מורים והורים חילונים בבית שמש השביתו בי"ס שהועברו אליו תלמידים חרדים

העירייה הציבה מחיצת פח ומאבטחים כדי לחצוץ בין התלמידים, בניגוד להוראות משרד החינוך שאיים בקיצוץ תקציב החינוך של העיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים31

מהומה ביום הראשון ללימודים: מורים והורים בבית ספר חילוני ברמת בית שמש השביתו חלקית את הלימודים לאחר שהעירייה, בסיוע מאבטחים, חצתה את מתחם בית הספר והעבירה אגף מהמבנה לבית ספר חרדי. לצוות בית הספר התברר כי ערב פתיחת הלימודים הציבו אנשי העירייה מחיצת פח אטומה באמצע החצר כדי לחצוץ בין התלמידים. הורים, בהובלת נציגי האופוזיציה בעירייה, ערכו במקום הפגנה נגד "השתלטות" חרדית על בית שמש, אף כי לדברי העירייה זהו מהלך הכרחי בצל מצוקת הכיתות החריפה בציבור החרדי. תפוסת בית הספר החילוני – הנמצא בלב אזור דתי וחרדי - היא חלקית בלבד, ומספר כיתות בו עמדו ריקות.

בעימותים שפרצו היום עוכבו מספר תושבים לחקירה. גיבה את הורי בית הספר ואסר על המהלך, אך העירייה התעלמה ממנו. מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, אף איימה במכתב לראש העיר כי תקציבי החינוך לבית שמש ייפגעו. "אבקש ממך כי תמשיך לפעול לפתיחת שנת לימודים שקטה בתיאום מלא עם משרד החינוך", כתבה, "כל פעולה שלא על פי הנהלים ובתיאום המשרד תביא את משרד החינוך להסיר ידיו מהתחייבותו כלפי מערכת החינוך בעיר בית שמש".

בית הספר לשפות ותרבות ברמת בית שמש סובל ממחסור בתלמידים זה מספר שנים. לטענת ההורים, העירייה לא עשתה דבר כדי לשנות את המצב כדי שניתן יהיה להעביר את חלקו לידי החרדים. "יש כיתות ריקות גם בבתי הספר החרדיים, רק ששם, בגלל מאבקי כוח פנימיים, הם לא מכניסים תלמידים", אומר יו"ר האופוזיציה העירונית, אלי כהן, "אתמול בלילה גילינו שהם מביאים ציוד כדי לחלק את בית הספר. ניסינו לעצור את זה בגופנו, אבל המשטרה קבעה שהעירייה רשאית לעשות כן. הוציאו אותנו משם בחצות. מה שמדהים הוא שמדינת ישראל ומשרד החינוך לא מצליחים לכפות את דעתם על העירייה. זה לא ויכוח על מטראז', זה ויכוח על הצביון הציוני של המדינה. הגדר הזו היא תחילת הסוף של הציונות בבית שמש".

מחיצת הפח שהציבה העירייה כדי לחצוץ בין התלמידים, היוםצילום: אמיל סלמן

טטיאנה אילוז, יו"ר ועד ההורים בבית הספר, מוסיפה שעד ליום רביעי האחרון איש בהנהלה או בוועד ההורים לא ידע על כוונת העירייה לחלק את בית הספר. אז הוזמנה המנהלת לישיבה דחופה בעירייה כדי לקבל את הבשורה על העברת חצי משטח החצר וחצי מהכיתות לבית הספר לבנות חרדיות "משכנות דעת". "פנינו לכל מי שאפשר ומשרד החינוך אמר שזה תהליך לא נכון", אמרה, "חשבנו שהכל בסדר ופתאום ביום ראשון, כשהמורות מכינות את שנת הלימודים הן שומעות רעשים. הגיע קבלן עם מאבטחים, שחתכו את השרשרת של השער. המורים חסמו אותם והזמנו משטרה". אילוז ושלוש מורות נפגעו כשניסו לעבור דרכן לתוך בית הספר. "בתחילה המשטרה פינתה את הפועלים והמאבטחים, אך לאחר מספר שעות אישרו להם להיכנס ולהתחיל לעבוד", הוסיפה, "לא הצלחנו לחלץ אפילו ציוד שנשאר בכיתות, זה היה אלים".

אילוז מכחישה שיש כיתות ריקות בבית הספר. "יש כיתות אם ויש כיתות יעודיות, למחשבים ולמוסיקה, אבל בית הספר לא ריק", הדגישה, "אנחנו מוכנים לדבר על מעבר למקום חדש, אבל לא על ידי מחטף שכזה. בית הספר זה הצער הראשון, אני אוהבת את בית שמש אבל אף אחד לא יפגע בילדים שלי". היום השביתו ההורים את בית הספר והם מקווים שמשרד החינוך יצליח לבלום את המהלך של העירייה.

מהעירייה נמסר כי "מתוקף תפקיד העירייה לפתיחה תקינה של שנת הלימודים ולאפשר לכל ילדי העיר מכל המגזרים מקום לימודים ראוי, ראתה העירייה לנכון לנצל כיתות ריקות במתחם בית הספר לשפות ותרבויות ולאכלס בהן תלמידות בית הספר משכנות דעת המתגוררות באותה שכונה ואין להן היכן ללמוד, ואפילו מקום להציב מנ"דים כמו לאחיותיהן הגדולות כבר לא נשאר להם".

עוד נמסר כי "מדובר בצמצום עוול חמור של אבסורד כפול, כאשר מבנה בית הספר מיועד לכ–500 תלמידים ובפועל רוב המבנה עומד ריק ולומדים בו רק 144 תלמידים. בנוסף, רובם ככולם של התלמידים מגיעים בהסעות מבית שמש הוותיקה, כאשר בשכונה שבה נמצא המבנה קיים חוסר של מאות כיתות לימוד, ואילו בשכונות בית שמש הוותיקה, אשר בהן מתגוררים תלמידי בית הספר, קיימת מגמה הפוכה של עשרות רבות של כיתות העומדות ריקות. העירייה זימנה מספר פעמים את מנהלת 'שפות ותרבויות' השוהים במבנה העירוני לדיון בנושא במטרה להגיע להסכמה, אך זו ביכרה להיעדר במפגיע כך שלא נותרה הברירה בידי העירייה, אלא למלא את חובתה ותפקידה כלפי ילדי העיר מכל המגזרים. חבל מאוד שגורמים אינטרסנטיים בוחרים ללבות את האווירה באלימות ובאופן לא חוקי ועברייני במקום לפעול באחריות ובאופן ענייני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ