גשר עץ הוקם בימים האחרונים בהר הבית כחלופה לגשר המוגרבים

לפני 4 שנים ביטלה המדינה תוכנית לגשר קבוע למבקרים לא מוסלמים בשל לחץ בינלאומי. מקור בקי בנושא: הגשר החדש נועד לקיים מעקף לשיפוץ הישן

ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

הקרן למורשת הכותל המערבי הקימה בימים האחרונים גשר עץ גדול שיחליף את גשר המוגרבים המוביל . בשנים האחרונות היתה סוגיית החלפת גשר המוגרבים עילה למתיחות רבה ביחסי ישראל עם ירדן ועם הפלסטינים. לפני כארבע שנים, ומתוך חשש לפרץ אלימות, ביטלה ישראל תוכניות להקמת גשר חדש במקום. עדיין לא ברור האם הגשר שהוקם עתה ישמש כגשר זמני עד לשיפוץ הגשר הקיים או כגשר קבוע.

פרשת גשר המוגרבים החלה בחורף 2004. בשל פגעי מזג האוויר קרסה סוללת העפר העתיקה שהובילה מרחבת הכותל המערבי אל שער המוגרבים שבפתח הר הבית. שער המוגרבים הוא השער היחידי שמשמש מבקרים לא מוסלמים העולים להר וכן את אנשי כוחות הביטחון במקרה של התפרצויות אלימות אל ההר. בעקבות הקריסה הקימה ישראל במהירות גשר עץ שנשען על כלונסאות מתכת. היה זה גשר זמני שנבנה מתוך מטרה לבטלו ולבנות תחתיו גשר אבן קבוע שישמש את העולים להר.

תוכנית זו עוררה ובמרכזה הטענה שישראל מפרה את הסטטוס-קוו בהר הבית. גורמים איסלאמיים, בהם התנועה האיסלמית וחמאס, טענו כי מטרת התוכנית היא השתלטות על הר הבית ופגיעה במסגדים, ואיימו להגיב באלימות אם יחלו העבודות. מנגד קבעו מהנדס עיריית ירושלים והמשטרה כי ויש לפרקו. בסופו של דבר החליטה הממשלה, שלא להקים את הגשר החדש ולהסתפק בשיפוץ וחיזוק גשר העץ הזמני. במקביל נערכו מתחת לגשר חפירות ארכיאולוגיות.  

גשר העץ החדש שהוקם בהר הבית, היוםצילום: אמיל סלמן

לפני מספר ימים הוקם במהירות הגשר החדש, גם הוא עשוי עץ. גשר זה מקצר משמעותית את הדרך להר הבית, שכן הוא לא הוקם בתוואי הסוללה הקדומה, כמו הגשר הקיים, אלא ישירות להר הבית. גורמים המעורים בנושא מעריכים שמטרתו היא לקיים מעקף זמני לגשר הקיים בכדי לשפץ אותו. לטענת הארכיאולוג יוני מזרחי מארגון עמק שווה, מטרת הגשר היא "לעקוף את הצורך באישור בנייה מסודר ותיאום עבודות עם הגופים השונים במקום". לדבריו, "הפעולות הזו מהווה סכנה למרקם החיים העדין של ירושלים".

הפנו את "הארץ" לקרן למורשת הכותל, מהקרן נמסר בתגובה: "אין אישור לבניית מעלה המוגרבים הקבוע. הגורמים המדיניים ועירית ירושלים מקיימים כל העת דיונים למציאת פתרון מוסכם לבעיה זו, לאור כך שהגשר הזמני איננו יכול להישאר כמשכן קבע הן מבחינה ויזואלית והן מבחינה בטיחותית. בשלב זה נבנה מדרך זמני לאפשר המשך עבודות חיזוק במעלה המוגרבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ