בית המשפט הוציא צו מניעה לבית הספר המפוצל בבית שמש

משרד החינוך פנה לבית המשפט, לאחר שהעירייה העבירה תלמידים חרדים לבית ספר ממלכתי והציבה מחיצה במקום, בניגוד להוראותיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית משפט השלום בירושלים אישר הערב (שלישי), לבקשת משרד החינוך, צו מניעה לסגירתו של בית הספר הלא חוקי שנפתח במבנה של בית הספר "שפות ותרבויות" ברמת בית שמש. העירייה בנתה ערב פתיחת הלימודים מחיצה גבוהה באמצע המוסד, והעבירה אגף מהמבנה לבית ספר חרדי. בית המשפט קבע כי "עד להכרעה לאחר דיון" ייאסר על בית הספר החרדי "לבצע שימוש בכל חלק ממבנה בית הספר שפות ותרבויות ללא קבלת אישור בכתב ממשרד החינוך". 

בנוסף לכך, הוציאה הבוקר מנכ"לית המשרד צו סגירה למוסד החינוכי. בצו הסגירה נכתב כי "המוסד החינוכי מתנהל ללא רישיון ובניגוד לחוק הפיקוח על בתי הספר על כן צו הסגירה ייכנס לתוקפו בתום 30 יום מיום מסירתו".

ראש העיר משה אבוטבול שוחח עם שר החינוך שי פירון והציע לו להגיע לשטח ביחד עם הנהלת משרדו ולראות את מצוקת חוסר כיתות הלימוד בשכונה, "ואז לקבל החלטות מקצועיות וענייניות", מסר דובר העירייה. "עיריית בית שמש תשמח לשמוע על 'הפתרון החלופי הראוי' - עליו מצהיר משרד החינוך - למצוקתן של מאה תלמידות כתה א' המתגוררות בשכונה, ואין להן היכן ללמוד, כאשר אפילו אין מקום להציב קרוונים עבורן".

המחיצה שהציבה העירייה כדי לחצוץ בין התלמידים, אתמולצילום: אמיל סלמן

מעיריית בית שמש נמסר בתגובה לצו שהוציא משרד החינוך, כי "מתוקף תפקידה של העירייה לפתיחה תקינה של שנת הלימודים ולאפשר לכל ילדי העיר מכל המגזרים למקום לימודים ראוי, ראתה העירייה לנכון, לנצל כיתות ריקות במתחם ביה"ס לשפות ותרבויות ולאכלס בהן תלמידות בית הספר "משכנות דעת "המתגוררות באותה שכונה ואין להם היכן ללמוד, ואפילו מקום להציב מנ"דים כמו לאחיותיהן הגדולות, כבר לא נשאר להן".

עוד נמסר מהעירייה כי "מדובר בצמצום עוול חמור של אבסורד כפול, כאשר מבנה ביה"ס מיועד לכ–500 תלמידים ובפועל רוב המבנה עומד ריק ולומדים בו רק 144 תלמידים. בנוסף, רובם ככולם של התלמידים מגיעים בהסעות מבית שמש הוותיקה, כאשר בשכונה בה נמצא המבנה קיים חוסר של מאות כיתות לימוד, ואילו בשכונות בית שמש הוותיקה, אשר בהן מתגוררים תלמידי בית הספר, קיימת מגמה הפוכה של עשרות רבות של כיתות העומדות ריקות".

אתמול השביתו מורים והורים בבית ספר החילוני הפועל במקום את הלימודים באופן חלקי. הורים, בהובלת נציגי האופוזיציה בעירייה, ערכו במקום הפגנה נגד "השתלטות" חרדית על בית שמש, אף כי לדברי העירייה זהו מהלך הכרחי בצל מצוקת הכיתות החריפה בציבור החרדי. מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, אף איימה בשבוע שעבר במכתב לראש העיר כי תקציבי החינוך לבית שמש ייפגעו. "אבקש ממך כי תמשיך לפעול לפתיחת שנת לימודים שקטה בתיאום מלא עם משרד החינוך", כתבה, "כל פעולה שלא על פי הנהלים ובתיאום המשרד תביא את משרד החינוך להסיר ידיו מהתחייבותו כלפי מערכת החינוך בעיר בית שמש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ