ברקת פיטר את איש הימין אריה קינג מהקואליציה בעיריית ירושלים

קינג עתר נגד אישור התוכנית לבניית כ-2,000 יחידות דיור במזרח העיר. ראש העיר הבהיר: הפיטורים בגלל עצם העתירה ולא בשל העמדה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הודיע היום (שישי) על פיטוריו של חבר מועצת העיר אריה קינג מהקואליציה העירונית. זאת, בשל עתירה שהגיש קינג נגד העירייה.

קינג, ממובילי תנועת ההתנחלות במזרח ירושלים, הוא הסמן הימני של מועצת העיר. הוא נבחר תחת הסיסמה "לייהד את ירושלים". כניסתו לקואליציה העירונית היתה העילה שבגללה סיעת מרצ החליטה להישאר מחוצה לה. על שתי הסיעות הפלורליסטיות האחרות בעירייה, ירושלמים והתעוררות, נמתחה ביקורת בשל השתתפותם בקואליציה יחד עם קינג.

השבוע עמד קינג בראש המוחים נגד אישורה של תוכנית הבנייה בשכונת ערב א-סווחרה שבמזרח העיר, במסגרתה יוקמו 2,200 יחידות דיור. אישורה של תוכנית הבנייה, הגדולה ביותר לפלסטינים בירושלים, לווה במאמצים קשים מצד ברקת. קינג טען כי התוכנית תוביל ליצירת "רצף אורבני" בין הגדה המערבית למזרח ירושלים ותקף את ברקת, שלדבריו, "מקדם את ירושלים לקראת חלוקתה דה-פקטו". ביום אישור התוכנית עתר קינג לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, העירייה ונגד ברקת עצמו. בעתירה טען קינג שהעירייה הסתירה נתונים מהותיים מחברי הוועדה המקומית בנוגע לבנייה בערב א-סווחרה.

קינגצילום: תומר אפלבאום

מדיניותו של ברקת, עוד מכהונתו הקודמת כראש עיר, היא כי חבר הנהלת העיר אינו יכול לעתור נגד העירייה. בקדנציה הקודמת פיטר ברקת את חברת מועצת העיר רחל עזריה, שעתרה בנושא של הדרת נשים. במכתב ששלח לקינג אתמול הודיע ברקת כי הוא שולל ממנו את כל הסמכויות שניתנו לו במסגרת הסכם הקואליציוני.

"חבר קואליציה אינו יכול 'לאחוז במקל בשני קצותיו' - הן להיות חלק מהקואליציה המתווה את מדיניות העירייה ופעילותה והן לתקוף את העירייה בעתירות לבתי משפט", כתב ראש העיר. ברקת הוסיף במכתבו כי החלטתו עקרונית ואיננה קשורה לנושא בו בחר קינג לתקוף את העירייה. "יצוין כי לצעד זה אין קשר למהות הנושא בגינו עתר קינג כנגד העירייה, אלא רק לדרך בה בחר לפעול, דרך המנוגדת להסכם הקואליציוני עליו חתם ולעקרונות הבסיסיים עליה מושתתת עבודה קואליציונית".

מתוקף ההסכם הקואליציוני החזיק קינג בתיק איכות הסביבה, שימש כיו"ר ועדת החירום והביטחון של העירייה וכן השתתף בישיבות ועדת התכנון.

בנוגע לעתירה נמסר מלשכת ברקת כי "תכנון השכונות במזרח העיר על ידי העירייה הוא ביטוי מובהק של הריבונות הישראלית על כל חלקי העיר וחיזוק אחדותה של ירושלים. בהיעדר תכנון של עיריית ירושלים, עלולה להיווצר מציאות קשה ומסוכנת של אישור תוכניות נקודתיות בהוראת בית משפט, וזאת ללא ראיה מערכתית ומתן התייחסות למכלול השיקולים הנוגעים לשכונה ובניית מוסדות הציבור החסרים במזרח העיר. החלופה לתכנון מוסדר היא בנייה בלתי חוקית של אלפי יחידות דיור והשתלטות על שטחים נרחבים תוך פגיעה בסביבה ובריבונות הישראלית על ירושלים המאוחדת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ