רחוב שבזי בתל אביב ייסגר בימי שישי

בעירייה אומרים שמטרת המהלך היא הפיכת הרחוב ל"מתחם שוקק, עליז ובטוח", ומשוכנעים שבניגוד לניסיון הכושל בשד' רוטשילד - הפעם יצליחו

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רחוב שבזי בשכונת נווה צדק בתל אביב יהפוך למדרחוב בימי שישי. עיריית תל אביב הודיעה אתמול (ראשון) כי מיום שישי הקרוב ולמשך חודשיים ייסגר לתנועה רחוב שבזי בימי שישי וערבי חג בין השעות תשע בבוקר ועד שש בערב בקטע שבין הרחובות פינס ושלוש. בשעות אלה תיאסר תנועת כלי רכב ברחוב, כולל אופנועים, ולא ניתן יהיה לחנות לאורכו. עם זאת, תתאפשר תנועת כלי רכב ברחובות החוצים את שבזי. באחרונה השלימה העירייה את שיפוץ הרחוב. בהודעת העירייה נאמר כי מטרת המהלך היא הפיכת הרחוב "למתחם שוקק, עליז ובטוח". בעירייה מדגישים כי ההחלטה התקבלה בשיתוף ובהסכמת התושבים והסוחרים.

לפני שנתיים הובילה העירייה מהלך דומה בשדרות רוטשילד, אך בחלוף חודש חזרה בה והשיבה את המצב לקדמותו. העירייה אסרה אז תנועת כלי רכב בשדרות רוטשילד מיום שישי בשש בערב עד שבת באותה שעה. הפיילוט אמור היה להימשך ארבעה חודשים, אך בחלוף חודש הודיעה העירייה כי "לאחר החודש הראשון, בו נבחנה מסגרת הפעילות, מצאה העירייה כי הימים החמים, הפעילות ברחוב והמשאבים הנדרשים לביצוע המדרחוב, אינם מצדיקים את קיום הפרויקט בתקופה זו של השנה. מאחר שכך, תחזור העירייה לבצע בחינה מחודשת להפעלת המדרחוב בסופי שבוע בחודשי האביב". למרות זאת, לא היה ניסיון נוסף להסב את שדרות רוטשילד למדרחוב.

המשנה למנכ"ל עיריית תל אביב, רובי זלוף, מעריך שתוצאות הניסוי ברחוב שבזי יהיו טובות יותר. "בשונה מרוטשילד, בשבזי לא מדברים על מרכז העיר אלא על עורק בתוך שכונה היסטורית, שגם מהווה ציר של בילוי ותיירות. מדובר גם על רחוב צר מאוד", הוא אומר. "חשבנו אחרי השדרוג היפה שעשינו שם, להפוך את המקום הזה למדרחוב, בשלב זה רק בימי שישי. הציר צפון-דרום עובד כמדרחוב והחציות נושמות, תהיה בהן תנועת כלי רכב. הרעיון באפשרות הזאת הוא שכל האזרחים שעוברים ברחוב ייהנו מהדבר המיוחד הזה – היסטוריה, מסעדות ובתי קפה".

רחוב שבזי, אתמולצילום: מוטי מילרוד

זלוף מדגיש כי זה מהלך ניסיוני, אך מציין כי בחודשים האחרונים, בעת שעבר שיפוץ, הרחוב תפקד למעשה כמדרחוב. "ראינו שזה עובד די טוב", הוא אומר. "ברוטשילד זה היה רק בסופי שבוע, במקום שהוא מרכז העיר עם לא מעט כלי רכב של תושבים שנמצאים שם, היה קשה מאוד לא לאפשר להם תנועה. יש שם גם אופי מסחרי כבד וזה אזור בילוי כבד ולכן זה לא עבד. אנחנו לא עושים דברים בכוח. יש סבירות גבוהה שזה משהו שיצליח לנו". זלוף מציין כי אם הפיילוט יצליח, ייתכן שהעירייה תבקש להרחיב את הימים והשעות שבהן יהפוך שבזי למדרחוב.

תושב השכונה, שביקש לא לפרסם את שמו, הטיל ספק בנחיצות המהלך. "זה עוד מהלך שבו העירייה מתייחסת לרחוב הזה כאל רחוב מסחרי ולא כאל רחוב שנועד לתושביו", אמר. "אני לא יודע אם זה טוב או רע. ימים יגידו. לסוחרים ברור שזה טוב, לתושבים אני לא בטוח. בכל מקרה, כל מסחור השכונה הפך אותה מזמן למשהו רחוק משכונת מגורים".

רחוב שבזי, אתמולצילום: מוטי מילרוד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ