל 80 ושיתנו לו לסיים את חייו בשקט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ