המשרד להגנת הסביבה הורה על סגירת מתקן מרכזי בבית זיקוק של בז"ן

המשרד מסר כי אף שלא היה כל סיכון סביבתי, בשל כמות התקלות באתר בעת האחרונה הוחלט להשבית את הפעילות עד לעריכת תחקיר בעניין

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

המשרד להגנת הסביבה הודיע היום (שישי) כי הוא אוסר להפעיל מתקן מרכזי בבית זיקוק של בז"ן במפרץ חיפה בעקבות השריפה בשבוע שעבר ו"כמות התקלות באתר בעת האחרונה".

בהודעה שנמסרה מטעם המשרד נכתב כי "אף שלא היה כל סיכון סביבתי בתקלה שאירעה במיד"ן (הפצחן המימני), המשרד החליט שבשל כמות התקלות באתר בעת האחרונה, על בז"ן להשביתו ולחדש את הפעילות רק לאחר שיוגש תחקיר מקיף אשר ייבחן על ידי המשרד".  

מנגד, בבז"ן טוענים כי המתקן מושבת מאז השריפה. לדבריהם, "לקראת הפעלת מתקן המיד"ן יוצגו תוצאות הבדיקה של החברה למשרד להגנת הסביבה. צר לנו על ההודעה של המשרד להגנת הסביבה". בבז"ן ציינו כי שאר מתקני הקבוצה לרבות כל מתקני הזיקוק פועלים כסדרם

השריפה שפרצה ברחוב סלמן בחיפה, הבוקר

בשבוע שעבר פרצה שריפה במתחם איסוף פסולת מתכת ברחוב סלמן באזור חוף שמן בחיפה. עשרה צוותי כיבוי אש הצליחו לאחר כמה שעות להשתלט על הדליקה, שגרמה להתפזרות עשן רב וריח חריף במקום. במשרד להגנת הסביבה חושדים כי השריפה פרצה כתוצאה מהצתה, אך בשירותי הכבאות טענו כי עדיין לא ניתן לקבוע מה הרקע לדליקה.

צוות ניטור והערכת סיכונים של המשרד להגנת הסביבה שהגיע למקום מצא באוויר רמות גבוהות של מזהמים אורגניים, בטווח של כ-150 מטרים מהשריפה לפי כיוון הרוח. בעקבות זאת, העובדים בבתי עסק - בהם מוסך של עיריית חיפה וחברת שליחויות גדולה - ובמפעלים סמוכים הורו להתפנות באופן זמני מהמקום. עם זאת, הובהר כי לא נשקפת סכנה למבני בתי העסק והמפעלים. עם השתלטות הכבאים על השריפה, הודיע המשרד להגנת הסביבה על תום הזיהום החריג באזור.

מנגד, מאיגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה נמסר כי "לא נרשמה חריגה מהתקנים" בניטור האוויר בעקבות השריפה, "לאור כיוון הרוח לים ופיזור העשן הגבוה מעל לריכוזי האוכלוסייה". נציגי המשרד להגנת הסביבה, שירותי הכבאות, המשטרה ואיגוד הערים שפעלו בזירה ביקשו מהציבור להימנע מלהגיע למקום.

דובר שירותי הכבאות במחוז חיפה, אורי צ'יבוטרו, אמר כי העשן הסמיך נראה היטב למרחוק ושחדר המבצעים של תחנה אזורית חיפה הוצף בפניות אזרחים. לדבריו, "שורש הבעיה בשריפות מסוג זה הוא שהפסולת לא ממוינת ולא מדובר בברזל נקי, אלא במערום גרוטאות רכב שבו ישנם גם חלקי גומי, מרכיבי פלסטיק, בדים, שמנים, מצברים וכיוצא באלה, אשר בעת בעירתם פולטים רעלנים מסוגים שונים אשר גורמים לעשן רב והרכבם מכיל חומרים אורגניים רעילים".

ביוני פרצה שריפה מתמשכת באתר פסולת בלתי חוקי סמוך למכון טיהור השפכים של חיפה, בשטח חקלאי של קיבוץ יגור ולא רחוק מהעיר נשר. ההשתלטות על השריפה ארכה שבוע ימים. באותו שבוע פרצה דליקה גם במפעל "כרמל אולפינים" הכולל מתקן לייצור החומר אתילן לתעשיית הפלסטיק.

בשתי התקריות עלה חשש לפלטת חומרים לאוויר המסכנים את בריאות הציבור. "מפרץ חיפה הוא מחדל לאומי", אמרה אז ליאור אמיתי, פעיליה סביבתית מארגון "הקואליציה לבריאות הציבור". "האינטרס הציבורי של בריאות, בטיחות ותנאי חיים בסיסיים נרמס תחת רגלם הגסה של בעלי מפעלים, המבקשים להמשיך ולהתנהל כאילו לא חיים בסמוך 800 אלף בני אדם. הממשלה שומרת על האינטרסים של בעלי המפעלים, מסתירה מידע ואינה מפקחת על המפעלים. הם מנטרים את עצמם ומפזרים הודעות הרגעה לציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ