בגלל צוק איתן, ליל שבצרפת ביקשה לנתק את ברית הערים התאומות עם צפת

ראש העיר אילן שוחט טוען כי הידיעה הגיעה אליו ממקורות לא רשמיים וכי הוא מתכנן לשלוח לראשת העיר מכתב. עיר נוספת בברית היא שכם

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל

עיריית צפת קיבלה אתמול (רביעי) הודעה בלתי רשמית לפיה העיר ליל בצרפת החליטה להקפיא את ברית הערים התאומות בין שתי הערים בעקבות מבצע צוק איתן. אילן שוחט, ראש עיריית צפת, מספר כי את ההודעה הגיעה אליו בעקבות פרסום בעיתון הצרפתי 'לה פיגארו'  ודרך ידידים בקהילה היהודית בליל.

"התברר כי בישיבת מועצה שהתקיימה ביום שני", אמר שוחט, "אחת מסגניות ראש העיר, נציגת מפלגת הירוקים מארי-פייר ברסון, העבירה במחטף הצבעה להקפאת היחסים עם צפת כמחאה נגד ישראל, וכאמצעי לחץ על ממשלת ישראל לקידום הסכם השלום עם הפלסטינים". עם זאת, בכתבה שפורסמה בלה פיגרו צוין כי ראשת העיר, מרטין אוברי, אמרה כי היא מבינה את הרגשות אולם מסרבת לסיים את כל הקשרים עם צפת.

שוחט מספר כי צפת וליל הן ערים תאומות כבר כמעט 20 שנה, וכי בחמש השנים האחרונות הקשרים אף תפסו תאוצה. בין היתר, יצאו משלחות רשמיות משתי הערים, בליל גיסו כספים לקניית מכשור לבית החולים זיו בצפת, ומוזיקאים מליל הופיעו בפסטיבל הכלייזמרים. ליל היא חלק ממטרופולין בו גרים כמיליון תושבים. בעיר עצמה, הרביעית בגודלה בצרפת, גרים יותר מ-200 אלף תושבים, ולדברי שוחט הקשר מתקיים בעיקר עם הקהילה היהודית בעיר המונה כ- 3,000 בני אדם.

אילן שוחט, ארכיוןצילום: דרור ארצי

לפני כ-10 שנים הוכנסה לברית הערים גם שכם. לדברי שוחט, בצפת קיבלו את העניין בהבנה אולם לפני כ- 3 שנים, בביקורו האחרון בליל שם לב כי קו פרו-פלסטיני החל להשתלט על השיח, כלשונו, מה שהחריף במהלך הקיץ האחרון העקבות מבצע צוק איתן. "במהלך צוק איתן התקיימו ארבע הפגנות ענקיות נגד ישראל ונגד הציונות של אלפי משתתפים בליל", אמר שוחט.

שוחט מספר כי לאחר התייעצות עם ראשי הקהילה היהודית בליל, עם המרכז לשלטון מקומי ועם משרד החוץ, הוא מתכוון לשלוח מכתב לראשת העיר ליל: "במכתב אכתוב שאנחנו מאוד מאוכזבים מההחלטה שהובלה על ידי מפלגה קיצונית, ושדווקא במצב בו הערוץ המדיני לא מתקדם דרך הממשלות ישנו משקל גדול לקשרים עקיפים, דוגמת ערים תאומות. כמנהיגה מובילה בצרפת עליה לראות את התמונה הכללית ובגלל הקשר המשולש עם שכם יש הזדמנות לפתח מהמשבר שיח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ