מרכז הגמילה לצעירים בליפתא ימשיך לפעול לפחות עד סוף 2014

על פי הסיכום בין עיריית ירושלים ומשרד הבריאות, בתום השנה יפורסם מכרז להפעלת המרכז, אחרי מאבק ציבורי ועתירה נגד החלטת העירייה לסגור אותו

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

עיריית ירושלים ומשרד הבריאות הודיעו לבית המשפט כי הגיעו לסיכום על המשך הפעלת מרכז הגמילה לבני נוער בליפתא (מג"ל) עד סוף השנה, זאת לאחר שהוחלט לסגור אותו. בתום התקופה יפרסם משרד הבריאות מכרז להפעלת המרכז.

על פי החלטת ראש העירייה ניר ברקת וסגנו מאיר תורג'מן ממאי האחרון היה מרכז הגמילה אמור להיסגר כבר לפני כחודשיים. בעירייה טענו כי הדבר מתחייב בשל גרעון בסך חצי מיליון שקלים שצבר, ושרוב המטופלים בו אינם מירושלים. בעקבות מאבק שניהלו עובדי המרכז ועתירה שהגיש עו"ד יוסי חביליו בשם העמותה החברתית צחור נדחתה סגירת המרכז, ואתמול הודיעו משרד הבריאות והעירייה לבית המשפט על הסיכום שאליו הגיעו.

נערים במרכז הגמילה בליפתא, ב-2011צילום: אמיל סלמן

מרכז הגמילה הוקם לפני 23 שנה על ידי האיגוד הירושלמי למאבק בסמים, עמותה השייכת לעיריית ירושלים, שיו"ר הוועד המנהל שלה הוא סגן ראש העיר תורג'מן. מייסד המרכז, משה קרון, שנחשב לאחד המומחים הגדולים בארץ לגמילה בכלל ולגמילת צעירים ובני נוער בפרט, הנהיג במקום שיטה ייחודית לגמילה וזכה על כך לשבחים רבים. שיעור הצלחת הטיפול לאורך השנים נחשב לגבוה במיוחד ועומד על כ-50 אחוז.

כבר לפני כשלוש שנים ריחף מעל המרכז איום סגירה, כשמשרד הבריאות ביקש לאחד את כל שירותי הגמילה לצעירים במוסד אחד בצפון הארץ, אך הצעד נמנע בזכות מחאה ציבורית. בין הקוראים להמשך הפעלת המרכז היה הסופר דויד גרוסמן, שערך בו תחקיר לקראת כתיבת ספרו "מישהו לרוץ אתו". גרוסמן אמר אז ל"הארץ" כי "המקום הוא מופת של גישה אנושית וטיפולית עם הישגים יוצאי דופן. הוא מציל חיים ונותן תקווה למאות בני נוער סובלים ואבודים". גם במשבר הנוכחי הצטרף גרוסמן לעתירה נגד סגירת המרכז.

עו"ד חביליו בירך על הסיכום בין העירייה ומשרד הבריאות. "עמותת צחור רואה הישג גדול בכך שהמשרד קבע שיהיה מרכז גמילה בירושלים או במרכז וכן שבתקופת הביניים ימשיך מג"ל ליפתא לפעול. אנחנו דורשים להאריך את המשך ההפעלה עד שייבחר מפעיל אחר. בנוסף, אנחנו במשא ומתן להתמודדות במכרז כדי לשמר את השיטות ואת הצוות המצליח של המקום". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ