אהרונוביץ' עונה לברקת: הביקורת שלך - מתוך אינטרס פוליטי צר

ראש העיר ירושלים האשים את השר באזלת יד בהתמודדות עם הפרות הסדר במזרח העיר. אהרונוביץ' תקף בתגובה: הוספנו תקנים, פעלנו ללא התלהמות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

מחריף העימות בין ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, לבין השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ'. בשבוע שעבר שלח ברקת מכתב לראש הממשלה בו האשים את אהרונוביץ' באזלת יד בהתמודדות מול הפרות הסדר במזרח ירושלים, והעלה את הצורך בתגבור המשטרה ובשינוי דפוסי הפעולה שלה. אהרונוביץ' שיגר היום (חמישי) מכתב תגובה חריף לברקת.

"ראשית, ובטרם אתייחס לעובדות עצמן", כתב אהרונוביץ' לברקת, "ברצוני לומר כי צר לי על מכתבך המתלהם ובמיוחד על כך שהוא נכתב מבלי שטרחת לקיים עמי כל שיחה בנושא קודם לכן, לא בכדי ללמוד את הדברים ולא בכדי להפנות את תשומת הלב למה שנדרש, לדעתך. במקום זאת מיהרת להפיץ את המכתב ולהתראיין לכלי התקשורת, מתוך שיקול פוליטי צר, שביטחונם של אזרחי ירושלים כלל לא חלק ממנו. אני מקווה שלהבא תנהג בצורה אחרת, עניינית ורצינית".

אהרונוביץ' מפרט במכתב על העלייה בהפרות הסדר מאז רצח הנער מוחמד אבו חדיר ב-2 ביולי, אך מצביע על ירידה חדה החל מספטמבר. על פי נתונים שהציג, ביולי-אוגוסט נרשמו למעלה מ-5,000 אירועים של יידויי אבנים מידי חודש. בספטמבר נרשמה ירידה של כ-90 אחוזים ל-513. ירידה נרשמה גם באירועים של יידויי בקבוקי תבערה, ביולי היו 90 אירועים, באוגוסט 63 ובספטמבר 34. מאז יולי, על פי המכתב, נעצרו 790 חשודים והוגשו 262 כתבי אישום.

צעירים פלסטינים מיידים אבנים בשכונת ואדי ג'וז שבמזרח ירושליםצילום: רויטרס

"מחוז ירושלים על 3,000 שוטריו תוגבר על פי הערכות המצב במאות עד אלפי שוטרים בשלושת החודשים האחרונים (שהצטברו לכ-19,000 ימי תגבור של שוטרים)", כותב אהרונוביץ', "עוד לפני שטרחת לכתוב את המכתב, תוגברו תקני מחוז ירושלים ב-50 שוטרי יס"מ לטיפול בהפרות הסדר, ובאחרונה אישר ראש הממשלה תוספת של 100 שוטרי יס"מ נוספים".

אהרונוביץ' מצביע על בעיית הטיפול בקטינים המיידים אבנים בשכונות הפלסטיניות של העיר ומציין כי פנה בעניין זה ליועץ המשפטי לממשלה. כפי שפורסם ב"הארץ", הפרקליטות החמירה באחרונה את מדיניות הטיפול בקטינים והחלה להגיש בקשה להארכת מעצר עד תום ההליכים בכל מקרה של השתתפות בידויי אבנים.

"המשרד לביטחון הפנים ומשטרת ישראל", מסכם אהרונוביץ', "ימשיכו לפעול במיטב האמצעים והיכולות לשיפור הביטחון ותחושת הביטחון של תושבי ירושלים וזאת בעשייה אמתית בשטח, יחד עמך, ללא כותרות וללא התלהמות מיותרת, כראוי למי שבאמת דואגים לביטחון האזרחים".

ברקת כבר הספיק לפרסם תגובה למכתב בה נכתב: "ראוי שהשר לביטחון פנים יהיה קשוב לרחשי ליבו של הציבור אשר רוצה שהשקט והביטחון יחזרו לירושלים, וכן לתסכול של המפקדים הבכירים במשטרת ישראל ובמשטרת ירושלים העושים לילות כימים ומשוועים להצליח במשימתם. אולי קשה לשר אהרונוביץ' לשמוע את הדברים, אבל דרוש שינוי מהותי ותפיסתי בהיערכות המשטרה ובהיקפי המשאבים הנדרשים בעיר ללא דיחוי. לצערנו השינויים מגיעים מעט מדי ולאט מדי ולא מאפשרים למשטרה לנצח את מפרי הסדר ולמגר את התופעה".

עוד כתב ברקת כי "במקום התנערות מהאחריות הכוללת לביטחון הפנים בירושלים והאשמת הסובבים והמבקרים, ראוי שהשר יוביל בעצמו את מכלול התהליכים הנדרשים להבאת האלימות בירושלים לסיום, כולל האצת החמרת הענישה מול הפרקליטות ושלא יחפש אשמים במשטרה עד שנעמוד במבחן התוצאה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ